Živý řetěz z Letné na Pražský hrad

Živý řetěz z Letné na Pražský hrad - Běžící řetěz lidí míří z Letenské pláně na Pražský hrad. Fotografie z ulice Mariánské hradby (26. listopadu 1989) | foto: Přemysl Hněvkovský

Medici léčí komunismus. Podívejte se na téměř neznámé fotky z Listopadu

  • 123
"Stojím na albertovských schodech, kolem samý fízl. S mrazením v zádech dělám pár záběrů. Domů jdu s obavami, že zítra si pro mě přijde StB." Tak vzpomíná na listopad 1989 Přemysl Hněvkovský. Lékař a "zapomenutý" fotograf, jehož málo známé dílo přiblíží velká výstava v Karolinu.

Autorem všech fotografií je Přemysl Hněvkovský. Snímky zvětšíte kliknutím, další najdete ve fotogalerii.

Nadaný fotograf Přemysl Hněvkovský zaznamenal s leikou v ruce hned několik dějinných zvratů minulého století, jeho snímky se ale do širšího povědomí dostávají až v posledních letech.

Kdo, ne-li my? Kdy, ne-li teď?

Kdo, ne-li my? Kdy, ne-li teď?

Na vojně v Turnově ho zastihla okupace v srpnu 1968. Jako zaměstnanec Biologického ústavu Fakulty všeobecného lékařství (dnes 1. lékařská fakulta UK) pak zaznamenal bezprostřední dění a okupační stávky studentů i spontánní akce po upálení Jana Palacha v lednu 1969. Fotky pronikly i do západních médií, pak se ale na dlouho skryly v soukromém archivu. Letos se staly významnou součásti knihy Jan Palach 16.–25. 1. 1969.

Snímky ze srpnové okupace a o jednadvacet let mladší sametové revoluce zaplní výstavu v Karolinu, sídle Univerzity Karlovy na pražském Ovocném trhu.

Okupační stávky 1968 a 1989

Výstava fotografií Přemysla Hněvkovského se koná v Křížové chodbě Karolina od 20. 10. do 27. 11. 2009.

Zachycuje dění na UK a souvisejících akcích v Praze od 21. srpna 1968 až do mistrovství světa v ledním hokeji v roce 1969 a od 17. listopadu 1989 do Nového roku 1990.

Souběžně se otevírá expozice Divadlo a revoluce, která mapuje první týdny sametové revoluce v divadlech v Plzni, Ústí nad Labem, Praze, Brně, Olomouci a Ostravě.

V listopadu 1989 byl Hněvkovský na fakultě asistentem. "Využil jsem znalosti prostředí. Studenti mě tolerovali, žádného jiného fotografa do poslucháren nepustili. Byl jsem tam ve dne i v noci," vzpomíná dnes.

Tiskové středisko na lékařské fakultě

Tiskové středisko na lékařské fakultě

Ve srovnání s rokem 1969 to podle něj bylo hodně podobné a přece úplně jiné. "Daleko víc obav. A taky víc naděje."

Další dny poté, co totalitní režim brutálně potlačil původně povolenou demonstraci studentů, která Státní bezpečnosti přerostla přes hlavu, se Hněvkovský dostal do fotografického transu: "Do konce roku jsem exponoval 80 kinofilmů."

Čtyřnohý přítel revoluce

Čtyřnohý přítel revoluce

Studenti tehdy spolu s divadelníky vyhlásili okupační stávku a zabydleli se v aulách a posluchárnách svých fakult.

"Byli odhodláni zůstat až do té doby, než se demokratický vývoj v naší zemi ukáže jako nezvratný. Po celonárodní generální stávce, dramatických jednáních o sestavení vlády a rezignaci KSČ na svou ´vedoucí úlohu´ tak učinili až po zvolení Václava Havla prezidentem 29. prosince 1989."

Deset dnů po bitvě - snímek z 23:00

Deset dnů po bitvě - snímek z 23:00

Jak už bylo řečeno, výstava v Karolinu připomene i okupaci vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 a následné okupační stávky studentů. Už tehdy Hněvkovský silně zachytil atmosféru vypjatých dní. Více ukázek z této části najdete ve fotogalerii zde.

K úplnosti výstavy přispěli i čtenáři iDNES.cz. Autorovi snímku univerzitních hodnostářů v čele průvodu pomohli s přiřazením správných jmen. - čtěte Čtenáři poznali vůdce pochodu za Palacha

Přispějte na stávkový fond

Přispějte na stávkový fond



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video