Miloš Melčák opouští poslaneckou ubytovnu v Nerudově ulici v Praze. (2. září 2009)

Miloš Melčák opouští poslaneckou ubytovnu v Nerudově ulici v Praze. (2. září 2009) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Melčákův styl: vyvolá bouři, vypne telefon a pak zmizí

  • 641
Je to nepříliš vysoký, sedmdesátiletý muž s bílými vlasy, typicky pomalou chůzí a vždy nejmíň o dvě čísla větším sakem. Vůbec byste neřekli, že nenápadný Miloš Melčák už tři roky hýbe českou politikou jako nikdo jiný.

Díky němu vznikla po patovém výsledku voleb v roce 2006 Topolánkova vláda složená z ODS, lidovců a zelených. Díky němu začaly o rok později pravicové reformy v čele s rovnou daní, lékařskými poplatky a omezením dětských přídavků. A teď možná díky němu ani nebudou říjnové předčasné volby.

Poslanec ze Zlína a stoupenec bývalého šéfa ČSSD Miloše Zemana byl dlouho v politice neviditelný. "Osmašedesátník" – vyhozený po roce 1969 z KSČ – proslul spíš ve své předchozí profesní kariéře. Jako strojní inženýr vymyslel desítky zlepšováků obráběcích strojů.

Ve Sněmovně tichý muž šokoval až v prosinci 2006, kdy se stále vyjednávalo o vládě po červnových volbách. Udělal to trochu zbaběle – zveřejnil tiskové prohlášení, že vystupuje z poslaneckého klubu ČSSD.
Pak si vypnul mobil a někde se ukryl. Kde, to netušila ani jeho manželka. Ta navíc ani nechtěla věřit, že "Miloš" něco takového udělal.

Poté, co spolu s dalším přeběhlíkem z ČSSD, Michalem Pohankou, umožnil vznik pravicového kabinetu, nazval ho Jiří Paroubek "lidskou zrůdou".

Život s bodyguardy

Vzápětí jako by dostal Miloš Melčák od vlády "odměnu" – policejní ochranku s autem i řidičem. Cítil se pronásledovaný socialisty, které zradil. Bodyguardi ho limuzínou vozili mezi Prahou a Zlínem, zatímco on dál bral poslanecký příspěvek na dopravu 35 tisíc korun měsíčně.

Byl dokonce ochoten podpořit i americký radar v Brdech. Oplátkou za vstřícnost dostával drobné dárky. U vlády třeba "vybojoval" zachování stravenek či pastelkovného pro prvňáčky.

Miloš Melčák

A teď podobný šok jako se vznikem Topolánkovy vlády vyvolal svou stížností u Ústavního soudu. Všem minimálně narušil plány rozjeté stamilionové volební mašinerie.

Podal ústavní stížnost proti vyhlášení předčasných voleb a zkrácení volebního mandátu. A zatím uspěl s argumentací, že mu nesmí být bráno "právo být volen" a vykonávat mandát čtyři roky.

Proč to vlastně udělal – vadí mu víc obcházení ústavy, nebo si jen chce o pár měsíců prodloužit lukrativní pobyt ve Sněmovně? Sám to podrobně vysvětlit nemůže, protože včera se po výbuchu na politické scéně už tradičně kdesi ukryl a vypnul mobil.

"Nebráním touto stížností vlastní mandát, ale budoucnost ústavního pořádku demokratického politického právního systému v České republice. Jde mi především o ochranu vůle voličů, lidu, jenž je nositelem veškeré moci," napsal v prohlášení pro soud.

Doposud byl podivín Miloš Melčák vždy v podezření, že své kroky nevymýšlí sám, ale někdo ho postrkuje. V případě podpory Topolánkovy vlády a zrady Paroubka se jezdil radit s expremiérem Milošem Zemanem na Vysočinu. Zbývá tedy odpověď: Kdo Miloši Melčákovi radil tentokrát?


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video