Miloš Melčák opouští poslaneckou ubytovnu v Nerudově ulici v Praze. (2. září 2009)

Miloš Melčák opouští poslaneckou ubytovnu v Nerudově ulici v Praze. (2. září 2009) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Melčák vypnul mobil a šel na koncert. Od té doby se skrývá

  • 255
Poslanec Miloš Melčák, kvůli jehož ústavní stížnosti se možná odloží říjnové volby, hrál i včera s veřejností hru na schovávanou. Pomocí protichůdných informací ze svého okolí se dokázal dokonale skrýt. Podobně jako v roce 2006, kdy naprosto nečekaně oznámil, že vystupuje z poslaneckého klubu ČSSD, a brzy poté umožnil vznik Topolánkovy vlády.

Melčák včera po jedenácté dopoledne vyjel autem z domu v pražské Nerudově ulici, kde má svůj poslanecký byt, a zmizel. Stalo se tak přesto, že vrátný až do poslední chvíle suverénně tvrdil, že Melčák v domě rozhodně není.

Během dne poslanec nezvedal mobilní telefon a neodpovídal ani na zprávy. Neobjevil se ani před kanceláří svého advokáta Jana Kalvody, který mu pomohl sepsat ústavní stížnost.

"Jel domů do Zlína," řekl poslancův asistent Jaroslav Blanař. Možná však šlo jen o další "zametání stop". Před zlínským bytem totiž včera houf novinářů čekal zbytečně. "V úterý odjel na dovolenou," říkali pro změnu sousedé.

Pohanka: Melčák chtěl od října pracovat

Hovořit s Melčákem je důležité, dluží totiž odpovědi na naprosto zásadní otázky. Například proč podal stížnost až na poslední chvíli a zda tak učinil z vlastní vůle, nebo mu to někdo poradil (jak se dělo už v minulosti, kdy se Melčák jezdil o klíčových rozhodnutích radit na Vysočinu s expremiérem Milošem Zemanem).

Poslancovo skrývání

Na zvonek Melčákova pražského bytu se nedá dozvonit, poslanec neotvírá. Nebyl k zastižení ani doma ve Zlíně.

Podobně se Melčák zachoval už jednou - v prosinci 2006 zveřejnil prohlášení, že vystupuje z poslaneckého klubu ČSSD, a zmizel.

Ještě před půl rokem Melčák tvrdil, že dostává výhrůžné dopisy namířené proti němu a rodině. Od února 2007, kdy umožnil vznik Topolánkovy vlády, ho hlídala ochranka. Přišel o ni v květnu s novou vládou.

Zatímco v úterý politici bez ohledu na stranickou příslušnost z rozhodnutí Ústavního soudu šíleli, a šéf ODS Mirek Topolánek ho dokonce nazval atomovou bombou, Melčák si vypnul mobilní telefon a podle informací MF DNES zamířil na koncert.

Mobil poslanec podle informace o doručení esemesky zapnul v úterý až ve 23:58 a vzápětí zase vypnul. Advokát Kalvoda mu totiž poradil, aby se zatím k výbušnému rozhodnutí Ústavního soudu nevyjadřoval.

"S Melčákem jsem se sešel přesně v době, kdy podal ústavní stížnost," vzpomíná bývalý poslanec Michal Pohanka, který byl společně s Melčákem Topolánkův klíčový přeběhlík.

"O té ústavní stížnosti jsme ale vůbec nemluvili. On naopak vyprávěl, že má nějaké nabídky práce, kde by mohl od října nastoupit. Bylo to ve vědecké oblasti, kde pracoval dřív. Kdyby se mě tenkrát zeptal na můj názor, určitě bych mu poradil, aby ústavní stížnost nepodával," říká Pohanka.

Jediným člověkem, který redakci přiblížil Melčákovy motivy, je advokát Kalvoda. "Melčákovi nejde oproti veřejnému mínění o osmiměsíční plat. Jeho cílem je zrušení zhovadilého zvyku měnit ústavu, jak koho napadne," vysvětluje právník. - rozhovor s Janem Kalvodou čtěte zde

Zeman: Neradil jsem mu

Poslanec Melčák si ho prý vybral poté, co četl Kalvodův článek v tisku, ve kterém ostře napadá ústavní zákon, který měl zkrátit volební období Sněmovny a přinést předčasné volby.

Melčákův někdejší rádce Miloš Zeman včera popřel, že by s poslancem mluvil o ústavní stížnosti. "Melčákovi radí Jan Kalvoda," citovala Zemana ČTK.

O tom, že by se Melčák obrátil kvůli ústavní stížnosti právě na bývalého šéfa ČSSD, včera pochyboval i Miroslav Šlouf, lobbista a zakladatel sdružení Přátelé Miloše Zemana.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video