Staronový prezident Vladimir Putin a novopečený premiér Dmitrij Medveděv při Putinově inauguraci (7. května 2012).

Staronový prezident Vladimir Putin a novopečený premiér Dmitrij Medveděv při Putinově inauguraci (7. května 2012). | foto: Reuters

Kremelská rošáda dokončena, Medveděv střídá Putina v roli premiéra

  • 55
Výměna postů mezi Vladimirem Putinem a Dmitrijem Medveděvem se završila. Den poté, co se Putin vrátil do funkce prezidenta, ruští poslanci podle očekávání schválili jmenování Medveděva premiérem. Hlasovalo pro něj 299 členů Státní dumy, proti bylo 144 zákonodárců.

K vládní straně Jednotné Rusko se při hlasování přidali nacionalisté Vladimira Žirinovského, proti byli komunisté a poslanci menší levicové strany Spravedlivé Rusko.

"Ať jsem zde vyslechl (v rozpravě) cokoliv, budeme spolupracovat se všemi (poslaneckými kluby), a to z jediného důvodu: všem nám jde o blaho země," prohlásil po hlasování Medveděv.

Jeho kandidaturu poslancům osobně předložil Putin. "Všichni známe Dmitrije Medveděva jako zkušeného politika zaměřeného na změny," uvedl. Připomněl, že za Medveděvova působení v prezidentském úřadu začaly politické reformy, tažení proti korupci a snahy o modernizaci země.

Medveděv přislíbil otevřenou vládu reagující na podněty od občanů a expertů. "Musíme konsolidovat společnost při řešení zásadních problémů, dokázat, že stát není oddělen od lidu, ale že je povinen lidu sloužit, vytvářet podmínky pro důstojný život a seberealizaci občanů. Právě proto se podle mého názoru musí měnit i sama moc," řekl nový premiér.

Podle expertů až složení nové vlády napoví, nakolik může být Medveděv opravdovým premiérem. V dřívější Putinově prezidentské éře bývali předsedové většinou jen plnili pokyny hlavy státu.

Putin už dvakrát zastával funkci prezidenta v letech 2000 až 2008, ale ústava mu neumožňovala třetí mandát za sebou. Křeslo proto na čtyři roky přepustil svému chráněnci Medveděvovi. Sám se přesunul do čela vlády, než mohl opět usilovat o nejvyšší úřad. Zvolen byl 4. března a funkce se ujal v pondělí 7. května (o jeho vkročení do nové šestiletky si přečtěte zde).

Moc vládnoucího tandemu už není tak nezpochybnitelná jako dříve. Nedělní protest sice ukončil tvrdý zásah policie, ale stovky lidí v posledních dnech pokračují v tichých protestech v podobě stávek vsedě či lidových promenád na různých místech Moskvy. Nadále pokračuje zatýkání, od neděle se za mřížemi ocitlo více než sedm stovek lidí.

Výměna byla domluvená předem

Dmitrij Medveděv byl od května 2008 prezidentem. Hlavou státu se stal poté, co si ho za svého nástupce vybral jeho předchůdce Vladimir Putin, který se po nástupu Medveděva do Kremlu stal premiérem.

Loni v září oba politici na sjezdu strany Jednotné Rusko oznámili, že si své funkce hodlají vyměnit. Putin tak počátkem března vyhrál už v prvním kole prezidentských voleb a 7. května byl inaugurován, Medveděv nejprve loni vedl stranickou kandidátku pro parlamentní volby, které sice Jednotné Rusko vyhrálo, ale ztratilo ústavní většinu, a nyní byl schválen na Putinovo doporučení premiérem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video