Radní Martin Langmajer si ve společnosti PREdistribuce přišel na více než milion.

Radní Martin Langmajer si ve společnosti PREdistribuce přišel na více než milion. | foto: www.langmajer.cz

Melouchy pražských politiků: místa ve vedení výnosných firem

  • 97
Pražští politici si vydělávají ročně statisíce až miliony. Nikoliv však v politických funkcích a na radnicích, ale sezením ve vedení polosoukromých firem. Na největší peníze si přijdou v Pražské energetice.

Že by člověk neměl sedět na více židlích? To pražské politiky rozhodně netrápí, a tak s chutí vysedávají hned na několika židlích. A čím víc, tím líp. Víc to totiž vynáší.

Vyplývá to z majetkových přiznání, která musí politici podle zákona o střetu zájmů vždy v polovině roku odevzdávat.

Nejčastějším způsobem, jak si přivydělávají, je nechat se zvolit do čela výnosných firem. Například opoziční zastupitel Miroslav Poche z ČSSD si členstvím v dozorčí radě Pražské energetiky (PRE) ke svému platu přivydělal dalších 1,68 milionu korun.

"Částka z PRE je před zdaněním, což znamená, že ve skutečnosti je asi o 40 procent nižší. Z peněz jde velká část podle zvyklostí na dobročinné účely, peníze dávám handicapovaným sportovcům, základním školám v mém volebním obvodě nebo v minulosti SOS vesničkám. Ty peníze bych si nemohl nechat," uvedl Poche.

Ten si navíc k penězům od města a energetiky přivydělal také jako podnikatel. "S ženou mám cestovní kancelář zaměřenou na takzvanou incomingovou turistiku do Česka. Žena se vrátila po mateřské, a zisk firmy je tak větší než dřív," vysvětlil Poche.

V PRE si politici přivydělají poměrně dobře

Na výplatní listině PRE není Poche sám. Ve společnosti PREdistribuce, která energetice patří, si na více než milion korun přišel také radní Martin Langmajer (ODS).

Kde "vydělávají" politici

Dopravní podnik
Představenstvo i dozorčí radu tvoří hlavně politici. Ti však peníze neberou, jsou jmenováni městem.

Pražská energetika
V jejím vedení jsou třeba Miroslav Poche (ČSSD) nebo Martin Langmajer (ODS). Oba si vydělali přes milion korun. V dozorčí radě sedí i Petr Hulinský (ČSSD), jeho majetkové přiznání se však MF DNES nepodařilo získat.

Kongresové centrum
V jeho vedení je náměstek primátora Milan Richter (ODS) a zastupitel Karel Klíma (ČSSD). Richter za svou účast ve firmě peníze nebral, Klíma si přilepšil zhruba o 86 tisíc korun.

Podle majetkového přiznání si Langmajer loni pořídil i pozemky, které jsou v materiálu vedeny jako orná půda a zahrada. Za ně dal bezmála 264 tisíc korun.

Vzhledem k tomu, že je to zkušený politik, mohl by se teoreticky dostat do střetu zájmů. To pokud by byly pozemky v budoucnu změněny na stavební parcely, čímž by se jejich cena rapidně zvedla.

To však radní popřel. "Ta otázka mě uráží. Pozemky jsou v jižních Čechách a jen jsem je koupil od souseda, protože si chci na chatě zvětšit zahradu. Klidně se přijeďte podívat," vybídl Langmajer.

Na slušné peníze si ke svému primátorskému platu přišel také Pavel Bém (ODS). Například za členství v dozorčí radě Letiště Praha si vydělal skoro 364 tisíc korun.

"Sponzorský dar, převod finanční částky po dobu členství v dozorčí radě na dobročinné účely," udělal v přiznání Bém poznámku. Peníze si tak nenechal a rozdělil je mezi neziskové organizace.

Nicméně i on si k platu něco přivydělal – přes 110 tisíc mu vynesla lékařská praxe.

Loni si polepšila i bývalá Bémova náměstkyně a kandidátka na primátorku za Věci veřejné Markéta Reedová. Koupila si za 5,5 milionu byt, na koupi si vzala hypotéku 1,7 milionu korun. Kde vzala zbylé čtyři miliony, v přiznání není.

"V roce 2008 jsem prodala za tři miliony byt, to v tomto přiznání není. Měla jsem i úspory a použila stavební spoření. Dokumenty mohu ukázat," řekla Reedová.

Pro Dopravní podnik pracují zadarmo

Významným "zaměstnavatelem" politiků je také Dopravní podnik. Ten ale patří městu, nikdo z nich proto nedostane ani korunu.

Jakmile totiž politika do funkce jmenuje město, nemůže ze zákona peníze dostávat.

Jenže – v případě takové Pražské energetiky politici na zákon vyzráli. Nenominovalo je tam město, ale společnost PRE Holding, kterou Praha spoluvlastní a která je zároveň spoluvlastníkem PRE.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video