U dospívajících způsobuje meningitidu rizikový životní styl. Ilustrační foto

U dospívajících způsobuje meningitidu rizikový životní styl. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Meningokokovi loni podlehlo šest Čechů, ohrožuje hlavně mladé

  • 1
Meningokokovými infekcemi onemocnělo loni 87 Čechů, šest z nich nemoci podlehlo. Meningokok postihuje zejména kojence, malé děti a mladé lidi mezi patnácti a devatenácti lety. Vyplývá to z informací Národní referenční laboratoře pro meningokokové nákazy Státního zdravotního ústavu.

Zákeřnost onemocnění je v jejím rychlém průběhu. Člověka v plné kondici dokáže ohrozit na životě během 24 hodin. Deset procent případů končí i přes veškerou péči lékařů úmrtím pacienta.

                  Výskyt meningokokových infekcí v Česku v letech 1993-2008

Výskyt meningitidy v Česku v letech 1993 - 2008

U dospívajících zvyšuje riziko meningokokové infekce životní styl - zvýšená fyzická či psychická zátěž, ponocování, pobyt v přeplněných a zakouřených místnostech, střídání kolektivů, experimentování s alkoholem či drogami. U malých dětí se přenáší úzkým kontaktem s rodinnými příslušníky, kteří mohou být nosiči.

"Nosičem bakterie meningokoku může být kdokoli, běžně se vyskytuje u 10 procent zdravých lidí," popsala Pavla Křížová, vedoucí Národní referenční laboratoře pro meningokokové nákazy v Praze. Zatímco pro nosiče není bakterie nebezpečná, mohou jí nakazit své okolí. Nemoc se šíří výhradně vzdušnou cestou při úzkém kontaktu osob, například kašlem či líbáním.

Proti meningokokovým infekcím existuje očkování. K dispozici je ale pouze vakcína proti jednomu meningokoku typu C. V posledních pěti letech u nás ale převládá počet onemocnění typem B. Loni jich bylo 71 procent oproti 13 procentům onemocnění způsobených skupinou C. Zbytek způsobily jiné kmeny bakterie. 

Průběh se podobá chřipce

Meningokové infekce se špatně rozeznávají od běžných virových onemocnění, například od chřipky. Infekce se ale velice rychle šíří krví do všech tkání organismu, bakterie se množí, produkují toxiny a způsobují tak závažná poškození orgánů.

Pacienti mohou na meningokokové onemocnění reagovat různým způsobem. Malé děti mohou být neklidné, nebo naopak apatické, odmítat pití, případně zvracet. Většina nemocných si stěžuje na bolesti hlavy, kloubů a svalů. "Když udeří meningokok, jde o čas. Pokud má nemocný vysokou teplotu, která po podání léků neklesá, a jeví příznaky závažného onemocnění, okamžitě vyhledejte lékaře. Rychlá a kvalitní odborná pomoc může zachránit život vašeho dítěte," nabádá Pavla Křížová.

Podobný zásah zachránil život jednadvacetiletému Tomáši Hajžmanovi z Tachova. Mladík náhle onemocněl meningokokovou infekcí a život mu zachránila jen kombinace velké náhody a duchapřítomnosti jeho blízkých. - více o příběhu Tomáše Hajžmana čtěte zde

Kožní příznaky meningitidyNemoc se někdy rozvíjí několik dní, jindy může meningokok pacienta během několika hodin ohrozit na životě. Mezi typické příznaky jednoznačně patří vysoké teploty, mnohdy v doprovodu s nevolností a zvracením. Přichází prudká bolest hlavy, pocit tuhnoucí šíje a někdy až bezvědomí. To už je stav kritický.

Meningokokové infekce mohou doprovázet kožní příznaky - drobné tečkovité či větší červenofialové skvrnky na kůži. Jsou vyvolané krvácením do kůže a mohou se objevit po několika hodinách, nebo dokonce dnech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video