Poslanec Tomio Okamura neuspěl ani ve druhé volbě čtvrtého místopředsedy...

Poslanec Tomio Okamura neuspěl ani ve druhé volbě čtvrtého místopředsedy Sněmovny. | foto: Dan Materna, MAFRA

Ukončete Alrawimu pobyt, žádal ministra Chovance ve Sněmovně Okamura

  • 524
Šéf Úsvitu přímé demokracie Tomio Okamura při projednávání zprávy o extremismu na území České republiky ve Sněmovně vyzval ministra vnitra Milana Chovance, aby stát předčasně ukončil pobyt v zemi pro Muneeba Hassana Alrawiho. Alrawi stojí v čele Ústředí muslimských obcí a lze jej označit za hlavního představitele českých muslimů.

Okamura se opřel o několik let staré kázání Alrawiho v brněnské mešitě, jehož záznam lze najít i na YouTube.

Předseda Ústředí muslimských obcí Muneeb Hassan Alrawi

„Chtěl bych se zeptat otevřeně pana ministra vnitra, jestli by mi odpověděl, zdali vyjádření pana Alrawiho, předsedy muslimských obcí České republiky, je z jeho pohledu extrémní, či nikoliv. Jsou to krátké větičky. Říká doslova v kázání: Abyste se naučili nenávisti k neuznání Alláha, tedy to znamená k nenávisti vůči nám všem nevěřícím v islám, a zároveň v následujících vteřinách žádá, že když už je dětem deset let, můžete je bít, když se nebudou modlit,“ řekl Okamura.

„Já říkám, je to extrémní, a měli bychom to postihnout a takovému člověku bychom měli ukončit pobyt v České republice,“ prohlásil předseda Úsvitu. Rozčiloval se také kvůli tomu, co stát považuje za extrémní a co nikoli.

Zatímco výroky Alrawiho podle něj policie zřejmě nepovažuje za extrémní, protože nekoná, ve výroční zprávě o extremismu za rok 2013, kterou ve čtvrtek projednávala Sněmovna, se píše o protestu majoritní většiny proti Romům v Českých Budějovicích. „Je úplně skandální, že slušní občané se ocitají v důvodové zprávě o extremismu a ti neslušní se tam neobjevují,“ řekl Okamura.

Chovanec: Problém se týká naprosté minority muslimů

Ministr Chovanec předsedovi Úsvitu opáčil, že se mu také Alrawiho slova nelíbila, ale že ministři by neměli eskalovat problémy, které se podle něj týkají jen naprosté menšiny muslimů.

„K tomu, jestli to je, nebo není trestný čin, co říkal ten zástupce muslimské komunity, já to nevím. Jestli se mě ptáte, jestli se mi ty výroky líbí, no tak se mi nelíbí. Stejně tak se mi nelíbí výroky o 11. září, které jsem zachytil, i o tom, že bychom měli umožnit aplikaci práva šaría. Ale nemyslím si, že politici české vlády by měli eskalovat tento problém. Ten problém v muslimské komunitě se týká její naprosté minority,“ opáčil Okamurovi Chovanec.

Slovy o šaríi či 11. září ale nemířil na Alrawiho, ale na Mohada Abbase, představitele málo početné Muslimské unie (rozhovor iDNES.cz s Abbasem zde).

„Každý občan ČR, ať už má občanství, nebo trvalý pobyt, je zodpovědný za své výroky. A pokud se takové výroky dějí, já předpokládám, že minimálně po dnešní diskusi v Poslanecké sněmovně policie tyto výroky prověří,“ řekl ministr vnitra.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video