Somálský novinář Abdiazíz Abdinur pózuje fotografům po osvobozujícím verdiktu

Somálský novinář Abdiazíz Abdinur pózuje fotografům po osvobozujícím verdiktu soudu v Mogadišu (17. března 2013). | foto: Reuters

Somálští novináři slaví. Kolega odsouzený za rozhovor je na svobodě

  • 0
Somálský novinář Abdiazíz Abdinur Ibrahím dostal roční trest vězení za to, že vedl rozhovor se ženou, kterou údajně znásilnili vojáci. Stejný verdikt si vyslechla i zpovídaná žena a to přesto, že článek ani nevyšel. Případ se však dostal na veřejnost a soud pod mezinárodním tlakem oba osvobodil.

Ibrahím si u soudu v Mogadišu vyslechl 5. února tvrdý verdikt: roční trest vězení za to, že falešně obvinil státní instituci z trestného činu a ohrozil tak státní bezpečnost. Spolu s ním si měla za stejný čin odsedět rok v kriminálu i údajná oběť znásilnění Lul Ali Osman Barakeová.

V rozhovoru, který nakonec ani nevyšel, žena tvrdila, že ji srpnu 2012 znásilnilo pět mužů v uniformách vládní armády. "Byla jsem oběť a dostala jsem rok vězení. Žádná znásilněná žena o tom takhle nebude chtít mluvit. Oběti znásilnění zůstanou potichu doma a nikomu to neřeknou," zlobila se sedmadvacetiletá Barakeová.

Případ však pobouřil veřejnost, vlády zemí, které Somálsku poskytují finanční a humanitární pomoc, i lidskoprávní organizaci Human Rights Watch. Odvolací soud proto v březnu ženě trest zrušil a novináři pobyt ve vězení zkrátil na polovinu. Pravomocného osvobození se Ibrahím dočkal v neděli.

"Jsem šťastný, jako bych se znovu narodil," řekl po osvobozujícím verdiktu pětadvacetiletý Abdiazíz Abdinur Ibrahím serveru The Guardian. Ve vězení strávil 66 dní a podle přátel musel v přeplněné věznici v Mogadišu spát vestoje a trpěl žaludečními vředy.

Na osvobozující verdikt k nejvyššímu soudu v Mogadišu se přišly podívat stovky místních novinářů a aktivistů. Propuštění uvítala také Unie somálských novinářů. "Zdá se, že somálský justiční systém se začíná přibližovat realitě a doufám, že žádný novinář v Somálsku už nebude za svoji práci zatčen," uvedl generální tajemník unie Mohamed Ibrahím.

Obavy o svobodu médií v Somálsku vzrostly minulý týden, kdy policie napadla reportéry při vstupu do soudní síně v hlavním městě Somálska. Při střetu utrpělo zranění pět novinářů. Somálsko je také jedna z nejnebezpečnějších zemí pro novináře, píše Guardian. Loni zemřelo v zemi osmnáct pracovníků médií, ale ani jeden případ se nepodařilo vyřešit.

Východoafrická země se teprve vzpamatovává z téměř dvou desetiletí trvající občanské války, kdy neměla funkční vládu a v podstatě tam panovala anarchie. Nová vláda podporovaná OSN začala úřadovat loni v září. Předseda somálské vlády Abdí Farah Širdon přislíbil, že zreformuje soudní moc i ozbrojené síly.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video