Ruský prezident Dmitrij Medveděv (vpravo) a premiér Vladimír Putin (27. prosince 2010)

Ruský prezident Dmitrij Medveděv (vpravo) a premiér Vladimír Putin (27. prosince 2010) | foto: AP

Medveděv a Putin se neshodli v názoru na SSSR. Možná záměrně

  • 36
Ruský prezident Dmitrij Medveděv a jeho politický spojenec a mentor Vladimir Putin se neshodli v názoru na národnostní politiku v bývalém Sovětském svazu. Na zasedání v Kremlu Putin uvedl, že dnešní Rusko by se mělo z demografické a národnostní praxe SSSR poučit. Medveděv nesouhlasil. Politici se možná neshodli záměrně.

V Sovětském svazu podle Putina žily národnosti ve vzájemném souladu, protože se podařilo "vytvořit jakousi myšlenku, která stála nad národnostními a náboženskými vztahy". Premiér sice připustil, že "bohužel šlo o ideologickou, socialistickou myšlenku", ale dodal, že celoruské vlastenectví by ji mohlo nahradit.

Medveděv nutnost patriotické výchovy neodmítl. SSSR ale označil za "velmi zkostnatělý stát", z jehož zkušeností je nemožné vycházet. Zkušenost je podle něj třeba hledat spíš v USA, kde se během několika desítek let podařilo překonat vžité národnostní a konfesní stereotypy.

Politici se neshodli ani na svobodném pohybu Rusů ve vlastní zemi. Medveděv se kategoricky postavil proti jakýmkoli zákazům a příkazům v této oblasti. "Pohyb lidí nemůžeme blokovat, nemůžeme dopustit, aby lidé jednoho etnika žili soustředěně na jednom místě," prohlásil prezident.

Registrace lidí v místě bydliště je podle něj nutná, ale má být jednoduchá a pochopitelná. Putin se v debatě naopak vyslovil proti liberalizaci legislativy o pohybu lidí a vyzval ke zpřísnění postihu za chybnou nebo opožděnou registraci místa bydliště.

Neshodnou se jen vzácně

Veřejná výměna názorů mezi dvěma nejmocnějšími ruskými politiky je vzácná. Podle Nikolaje Petrova, sociologa z moskevského Carnegieho ústavu, byla možná dnešní "přestřelka" zorganizovaná záměrně.

Cílem podle Petrova možná bylo odvést pozornost od procesu s vězněným ropným magnátem Michailem Chodorkovským, který Západ považuje za zpolitizovaný a důrazně proti němu protestuje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video