Dmitrij Medveděv na úvod reformy vyhodil dva ministerské náměstky a k tomu 16 policejních generálů.

Dmitrij Medveděv na úvod reformy vyhodil dva ministerské náměstky a k tomu 16 policejních generálů. | foto: AP

Medveděv léčí prohnilou policii

  • 8
Prezident Dmitrij Medveděv nedávno vyhlásil velkou reformu celého resortu vnitra. Myslí ji vážně? A má šanci uspět? Ruští policisté loni spáchali pět tisíc trestných činů, včetně těch nejtěžších. Pijí a berou drogy. Kradou, unášejí, znásilňují, mučí. Berou úplatky. A vraždí.

Když se Medveděv před dvěma lety ujímal prezidentské funkce, zásadní reforma policie mezi jeho priority nepatřila. Jenže teď je situace úplně jiná: náprava poměrů v řadách strážců zákona je v samém centru jeho agendy. Jak se to stalo?

Co se má změnit?

Nejrozšířenějším problémem policie je korupce. Aby byla vymýcena, musí se změnit už výuka na policejních akademiích. Policisté by také měli dostávat vyšší platy a zpřísnit by se měly i tresty za porušení pravidel.

Strážci zákona však páchají také mnoho násilných trestných činů. Včetně vražd či krutého mučení vyslýchaných. Podle expertů je na vině mimo jiné fakt, že se k uniformám často dávají psychicky labilní, agresivní či jinak problémoví mladíci. Proto by se měly zavést přísné psychologické testy, které poruchy odhalí.

A chybí též psychologická pomoc v průběhu služby. Zatímco dříve ruská policie zaměstnávala až 30 tisíc psychologů, momentálně je odborné pomoci zoufalý nedostatek.

Vezměme to popořadě. Psal se konec dubna 2009 a v jedné moskevské samoobsluze se odehrála hororová scéna. Do obchodu vkráčel mladý policejní major Denis Jevsjukov. Byl opilý. V klidu nabil pistoli a spustil palbu. Dva lidi zabil, několik dalších zranil. Už předtím zastřelil řidiče, který ho na místo přivezl. Běsnění zachytily bezpečnostní kamery. A skandál byl na světě.

Tedy, ne že by zhůvěřilé počínání policistů nebylo problémem – a předmětem kritiky – už léta. Ale případ Denise Jevsjukova, kterého média překřtila na "krvavého majora", posloužil jako rozbuška. Katalyzátor. Klíč k Pandořině skříňce.

Medveděv po incidentu vyhodil dlouholetého šéfa moskevské policie Vladimira Pronina. Jevsjukov putoval do vazby. Před měsícem dostal doživotí.

Debata o problémech policie v Rusku pak ještě zesílila. Kdo za poměry může? Proč se tak dlouho neřešily? A když už se řešily, proč jen po povrchu? Jak je možné, že u policie slouží tolik psychopatů a alkoholiků, kteří si vybíjejí agresivitu a léčí komplexy? A co se vlastně mladíci učí v policejních školách?

Na tuto poslední otázku se v červnu téhož roku pokusil odpovědět sociolog Igor Grošev. Provedl průzkum mezi 413 studenty policejní školy v Ťumeni. A zjistil, že celá třetina z nich považuje úplatkářství za běžnou součást práce policisty. Polovina dotázaných už měla osobní zkušenost s nekalým získáváním přízně nadřízených. Skoro každý už někdy dal nějaký ten "úplateček".

Vedení školy se kvůli výsledku rozlítilo natolik, že sociologa zažalovalo.

Ale vraťme se ze školy zpátky do praxe. Počátkem loňského listopadu se na serveru YouTube objevilo pozoruhodné video. Další policejní major, Alexej Dymovskij, si jeho prostřednictvím stěžoval na poměry u policie přímo premiéru Vladimiru Putinovi. Za pár dní záznam zhlédly statisíce lidí.

Major byl z policie propuštěn a následně též zatčen a obviněn ze zpronevěry 24 tisíc rublů (asi 15 tisíc korun) z policejních fondů. Teď ho čeká soud a možná léta za mřížemi.

Tisíce zločinů v uniformě

Za rok 2009 spáchali ruští policisté pět tisíc zločinů, o 11 procent víc než v roce 2008. Psalo se třeba o policistovi, který odhalil obchodníky s narkotiky, drogy jim zabavil a pak je nutil, aby pracovali jako dealeři přímo pro něj. Nebo o důstojníkovi, jenž v opilosti spustil palbu na dětském hřišti a zranil holčičku. Loni v listopadu zase tři moskevští policisté, rovněž v opilosti, zbili dva imigranty z Abcházie. Jeden ze zmlácených mladíků zemřel ještě před příjezdem sanitky. V lednu zase přímo na stanici ubili novináře.

Medveděvovi, jenž se prezentuje coby reformátor, muselo být čím dál jasnější, že radikální změny jsou nevyhnutelné. Reformu ministerstva vnitra vyhlásil 18. února. Na úvod vyhodil dva ministerské náměstky a k tomu 16 policejních generálů. Nařídil vypracovat plán na vymýcení korupce i zkrocení byrokracie.

Chce propustit až pětinu policistů. Ti zbylí dostanou vyšší plat, což je má učinit odolnějšími vůči korupci. Uniforma se má stát u soudu přitěžující okolností: spáchá-li zločin strážce zákona, dostane vyšší trest než civilista. Konec konců, tak je to i napsáno v trestním zákoníku.

Prezident slíbil, že na reformu osobně dohlédne. Myslí to vážně? Třeba ano. A zmůže něco? Rusové tomu moc nevěří. V nedávném průzkumu listu Vedomosti dvě třetiny respondentů řekly, že nepůjde o reformu, ale o její imitaci.

Skandál s živými štíty

Minulý týden žila média dalším skandálem. Postarali se o něj dopravní policisté na předměstí Moskvy, když si z řidičů udělali živé štíty. Nařídili jim, aby ze svých aut vytvořili na dálnici bariéru, která zastaví prchající zločince. Lidé zůstali v autech, zatímco sami policisté se ukryli. Kriminálníci se přihnali, zátaras prorazili a uháněli dál. Jen zázrakem nebyl nikdo zraněn.

Postižení řidiči jsou rozhořčení, že je policie vystavila smrtelnému nebezpečí. "To pro ruský stát lidský život opravdu nic neznamená?" citovaly deníky jednoho z nich. Prokuratura už zahájila vyšetřování, šéf příslušné policejní jednotky dostal vyhazov a kauzu řeší i parlament.

Do kontextu všech těchto skandálů jaksi nezapadá čerstvé prohlášení šéfa moskevské policie Vladimira Kolokolceva. Ten řekl, že počet stížností na moskevskou policii se za letošní leden a únor meziročně snížil skoro o polovinu. "Budeme v tomto trendu pokračovat," chvástal se Kolokolcev.

Pokud jde o reformu, jedno je jisté: i kdyby se do ní Medveděv pustil se vší vervou, dotáhnout ji nestihne. A navíc: je dost možné, dle kritiků dokonce pravděpodobné, že celá reforma bude jen sérií povrchních kroků, které stejně vyzní do ztracena.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video