Ministr financí Andrej Babiš

Ministr financí Andrej Babiš | foto: František Vlček, MAFRA

Merkelová nechce přiznat chybu, ale mění názor na uprchlíky, říká Babiš

  • 328
Ministr financí Andrej Babiš stále zastává nekompromisní názor vůči migrační krizi a volá po zastavení nelegálního přílivu uprchlíků. Podle něj už pomalu mění názor také německá kancléřka Angela Merkelová, která uprchlíky de facto pozvala do Evropy. Babiš to řekl v rozhovoru pro MF DNES.

„Kancléřka pozici pomalu mění. Ale jen velice pomalu, protože nechce přiznat chybu. Myslím, že je zcela jasné, že to chyba byla. Když dneska něco řeknete, tak přes sociální sítě se to dostane do hodiny do celého světa,“ prohlásil Babiš.

Německá kancléřka na podzim minulého roku několikrát projevila vstřícný postoj vůči uprchlíkům (více čtěte zde). V tom Babiš vidí problém.

„Ti uprchlíci žili v Turecku, v Libanonu, v Jordánsku. Byly jich tam miliony a čekali, až v Sýrii skončí válka, aby se tam mohli vrátit. A najednou dostali pozvánku do Evropy. To bylo zcela neuvěřitelné. Bylo to bez rozmyslu, jen tak.“

Nyní se Evropa podle Babiše potýká s následky. Některé země už zpřísňují podmínky pro vstup uprchlíků. „Dánsko imigranty nechce, Švédsko už také přiznalo, že nemůže přijmout tolik lidí a chce, aby odpovědnost za přijetí imigrantů převzaly další země Unie. Ale proč máme přebírat odpovědnost za jejich rozhodnutí?“ ptá se ministr.

„Vždyť to byli oni, kdo do Evropy migranty pozvali! My jsme nikdy neříkali, že je tu chceme také. Migrační politika by měla zůstat rozhodnutím jednotlivých zemí EU,“ myslí si Babiš.

Ať uprchlíky přijímají země mimo Evropu

Babiš se k uprchlíkům vyjadřoval také v úterý na setkání s prezidentem Milošem Zemanem. Oba politici se podle ČTK shodli na tom, že je potřeba, aby Evropa konečně situaci začala řešit. „Je potřeba něco udělat a pokud to neudělá Evropa centrálně, tak to pak země udělají individuálně. A pak to vypadá, jak to vypadá. Není to řízeno centrálně a není to akční, takže se nic nezměnilo,“ uvedl Babiš.

Podle něj by celá situace nakonec mohla skončit uzavřením vnější hranice EU. „Je potřeba udělat jasno, kdo chce přijímat migranty a kdo ne. A kdo je chce přijímat, tak by to měl dělat mimo Evropu,“ navrhl Babiš.

Zeman o uprchlících mluvil ve svém vánočním poselství a migrační vlnu tehdy za organizovanou invazi do Evropy. „Tahle země je naše a tahle země není a ani nemůže být pro všechny,“ prohlásil prezident v projevu, který zaujal také zahraniční média (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue