Felix I. Rodriguez

Felix I. Rodriguez | foto: Ústav pro studium totalitních režimů, Jiří Reichel

Měl jsem ruce od krve, říká agent CIA, který vyslýchal Che Guevaru

  • 393
Che Guevara byl krutý člověk, říká v rozhovoru pro iDNES.cz Felix I. Rodriguez, bývalý agent CIA. Jako jediný člověk slavného revolucionáře vyslýchal a v roce 1967 dával instrukce k jeho popravě v Bolívii. Rodriguez je na návštěvě v Česku a dnes vystoupí na besedě v Ústavu pro studium totalitních režimů.

Vy jste rodilý Kubánec, jak jste se dostal do služeb CIA?
Narodil jsem se v malé vesnici uprostřed Kuby, ale střední školu jsem navštěvoval v USA. V roce 1959, když se Castro na Kubě ujal moci, jsem v Mexiku vstoupil do jednotek připravených bojovat proti Castrovu režimu. V Panamě jsem absolvoval několikaměsíční výcvik. Učili jsme se zacházet se zbraněmi, výbušninami a zpravodajskou práci. Tak jsem se stal členem brigády 2506.

Účastnil jste se také vyloděni v Zátoce sviní, kde se právě brigáda 2506 pokusila svrhnout Castrův režim?
Ne, tam jsem nebyl. Ale už dva měsíce před invazí jsem se tajně dostal na Kubu. Po porážce naší brigády jsem se musel skrývat na venezuelské ambasádě, než jsem se dostal zpět do USA.

che Guevara

Vlastním jménem Ernesto Rafael Guevara de la Serna se narodil 14. června 1928 v Argentině. Vystudoval medicínu. V Mexiku poznal Fidela Castra a připojil se k jeho hnutí 26. července. V roce 1956 se účastnil invaze na Kubu s úmyslem svrhnout Fulgencia Batistu. V roce 1959 Castro a jeho lidé Batistu svrhli a Che Guevara se stal prominentem kubánského režimu. V roce 1966 opustil kvůli rozporům s Castrem a představiteli Sovětského svazu Kubu, aby pokračoval v šíření revoluce v dalších státech

Jak jste pokračoval v boji proti Castrovi?
Od roku 1963 jsem působil v jednotkách, které bojovaly proti kubánským revolučním gerilám v celé Jižní Americe. V roce 1967 jsem byl ve Venezuele a byl jsem požádán, abych odjel do Bolívie radit vojákům bojujícím s jednotkami Che Guevary.

Proč si vybrali právě cizince?
Výběr lidí měl na starosti americký důstojník, který hovořil s šestnácti Kubánci. Vybrali si nás dva. A důvod, proč chtěli pouze cizince, byl jednoduchý. V té době byl kritizován postup USA ve Vietnamu a platil nepsaný zákaz vysílat na podobné akce Američany. Vláda nechtěla další mrtvé. My jsme byli Kubánci, tedy vše bylo v pořádku.

Jak jste Che Guevaru v Bolívii našli?
V zemi jsem pracoval jako vrchní poradce velitele, který s kubánskými jednotkami bojoval. Spolupracovali jsme s bolivijskými zpravodajci, kteří nám dodali důležité informace. Dne 1. října 1967 začala operace proti Che Gueverovým jednotkám v okolí řeky Rio Grande. Sedmého října jsme od jednoho z místních farmářů dostali klíčovou informaci, kde by Che mohl být. V bitvě bylo mnoho lidí zabito, ale mezi živými byl i Che Guevara.

Jak jste se dostal přímo k němu?
Che byl bolivijskými vojáky převezen do blízké školní budovy k výslechu. Já jsem v té době z letadla zajišťoval spojení mezi velením a jednotkami. Tak jsem se zprávu dozvěděl velmi brzo. Po zveřejnění informace, že byl Che zatčen, všichni vojáci slavili. Druhý den startovala helikoptéra, která mohla do městečka, kde byl Che uvězněn, odvézt jen dva lidi. Samozřejmě, že všichni chtěli letět. Velitel ale rozhodl, že vzhledem k tomu, jak moc Che ublížil mé zemi, poletím já.

Jak se Che Guevara v zajetí choval?
Když jsem ho uviděl, ležel svázaný na zemi v holé místnosti s jedním oknem. Přímo před ním ležely mrtvoly několika kubánských vojáků. S nikým nemluvil. Jen se díval před sebe. Bolivijský voják mu říkal: "Jsi cizinec v mojí zemi, tak mi odpovídej," ale Che nereagoval. V batohu měl osobní věci, deník, fotografie rodiny. V notýsku měl ručně vepsaný pozdrav z Kuby podepsaný Ariel. Věděli jsme, že to je od Fidela.

O čem jste s ním hovořil?
Nejdříve se tvářil velmi arogantně, pak mne ale požádal o rozvázání pout. Sedli jsme si na lavičku u zdi a dlouho hovořili. Většinu času jsem ho ale nevnímal. Myslel jsem hlavně na jeho misi do SSSR, na jeho fotografie s Nikitou Chruščovem nebo s Maem. Na jeho tvrdý pohled. Řekl jsem mu, že je odpovědný za popravu stovek lidí. "Ale to byli agenti CIA v naší zemi," reagoval Che. "Vždyť ty také nejsi Bolivijec a bojuješ zde," odpověděl jsem mu.

Mluvili jsme také o kubánské ekonomice. Podle něj za vše špatné mohlo embargo USA. "Ty přeci nejsi odborník na ekonomii, a přitom vedeš kubánskou národní banku," reagoval jsem. Na to mi popsal, jak se do této funkce dostal. Castro se na jedné schůzi ptal na nadšeného ekonoma (economist), Che ale rozuměl komunistu (communist) a zvedl ruku. Tak se stal šéfem banky.

Felix I. Rodriguez a zatčený Che Guevara

Jaké měli Bolivijci s Che Guevarou plány?
Můj pokyn byl udržet ho naživu. Důvodem mohla být skutečnost, že na rozdíl od Castra nebyl Che Guevara tak prosovětský. Orientoval se více na Čínu, odkud měl také například zbraně. Che byl proti silné sovětské intervenci v oblasti, zatímco Castro podporoval jen SSSR.

Jak tedy Che Guevara skončil?
Brzy ráno přišel kódovaný telefonát z velitelství. Kód byl předem dohodnutý. Číslo 500 znamenalo Che Guevara, 600 popravit a 700 nechat naživu. Bolivijský důstojník chtěl ve dvě odpoledne vidět jeho mrtvé tělo. Vešel jsem do cely a řekl jsem: "Dělal jsem, co jsem mohl, ale je tu nejvyšší rozkaz." Okamžitě pochopil a zbledl jako stěna. Požádal mne, ať vzkážu jeho manželce, aby se vdala a zkusila být šťastná. Naposled jsme se pozdravili a potřásli rukama. V jednu odpoledne jsem řekl vojákům, aby ho zastřelili tak, aby to vypadalo, jako když padl v boji. Po popravě jsem mu umyl tvář. Když jsme odváželi tělo helikoptérou, musel jsem ho držet a umazal jsem se krví. Okamžitě mne napadlo: Budou tě obviňovat, že máš ruce od krve.

Jaký podle vás Che Guevara vlastně byl a čemu věřil?
On opravdu věřil v komunismus, ale byl to krutý člověk a lidé se ho báli. Respekt si zjednával pomocí strachu. Slyšel jsem příhodu dokazující jeho krutost. Matka přišla Che Guevaru prosit o milost pro svého patnáctiletého syna, který na Kubě popsal zeď protirevolučními nápisy a byl odsouzen k smrti. Slibovala, že chlapec to už nikdy neudělá. To bylo v pondělí a chlapec měl být popraven v pátek. Che vyslechl její prosby a zavolal svého pobočníka. Žena už myslela, že nařídí, aby syna propustili. Che ale nařídil okamžitou popravu. Aby matka nemusela čekat.

Co si myslíte o současné popularitě Che Guevary? O tom, že mladí lidé nosí trička s jeho portrétem?
Ti lidé ho neznají. Podle mně řada z nich vůbec netuší, kdo to vlastně byl. V cizině si ho pletou se zpěvákem. A zbytek je kubánská propaganda.

Byl jste kvůli své účasti na Che Guevarově popravě v nebezpečí?
Castro měl velký zájem mě odstranit. V roce 1970 jsem byl v Saigonu a Castro tam vyslal své lidi. Pomáhali jim dva Vietnamci a spolupracoval s nimi i Laos. Jednou jsem jim unikl jen díky dobré ochrance. Když později teroristická skupina zabila bolivijského diplomata jako odplatu za Che Guevaru, CIA zjistila, že mám být další na řadě. V roce 1976 jsem proto od CIA odešel - kvůli bezpečnosti. Měl jsem jinou identitu, CIA mi nechala opancéřovat auto. Ale akce pokračovaly, v roce 1977 jsem například dostal varování, abych neletěl svým letadlem do Miami. Americký agent se totiž dozvěděl o přípravě únosu "někoho, kdo se zúčastnil zatčení Che Guevary". Letadlo bylo opravdu uneseno na Kubu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video