Medvědi podle studie Kalifornské univerzity doplatí na to, že nejsou uzpůsobení na konzumaci rostlinné stravy.

Medvědi podle studie Kalifornské univerzity doplatí na to, že nejsou uzpůsobení na konzumaci rostlinné stravy. | foto: Reuters

Medvěda ledního opět straší oteplování. Grizzly mu prý sní borůvky

  • 74
Ačkoliv to lední medvědi nevědí, patří díky debatám o globálním oteplování mezi mediální hvězdy. Studiemi o nich argumentují obě strany. Podle nejnovější zprávy vědců z Kalifornské univerzity sympatičtí huňáči doplatí na to, že se při migraci za jídlem promísí s medvědy grizzly.

Kdo sleduje zprávy o globálním oteplování, ten dobře ví, že jeden týden růst teplot lední medvědy hubí, další týden jim pomáhá a o nějakou dobu později se šelmy kvůli oteplování zase smršťují, protože je unavuje čím dál usilovnější skákání po ubývajících krách.

Nejnovější studie Kalifornské univerzity říká: jak se bude oteplovat, lední medvědi budou nucení hledat potravu ve vnitrozemí. Potkají se s medvědy grizzly, kteří zase potáhnou na sever, protože jim bude na jihu teplo. A lední medvědi na to doplatí.

Vědci Graham Slater a Blaire Van Valkenburgh porovnali dvě lebky - jednu z ledního medvěda, druhou z grizzlyho.

"Žvýkání velkého množství rostlinné stravy - trávy, vegetace, bobulí - vyžaduje značnou sílu. Lebka medvěda ledního má mnohem slabší strukturu, grizzly je pro rostlinnou stravu mnohem lépe uzpůsoben," cituje zpráva univerzity evolučního biologa Slatera.

Černý scénář pro bílé šelmy

Rozdílné jsou i zuby. Grizzly je rostlinné stravě uvyklý a má velké stoličky. Lední medvěd si často pochutnává na tuleních a zdaleka tolik nežvýká. A rostlinnou stravu bude mnohem hůře trávit.

Černý scénář vypadá tak, že se oba druhy promísí, což se někde už začalo dít, a medvědi grizzly vyjedí svým bratránkům ze severu i to málo, co by lední medvědi byli schopní pozřít. Ti se budou pomaleji rozmnožovat, méně jich dospěje a dostanou se tak do spirály, na jejímž konci se jejich počty přinejlepším výrazně zmenší.

Věc vypadá pro lední medvědy hodně špatně. Pohled do historie ukazuje, že katastrofických zpráv pro tato zvířata se vyrojilo už hodně. Například bývalý americký viceprezident Al Gore varoval, že se objevují případy utonuvších medvědů a organizace World Wildlife Fund zase uváděla, že by se do roku 2012 mohli přestat množit.

Ubývají, protože je střílí lovci, tvrdí skeptik

KOLIK JE MEDVĚDŮ?

V 60. letech bylo medvědů ledních (hlavně kvůli lovu) asi 5 000. Lomborg píše, že jich po roce 2000 bylo až pětkrát tolik.

Ekolog Bjorn Lomborg ale ve své knize Zchlaďte hlavy! před časem přinesl pro lední medvědy mnohem příznivější zprávy a varovné informace vyvracel.

"Experti v roce 2001 zjistili, že z celkového počtu zhruba 25 tisíc ledních medvědů rozdělených do dvaceti jednotlivých populací ubývá členů jen u jedné nebo dvou populací v Baffinově zálivu; u více než poloviny populací byly konstatovány stavy stabilní a u dvou populací kolem Beaufortova moře byl zjištěn dokonce nárůst počtu členů," píše Lomborg. (úryvek z knihy čtěte například zde)

Dánský ekolog Bjorn LomborgLomborg dále argumentuje tím, že obě ubývající populace jsou v místech, kde se za poslední půlstoletí ochlazuje, přičemž rozrůstající se populace obývají oteplující se území. A pak je tu ještě jeden opomíjený faktor - lov.

Například na západě Hudsonova zálivu podle Lomborga sice v poslední době ubývá v průměru patnáct medvědů ročně (tamější populace má asi tisíc kusů), jenže tam také lovci ročně 50 medvědů zastřelí. Místo boje s klimatem by podle něj bylo proto účelnější omezit lov.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video