Nejvyšší velitel námořních sil Íránských revolučních gard Sardar Fadáví přebírá...

Nejvyšší velitel námořních sil Íránských revolučních gard Sardar Fadáví přebírá vyznamenání (31. ledna 2016) | foto: Khamenei.ir

Íránští gardisté dostali za polapení Američanů metál od Chameneího

  • 34
Pětice členů Íránských revolučních gard obdržela jedno z nejvyšších vyznamenání z rukou duchovního vůdce Sajjida Alí Chameneího. Oficiální pocty si vysloužili za zadržení členů amerického námořnictva v polovině ledna. Ti byli po několika hodinách v zajetí propuštěni.

Íránské sdělovací prostředky oslavují nové hrdiny. Jedním z nich je nejvyšší velitel námořních sil Íránských revolučních gard Sardar Fadáví, stejné vyznamenání pak převzali také čtyři jeho podřízení. Medaili vítězství obdrželi z rukou nejvyššího duchovního vůdce Sajjida Alí Chameneího. Server Rádio svobodná Evropa připomíná, že se jedná o jedno z nejvyšších íránských vyznamenání.

Vyznamenání obdrželi 31. ledna, uvádějí oficiální stránky íránského duchovního vůdce. Následující den vojáci zavítali do Islámského poradního shromáždění, kde jejich službu vlasti ocenil předseda Alí Larídžání. Připomněl mimo jiné pohotovost a rychlé rozhodování při zadržení člunů s americkými námořníky.

Rádio svobodná Evropa připomíná, že ocenění členů revolučních gard potvrzuje přetrvávající odpor Teheránu k Washingtonu, a to navzdory dohodě o omezení íránského jaderného programu, kterou Západ za podpory mezinárodního společenství dojednal v červenci loňského roku (více o dohodě zde).

Nejvyšší velitel námořních sil Íránských revolučních gard Sardar Fadáví

Medaile vítězství je jedním z nejvyšších íránských vyznamenání

Podle Alexe Vatanky z Blízkovýchodního institutu se sídlem ve Washingtonu je ocenění vojáků jasně čitelnou taktikou vedení, jak si udržet přízeň lidu i přes postupnou změnu zahraniční politiky. „Je to o tom ukázat, kdo skutečně velí Teheránu. Zároveň to však podle mě ukazuje, jak si je konzervativní vedení země nejisté svým postavením,“ míní. Vatanka.

Podle blízkovýchodního analytika Rasúla Nafísího vyznamenání také může odvést pozornost od stále diskutované dohody o jaderném programu. „Íránská vláda se snaží přesvědčit lid, že její vojsko je nejlepší v regionu a dokonce se může rovnat i americké armádě,“ myslí si Nafísí.

Zajetí a rychlé propuštění

Jednotky námořních sil revolučních gard zajaly americké námořníky, mezi kterými bylo devět mužů a jedna žena, v úterý 12. ledna u ostrova Fársí v Perském zálivu. Teherán tehdy ujistil, že všichni jsou v pořádku, že se s nimi zachází dobře a že nikdo nebyl zraněn. Čluny podle Íránců pronikly dva kilometry do íránských vod, což potvrdily i navigační přístroje.

Zadržení námořníci se omluvili Íráncům. Zinscenované, tvrdí USA

Hned následující den byli všichni námořníci propuštěni (více zde). Šéf íránské diplomacie Mohammad Džavád Zaríf prohlásil, že se američtí námořníci dostali do íránských výsostných vod vinou technických problémů v jejich navigačním systému. Mluvčí Pentagonu Peter Cook řekl, že námořníci byli na cvičné plavbě a přesouvali se mezi Kuvajtem a Bahrajnem, když s nimi americké velení ztratilo kontakt.

Za propuštění námořníků Íránu poděkoval i americký ministr zahraničí John Kerry. „Všichni si umíme představit, jak by se taková situace odvíjela před čtyřmi roky. Fakt, že dnes tato věc mohla být vyřešena v klidu, je odrazem rozhodující role diplomacie při udržování naší země bezpečné a silné,“ řekl Kerry.

I přes bleskové vyřešení lednového incidentu a uzavření dohody o íránském jaderném programu zůstávají vztahy mezi oběma státy napjaté. Svědčí o tom také videozáznamy o údajné provokativní íránské palbě směrem na americkou letadlovou loď Harry Truman.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video