Protesty v Moskvě (7. prosince 2011)

Protesty v Moskvě (7. prosince 2011) | foto: AP

Medveděv prohlásil ruské volby za demokratické, Klaus je odmítl komentovat

  • 151
Ruský prezident Dmitrij Medveděv se při návštěvě Prahy vyjádřil k povolebnímu dění ve své zemi. Protestní opoziční mítinky jsou podle něj projevem demokracie. Jeho český protějšek považuje protesty za vnitřní záležitost Moskvy.

Prezidenti Medveděv a Klaus o napjaté situaci po ruských parlamentních volbách hovořili při čtvrtečním vzájemném setkání na Pražském hradě. Své postoje pak představili na tiskové konferenci. 

"Nevidím na dění po volbách nic nepřirozeného. Konají se i mítinky, to je projev demokracie. Ale pokud jsou nastavené určité parametry, musí je občané dodržovat. Musí dodržovat zákony," řekl Medveděv na tiskové konferenci na Pražském hradě.

"Pan prezident správně řekl, že to jsou jejich volby, nikoliv naše volby," komentoval jeho slova stručně Václav Klaus. Přiznal, že o volbách hovořili v tom smyslu, nakolik jejich výsledek změní Rusko. Demonstrace v Rusku komentovat nechce.

K protestům ponouká Washington, míní Putin

Na ruské domácí politické scéně se k povolebním demonstracím opozice vyjádřil premiér Vladimir Putin. Domnívá se, že je vyvolala zejména kritika ze strany šéfky americké diplomacie Hillary Clintonové, která v úterý uvedla, že ruské nedělní volby nebyly svobodné ani spravedlivé.

"Podíval jsem se na první reakci našich amerických partnerů. První, co ministryně udělala je, že označila volby za nečestné a nespravedlivé, ačkoliv ještě nedostala zprávy od pozorovatelů," řekl Putin před vedením Všeruské lidové fronty, nového hnutí na podporu Putinovy kandidatury v březnových prezidentských volbách.

Kritika Clintonové se prý stala signálem pro ruské opoziční předáky a ti se "pustili do práce". Podle Putina někteří organizátoři protestů "postupují podle známého scénáře" a využívají situaci pro "své zištné cíle".

"V naší zemi lidé nechtějí, aby se situace vyvíjela jako v Kyrgyzstánu či v nedávné minulosti na Ukrajině," poukázal na revoluce v sousedních zemích. "Nikdo nechce chaos!" zdůraznil Putin.

Premiér nicméně uznal, že s opozičně naladěnými občany je třeba vést dialog a dát jim možnost uplatnit ústavní právo na svobodu shromažďování. "Ale pokud někdo porušuje zákon, pak úřady a orgány musí vyžadovat jeho respektování všemi legálními prostředky," prohlásil.

Demonstrovat se může, ale jen pro Kreml

Po nedělních volbách se v Moskvě i dalších městech vzedmula vlna protestů, jaké Rusko v posledních letech nezažilo. Clintonová ve čtvrtek řekla, že její dřívější vyjádření ohledně obav z průběhu nedávných parlamentních ruských voleb bylo podložené fakty.

Opozice se uplatnění práva na demonstrace většinou domáhá marně. V centru Moskvy mohou manifestovat jen prokremelské spolky, opoziční demonstrace policie zpravidla rozhání. Dva dny povolebních protestů v metropoli si vyžádaly téměř tisícovku zatčených.

Strana Jednotné Rusko ruského vládnoucího tandemu Putin - Medveděv v nedělních volbách získala těsnou většinu ve Státní dumě, oproti posledním volbám si ale výrazně pohoršila. Podle pozorovatelů volby provázely manipulace s lístky a hlasování nebylo dostatečně poctivé.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video