Půllitrovou lahev vodky už není možné koupit za méně než 89 rublů (asi 55 korun).

Půllitrovou lahev vodky už není možné koupit za méně než 89 rublů (asi 55 korun). | foto: Profimedia.cz

Medveděv odnaučuje Rusy pít, začal zdražením vodky

  • 45
"Nový rok je nová šance. Nesmíme ji promarnit," řekl včera ruský prezident Dmitrij Medveděv krajanům v tradiční novoroční zdravici. V tu chvíli měl na mysli řešení ekonomických problémů, ale jeho slova by se dala stejně dobře aplikovat i na jinou, podobně vážnou potíž: alkoholismus.

Že jsou Rusové těžcí pijani, není novinka. Podle Světové zdravotnické organizace proteče průměrným ruským hrdlem asi 13 litrů čistého alkoholu ročně, realistické odhady hovoří až o osmnácti litrech. Srovnatelná je situace snad jen v Ugandě a – trochu překvapivě – v Lucembursku.

Medveděv s tím chce bojovat. Jedno z hlavních opatření jeho protialkoholní kampaně začalo platit právě včera: byla zavedena minimální cena vodky.

Co to znamená? Že půllitrovou lahev tohoto národního nápoje už nebude možné koupit za méně než 89 rublů (asi 55 korun). Pocítí to hlavně obyvatelé malých měst a vesnic, kde se dosud dala vodka pořídit mnohem levněji (v Moskvě jsou naopak ceny už teď vyšší než toto nové zákonné minimum).

Dmitrij Medveděv si od nařízení slibuje nejen omezení konzumace, ale také zprůhlednění celého systému. Nelegální vodka, samohonka, by odteď měla mít na trhu mnohem těžší pozici, doufá.

Jenže historická zkušenost napovídá, že stát se může těšit na pravý opak. Kdykoliv začaly v Rusku platit nějaké restrikce, prodej samohonky se zvýšil, připomněla britská stanice BBC. A citovala politického analytika Dmitrije Oreškina, který stanovení minimální ceny považuje spíš za "politické lavírování" než za skutečnou snahu vypořádat se s problémem.

Co soudí lékaři? "Je to zatím jen malý krok, jakkoli pozitivní," řekla pro BBC poněkud opatrně Jelena Igorevna z moskevského institutu zabývajícího se závislostmi.

Dopadne jako Gorbačov?

Před Medveděvem se o zásadní zákrok proti celonárodnímu pijáctví pokusil poslední sovětský prezident Michail Gorbačov. Ten drasticky omezil produkci vodky a zakázal její prodej před druhou hodinou odpolední.

Později musel být zakázán i prodej voňavek, které Rusové v důsledku toho začali popíjet. A výsledek? Podle oficiálních statistik se konzumace alkoholu opravdu o něco snížila. Na druhé straně však utrpěly jak ekonomika, tak Gorbačovova popularita. A dařilo se samohonce, pochopitelně. Ani jedno z toho si Medveděv nepřeje.

Prezident má takový cíl: do roku 2012, kdy končí toto jeho volební období, chce snížit pití alkoholu v zemi až o čtvrtinu.

Důvod je zřejmý, pijáctví zabíjí. Umírá kvůli němu víc lidí než při automobilových nehodách. Podle lékařského časopisu The Lancet může alkohol za celou polovinu úmrtí Rusů ve věku mezi 15 a 54 lety. Pití snižuje plodnost mužů i jejich pracovní schopnosti.

V prvé řadě je toto všechno veliká lidská tragédie. Ale jde samozřejmě i o ekonomiku, jež promile alkoholu v krvi těžko snáší.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video