Ministr financí Andrej Babiš

Ministr financí Andrej Babiš | foto: Marie Stránská, MAFRA

Byl jsem na vládě zbytečně, stěžoval si Babiš. Hádali se s Dienstbierem

  • 528
Atmosféra na tiskové konferenci po jednání vlády se dala skoro „krájet“. Ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš si stěžoval na ministry za ČSSD a KDU-ČSL, že ho na vládě téměř ve všem společně přehlasovali. Jiří Dienstbier z ČSSD si zase stěžoval na Babiše, že předložil zákon o ochraně whistleblowerů a že tím zasáhl do Dienstbierových pravomocí.

„Měl jsem pocit, že jsem na vládě zbytečně, u všech mých návrhů jsem byl přehlasován,“ stěžoval si na partnery Babiš. Označil za velmi neobvyklé takové chování vlády vůči ministrovi financí.

„Dnes zafungovala velice dobře dvojkoalice ČSSD a KDU-ČSL,“ poukázal na to, že neprošel jeho návrh, když se hlasovalo o rozpočtu na vědu, ale prošlo naopak navýšení prostředků pro vědu a výzkum o 3,7 miliardy korun, o což stál lidovecký vicepremiér Pavel Bělobrádek. Bylo schváleno i navýšení plateb státu za státní pojištěnce (děti, důchodce, nezaměstnané), s čímž přišel ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD. (více o navýšení plateb za státní pojištěnce zde)

„Ty mi schválíš vědu, já ti schválím státním pojištěnce,“ tak přesně podle Babiše fungovala dvojkoalice ČSSD s KDU-ČSL, která ho u důležitých bodů jednání vlády přehlasovala. Podle něj teď bude muset být vážné jednání koalice, jestli může dál takto fungovat.

„Mě to mrzí, že jsme nebyli schopni najít racionální řešení a domluvit se. Ne vždycky ale pan ministr financí zůstal osamocen,“ řekl vicepremiér a šéf KDU-ČSL Bělobrádek. Navýšení peněz pro vědu označil za dobrou zprávu.

Dienstbier se tvrdě pustil do Babiše

Zatímco šéf lidovců se snažil konflikt částečně mírnit, sociální demokrat Jiří Dienstbier „přiložil pod kotel“. Příkladem kolegiálního přístupu podle něj není, když „poslanec Babiš“ předloží návrh zákona o ochraně whistleblowerů a zasahuje tím do kompetence jiného člena vlády, v tomto případě právě Dienstbiera, který měl tuto problematiku původně řešit. „Zřejmě proto, že máme před volbami,“ pustil se Dienstbier do Babiše.

„A ještě co se týká toho přehlasovávání a plateb za státní pojištěnce. Víte, ono je složité, pokud všichni koaliční politici veřejně přislíbili, že platy zaměstnanců ve zdravotnictví stoupnou o deset procent, a potom na vládě někteří členové vlády brání tomu, aby úměrně byly navýšeny prostředky ve zdravotnictví,“ pokračoval Dienstbier v kritice ministra financí.

To se pro změnu zase nezdálo Babišovi. „Zdravotnictví se věnuju trošku víc, než pan Dienstbier. Zásadně odmítám takové komentáře. Naše zdravotnictví není řízeno transparentně,“ oponoval Dienstbierovi a dodal, že ho mrzí, že ho „nepodržel“ premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Nakonec se ministři pohádali přímo před novináři i kvůli protikuřáckému zákonu, který vláda v pondělí znovu poslala do Sněmovny. Minulý týden zákon spadl pod stůl a ČSSD a ANO si pak vzájemně vyčítaly, kdo to zavinil.

Šlo o to, že většina klubu ČSSD hlasovala pro pozměňovací návrh Marka Bendy z ODS, aby v restauracích zůstaly kuřárny bez obsluhy a ANO pak proto nehlasovalo pro zákon jako celek. Babiš si na tiskovce stěžoval, že nechápe, jak mohli sociální demokraté hlasovat pro Bendův návrh, a proč se ministr zdravotnictví Němeček proti tomu neozval.

„To, že se načítají pozměňovací návrhy, není nic nového. Například k novele zákona o výzkumu a inovacích hnutí ANO načetlo poměrně zásadní pozměňovací návrh, se kterým jsem nesouhlasil,“ řekl Bělobrádek. „Část poslanců nejprve hlasovala pro návrh pana Bendy a jiná část pak nehlasovala pro zákon jako celek. Takové nepředvídatelné jednání nás zavedlo do problémů,“ oponoval znovu Babišovi Dienstbier. Novináře hádka ministrů natolik překvapila, že už se pak nikdo na nic neptal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video