Medúzy způsobily odstávku jaderné elektrárny ve Skotsku. Ilustrační

Medúzy způsobily odstávku jaderné elektrárny ve Skotsku. Ilustrační | foto: Profimedia.cz

Medúzy vypnuly jadernou elektrárnu ve Skotsku, ucpaly vodní filtry

  • 19
Britští inženýři museli vypnout dva reaktory jaderné elektrárny Torness ve východním Skotsku. Filtry, které propouštějí mořskou vodu do chladících systémů, zaplavily medúzy. Technici už zahájili čistící operaci, zařízení zahájí činnost znovu nejdříve příští týden.

"Ani na chvíli nenastalo žádné nebezpečí pro lidi," ubezpečoval podle britské stanice BBC mluvčí společnosti EDF, která jadernou elektrárnu ve Východním Lothianu nedaleko Edinburghu provozuje. "Neobjevily se žádné radiologické aspekty, které by s incidentem souvisely a které by měly dopad na životní prostředí," dodal mluvčí.

Rosolovité oceány

Velká hejna medúz nejsou v mořích nic neobvyklého. Medúzám se totiž ve světových mořích daří. Paradoxně vydělávají na intenzivním rybolovu. Lidští rybáři odstraňují z moří přirozené dravce a také konkurenty medúz, i když samozřejmě dosti těchto slizkých tvorů z moře také vyloví.

Nárůst podílu medúz na celkovém množství mořských tvorů potvrzují v posledních několika desítkách let vědecké studie z různých oblastí světa. V některých oblastech je za vhodných podmínek tato změna přímo radikální.

To ostatně potvrdil i Dušan Kobylka z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT. "Neděje se ale vůbec nic nebezpečného, dojde k běžnému odstavení a po odstranění medúz bude elektrárna dál normálně pracovat," řekl.

Dva reaktory nukleárního zařízení Torness musely být vypnuty v úterý odpoledne. Filtry, jimiž prochází mořská voda do chladících reaktorů, ucpalo velké množství medúz. Dosud se neví, proč se jich v oblasti náhle objevilo tolik.

Teplota vody podél východního pobřeží Skotska je relativně v normě. Přemnožení medúz ale může mít na svědomí vyšší teplota v jiných částech Severního moře.

Medúzy trápí atomové elektrárny často

Není to poprvé, co se zaměstnanci jaderných elektráren při pobřeží potýkají s drobnými rosolovitými tvory ve svých zařízeních. V uplynulých dnech medúzy potrápily i atomovou elektrárnu u Japonska.

Několik desítek hodin před incidentem v Torness podobné problémy řešila i elektrárna Shimane. V té nakonec jen omezili výkon o zhruba šest procent, přesto situace byla dramatičtější než v případě britské elektrárny.

Japonsko se totiž stále potýká s nedostatkem elektřiny a provozovatelé mají co dělat, aby vyhověli poptávce. Výpadek další atomové elektrárny by zabolel obyvatele i ekonomiku. Naštěstí v případě Shimane medúzy nakonec od elektrárny odpluly pryč a provoz mohl být obnoven v plném rozsahu.

Východní Lothian, Skotsko

Východní Lothian, Skotsko

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video