Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Měřili jsme rychlost u škol. Překročil ji řidič autobusu i taxikář

  0:02aktualizováno  0:02
Jak jezdí řidiči v okolí škol několik dní po začátku školního roku? Někteří „střelci“ tu prosviští i osmdesátkou, velká část řidičů se ale snaží rychlost udržovat, případně ji překročí jen mírně. Ukázal to test iDNES.cz u vybraných pražských škol.

Redakce test provedla pouze na čtyřech místech v Praze (z toho dvě byly ve stejné ulici), nevypovídá tedy o situaci v celém zemi. Vždy to ale byly úseky, kde lze z pohledu řidičů viditelně poznat, že projíždějí u škol a měli by si proto dávat větší pozor.

Jeremenkova: Nedaleko školy klidně i osmdesátkou

Jeremenkova ulice v Braníku je hlavní silnicí, má málo světelných křižovatek, dobrý povrch svádí k porušování rychlosti. V úseku u zastávky Pod Pekařkou je ale rychlost omezená na 40 km/h a vodorovné značení upozorňuje na děti. V blízkosti sídlí základní škola s rozšířenou výukou cizích jazyků a školáci zde ráno přecházejí.

Našli jsme místo pro měření, kde radar ani kameraman nebyli z dálky vidět. I kvůli tomu jsme se setkali s několika vyplašenými pohledy řidičů, kteří si nás všimli na poslední chvíli a začali rychle brzdit.

Jak jsme měřili

Pro měření jsme si vybrali čtyři místa ve městě. Jen na jednom z nich platila padesátka, v jednom případě byla rychlost dopravní značkou omezená na 40 km/h a na dvou na 30 km/h. Na každém stanovišti jsme měřili rychlost projíždějících vozidel 15 minut, vždy v jednom směru. Jako měřící přístroj byl použit ProLASER III/PL-DOK II firmy Lavet, kterému k změření stačí kontakt s povrchem auta 0,3 sekundy.

Měřili jsme rychlost vozidel v okolí škol. Na limity si musejí dávat pozor i...

Cyklista v Jeremenkově ulici jel čtyřicítkou.

Nutno podotknout, že ranní špička znemožnila vyšší rychlost řidičům, kteří by při prázdné silnici možná důrazněji šlápli na plyn.

Kolem osmé hodiny ranní jsme změřili rychlost celkem 40 řidičům a dvěma cyklistům. Rekordmanem se stal řidič Škody Fabie, který úsekem se sníženou rychlostí projel rychlostí 54 km/h. Rychlost o více než 10 km/h porušili i další dva řidiči. Většina z měřených aut se sice do sníženého rychlostního limitu nevešla, aspoň ho ale nepřekročili výrazně, jeli do 45 km/h.

Po půl deváté jsme se pro srovnání posunuli na jiné místo v Jeremenkově ulici, kde není rychlost omezena dopravní značkou. I když je to také nad přechodem pro chodce a stále dost blízko školy, platí zde běžná padesátka. Provoz během chvilky značně prořídl, čemuž odpovídá i menší počet naměřených vozidel, pouhých osmadvacet.

Většina řidičů, kteří rychlost překročili, se vešla do rozmezí 51 až 53 km/h. Kdybychom byli policisté, pokutu bychom jim neudělili. „Pro tento typ měřicího přístroje je legislativou stanovená tolerance plus minus 3 kilometry za hodinu,“ vysvětlil Miroslav Vančura, technik z firmy Lavet, od které si redakce radar půjčila.

Už jsme si skoro začínali myslet, že na našem druhém stanovišti v Jeremenkově ulici nezaznamenáme žádné výrazné hříšníky, když se kolem nás prohnala bílá octavia. Před přechodem trochu zbrzdila, hlavně proto, že dohnala jiné auto, které jelo před ní. I přesto radar naměřil rychlost 80 kilometrů v hodině a identifikoval největšího hazardéra dne.

Kdyby ho změřili policisté, dostal by v nejlepším případě blokovou pokutu do 2 500 korun. „Ve správním řízení by mu hrozila sankce až 5 tisíc korun a při opakování během 12 měsíců i zákaz řízení až na 6 měsíců a 3 trestné body,“ řekl iDNES.cz mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.

Žernosecká: Třicítka dělá problém i řidičům MHD

Dalším místem, kam jsme zamířili, byla Žernosecká ulice v Kobylisích. Na rovném a přehledném úseku silnice u ZŠ Žernosecká je omezená rychlost na 30 km/h. Jak se ukázalo, tento limit dělal problémy téměř všem z 34 měřených řidičů. Většina jich dokázala zpomalit na 35 až 40 km/h, jen čtyři řidiči ale zbrzdili skutečně pod třicítku.

Třicítka dělá problém i policistům. Snímek jsme pořídili u školy v Žernosecké...

Třicítka dělá problém i policistům. Snímek jsme pořídili u školy v Žernosecké ulici v Praze 8. (10.9.2015)

Nepodařilo se to úplně ani policistům, které tu náš radar nachytal při rychlosti 33 km/h. Vzhledem k zákonné toleranci by se ale do limitu vešli. Maximální povolenou rychlost nedodržel ani autobus městské hromadné dopravy, který úsekem projel rychlostí 38 km/h.

Největšího porušení rychlosti se dopustil řidič fabie, který místem projel šestapadesátkou. Rychlostí 49 km/h po přechodu přejela červená dodávka značky Renault, jen o kilometr v hodině méně jel taxík.

Roztocká: Vypadá to tu jako za městem, podle toho se i jezdí

Na poslední z měřených míst jsme dorazili až kolem jedenácté hodiny, kdy je mírnější provoz. Oplocený pozemek mezinárodní základní školy Riverside School přiléhá přímo k Roztocké ulici, která spojuje Dejvice se Sedlcem a Roztoky. Na druhé straně silnice je louka a za ní Vltava, což může v řidičích budit mylné zdání, že se už nacházejí mimo obec. Podle toho to tu vypadá s dodržováním rychlostí.

Fotogalerie

Zpomalit dopravu v okolí školy mají hned dvě opatření. V době školního vyučování, od pondělí do pátku mezi 8. a 17. hodinou, zde platí třicítka, jindy běžná padesátka. Důraznějším prostředkem ke zbrzdění aut je vyvýšený přechod pro chodce, před kterým je informativní dopravní značka doporučující přejezd v třicetikilometrové rychlosti i v době, kdy se tu může jezdit padesátkou.

V Roztocké jsme měli problém se před řidiči schovat někam, kde by nás už zdálky neviděli. Nakonec jsme stáli u přechodu a rychlost vozidel snímali na dálku zhruba 120 metrů krátce poté, co auta vjela do úseku se sníženým rychlostním limitem. Přístroj, který měla redakce k dispozici, může měřit až na 450 metrů, kdy je ještě schopen pořídit fotografie s dobře rozpoznatelnou registrační značkou.

Jen dva řidiči se vešli do rychlostního limitu 30 km/h, a 17 z 32 měřených jelo nad 40 km/h. Nejrychlejší ve čtvrthodince měření byl renault, který se do úseku s třicítkou přiřítil rychlostí 65 km/h a výrazněji nezpomalil ani přes přechod. Více než šedesátkou jela i bílá octavia. Z rychlostního limitu si nedělal těžkou hlavu ani řidič autobusu městské hromadné dopravy, kterému náš radar naměřil 45 km/h.

Problematický úsek pravidelně monitorují i městští policisté. Jejich závěry jsou ale optimističtější než výsledky, k jakým dospěla redakce. „Počet překročení nejvyšší povolené rychlosti v jednom dni se pohybuje kolem 4 až 5 případů,“ uvedla mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová. „Úsek však nelze monitorovat soustavně,“ dodává. Strážníci zde měří často i proto, že kromě školy je v blízkosti i stacionář pro mentálně postižené.

Řidiči se letos polepšili, vyplývá ze statistik

V posledních letech se počet zjištěných překročení rychlosti v obcích zvyšoval, letos je trend zatím příznivý. Redakci iDNES.cz to potvrdilo policejní prezidium. Za prvních osm měsíců letošního roku uložili muži zákona 89 335 blokových pokut za překročení rychlosti v obci. Celkem stály tyto pokuty řidiče přes 50 milionů korun. Loni za stejnou dobu udělili 96 165 pokut za necelých 56 milionů.

Blokové pokuty za rychlost v obci

2010 - 108 686

2011 - 127 557

2012 - 127 650

2013 - 129 823

2014 - 132 805

Zdroj: PČR - Policejní prezidium

„Dalších 12 304 přestupků dopravní policisté oznámili k projednání příslušným správním orgánům obcí s rozšířenou působností,“ řekl k letošnímu vývoji Bocán. Loni bylo za stejné období předáno 14 753 přestupků.

Při reportáži jsme zachytili i několik přestupků, které s rychlostí nesouvisí. Například jeden řidič v Roztocké ulici předjížděl jiné auto přímo na přechodu u školy. Nebezpečné chování mají ale na svědomí i chodci. V Jeremenkově ulici jsme krátce po osmé zaregistrovali několik případů, kdy přecházeli mimo přechod. Byl mezi nimi i muž, který vedl dvě malé děti.

Na tyto prohřešky se policisté tolik nezaměřují, ale teoreticky za ně mohou udělit sankce. „Co se týče přecházení mimo vyznačený přechod pro chodce v případech, kdy zákon ukládá chodci povinnost přechod použít, za takové jednání lze chodci uložit na místě blokovou pokutu až do 2 000 korun,“ uvedl mluvčí prezidia.

MístoČasRychlostní limitPočet vozidelDodrželo rychlostS rychlostí do 10 km/h nad limitPřekročilo limit o více než 10 km/h
Jeremenkova (1)7.59 - 8.1440 km/h4019183
Jeremenkova (2)8.36 - 8.5150 km/h281882
Žernosecká 10.00-10.1530 km/h3441812
Roztocká11.07-11.2230 km/h3221317


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Americký pěšák střílí po nepříteli v afghánské provincii Kunar (srpen 2011)
CIA pošle do Afghánistánu tajná komanda, budou lovit talibance

Americká ústřední zpravodajská služba (CIA) rozšiřuje své tajné operace v Afghánistánu. Do země posílá malé, specializované týmy, které mají spolu s...  celý článek

Sociální demokraté se v sobotu večer při sledování volebních výsledků zamkli v...
ČSSD zažila knock-out, řekl Zimola. Bývalý hejtman může začít stoupat

Po rozpadu krajské koalice se vzdal hejtmanského křesla, vedení strany ho nechalo vyškrtnout z kandidátky pro volby do Sněmovny. Část lídrů ČSSD kvitovala, že...  celý článek

KSČM: Marta Semelová (57) - poslankyně, pražská zastupitelka, pražská...
Komunistka Semelová sny nemá a chce pracovat, Herman zvažuje nabídky

Z dvou stovek dosavadních poslanců se v právě proběhlých volbách rozhodlo obhájit mandát jen 149. Ovšem pouze polovina z nich, tedy 76, se dostala do Sněmovny...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.