Ministr vnitra Martin Pecina.

Ministr vnitra Martin Pecina. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Měl jsem vyhodit víc lidí, hlavně šéfa inspekce, bilancuje Pecina

  • 221
Původně měl řídit ministerstvo vnitra jen pár měsíců, nakonec seděl Martin Pecina v křesle ministra přes rok. Lidé toto období vnímali především neustálými přestřelkami s předchozím šéfem resortu Ivanem Langerem, který svému nástupci vyčítal téměř všechno, na prvním místě ale personální výměny. Podle Peciny jich ale naopak bylo málo.

Jaké jsou vaše plány po odchodu z vnitra?
Ty nejbližší jsou jasné. Přes prázdniny si zajedu na dovolenou, musím si trochu uspořádat rodinný život a jelikož jsem poslancem, podívám se, jak to vlastně ve Sněmovně vypadá.

Co říkáte novému uspořádání hlasů ve Sněmovně?
Nyní to vypadá, že koaliční převaha 118 hlasů se chystá válcovat opozici. To je podle mne chyba, protože lidé, kteří se nedokážou chovat s úctou ke svému protivníkovi, to neumí ani ke svému partnerovi. Považuji také za špatné, že není paritní zastoupení ve vedení Sněmovny. Nyní uvidíme, jak dopadne rozdělování výborů a zda se s námi bude vůbec někdo bavit.

Martin pecina

Vystudoval strojní fakultu v Ostravě a Masarykův ústav vyšších studií. Po revoluci se živil jako programátor, později jako obchodní ředitel firmy Proxima. V roce 2003 se stal náměstkem ministra průmyslu a obchodu. O dva roky později stanul v čele Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. V květnu 2009 byl jako nominant ČSSD jmenován ministrem vnitra. Je ženatý, má dvě děti.

Budete mít zájem účastnit se práce v nějakém výboru?
Ano, hovořili jsme o tom na našem klubu a měl bych být v hospodářském výboru a výboru pro obranu a bezpečnost. Ale jen jako člen. Jsem tu nováček a funkce nechám jiným.

Co jste podle vás ve vedení ministerstva nezvládl?
Měl jsem udělat zásadnější personální výměny. Sice mi všichni vyčítají jakési personální čistky, ale to není pravda. Žádné razantní výměny jako v jiných resortech u mě neproběhly. Odešel pouze náměstek pro ekonomiku. Kdybych věděl, že tu budu rok, tak se na to podívám více "od podlahy." Zůstali šéfové rozvědky, policejní prezident, náměstkové i šéf inspekce.

A kdo z nich by měl opravdu odejít?
Rozhodně ředitel policejní inspekce. Tam je problém, ti velitelé tam prostě fungují špatně. U tohoto postu jsem se měl více snažit o výměnu, ale bohužel jsem s tím začal až na konci svého mandátu. Tato výměna podléhá jednání v parlamentu a souhlasu vlády a nechtěl jsem to dělat. Nyní ale vidím, že jsem do toho měl jít.

Na co jste naopak hrdý?
Na tažení proti extremismu, které nikdy nebylo tak úspěšné. Podařilo se nám zrušit Dělnickou stranu, žháři z Vítkova stojí před soudem. Na to se myslím nezapomene a na to jsem hrdý.

Co vás po nástupu na ministerstvo nejvíce překvapilo?
Byla to reakce pana Ivana Langera. Den předtím jsme se dohodli, že bude vše v klidu, a hodinu potom začaly mediální útoky. Tak nepřátelské vystupování mě šokovalo a nebyl jsem na něj připravený. Možná jsem se i špatně bránil. Dodnes nevím, co si od toho Ivan Langer sliboval.

Myslíte, že Radek John zvládne roli šéfa resortu?
Vnitro je opravdu specifické. Je tak obsáhlé, že jeho vedení je spíše o obecných manažerských schopnostech než nějakých specifických znalostech. Pokud tyto schopnosti má, tak to samozřejmě může fungovat. Pan John je hodně akční a nemá zkušenosti ze státní správy. Proto jsou jeho představy sice poněkud "romantické", ale na druhou stranu to může být i dobře. Možná, že právě tak rozvíří ten zatuchlý rybníček. Pokud se mu to podaří, tak jenom dobře.

Před čím byste svého nástupce na ministerstvu varoval?
Na vnitru jsou nyní dva hlavní problémy. Tím prvním jsou samozřejmě peníze. Už nyní jsme ořezali, co šlo, a teď už prostě více šetřit nejde. Druhý problém je výpočetní technika. Po roce jsem nedocílil toho, abych jako ministr mohl mít na stole jen jeden počítač. Kvůli nespolupracujícím sítím mají někteří lidé na stole počítače tři. Taková změna ale vyžaduje peníze a odborníky. Oboje je problém. IT byla část, kterou když jsem převzal po Langerovi, tak prostě nefungovala. Přitom jiné úseky pracovaly dobře. Vnitřní bezpečnost, státní správa včetně přípravy voleb nebo naše předsednictví v EU. Právě mezinárodní úsek například fungoval perfektně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video