Medicína zahájila nobelovskou sezónu

  • 4
Průhledný milimetrový červ Caenorhabditis elegans má sice jen tisíc buněk, přesto posunul znalosti současné medicíny dopředu. Letošní Nobelovou cenu za lékařství a fyziologii získal vědecký tým, který na něm zkoumal vývoj orgánů a odumírání buněk. Objevy Britů Brennera a Sulstona a Roberta Horvitze z USA mají velký význam pro pochopení vzniku řady chorob.

Sydney Brenner a John Sulston z Velké Británie a Robert Horvitz z USA přispěli podle Nobelova výboru k pochopení procesu genetické regulace při vývoji orgánů a odumírání buněk.

Na červu Caenorhabditis elegans sledovali buněčná dělení a specializaci buněk od stadia oplodněné vaječné buňky až do dospělosti jedince.

Díky tomu identifikovali klíčové geny regulující vývoj orgánů a programující odumírání buněk. Laureáti dokázali, že odpovídající geny existují také u vyšších organismů včetně člověka.

Pětasedmdesátiletý Sydney Brenner působí v kalifornském Berkeley. Objevy však učinil na britské univerzitě v Cambridge s kolegou Johnem Sulstonem (60). Nejmladší z trojice, pětapadesátiletý Robert Horvitz, pracuje v Cambridge v americkém státě Massachussetts.

Vyhlášení laureátů za medicínu zahájilo 101. ročník udílení nejprestižnější světové vědecké, literární a politické ceny. "Nobelovský týden" bude pokračovat vyhlášením vítězů v dalších disciplínách - za fyziku, chemii, ekonomii a za mír.

Jméno laureáta Nobelovy ceny za mír bude oznámeno v pátek v norském hlavním městě Oslu. Datum vyhlášení laureáta za literaturu ještě není upřesněno.

S letošní Nobelovou cenou je v každém z oborů spojena finanční odměna ve výši deseti milionů švédských korun (přes 32 milionů Kč).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video