Pověřený vrchní státní zástupce Stanislav Mečl žádá rezignaci svého náměstka. Ilustrační foto

Pověřený vrchní státní zástupce Stanislav Mečl žádá rezignaci svého náměstka. Ilustrační foto | foto: ČTK

Mečl vyzval svého náměstka k rezignaci, vadí mu jeho schůzky s lobbistou

  • 7
Vrchní státní zástupce Stanislav Mečl vyzval k rezignaci svého náměstka Libora Grygárka kvůli schůzkám s lobbistou Romanem Janouškem. Mečl zjistil, že v době, kdy měl jeho náměstek na starost úsek trestního řízení, mělo vrchní státní zastupitelství pět případů, které se vztahovaly k vlivnému podnikateli.

Grygárek se podle Mečla ke své možné rezignaci vyjádří v úterý. V pondělí večer v ČT pouze uvedl, že kvůli výpisům svých telefonních hovorů, které jeho schůzky s Janouškem mají dokazovat, podá trestní oznámení. Televize tvrdí, že tyto výpisy má k dispozici, čemuž podle Grygárka muselo předcházet porušení zákona.

Náměstek vrchního státního zástupce v Praze Libor Grygárek

Šéf vrchního zastupitelství Mečl svou výzvu Grygárkovi obhajuje mimo jiné právě reportáží ČT, která jeho vazby s Janouškem prokázala. "Médii opakovaně publikované informace o soukromých schůzkách obou pánů nepovažuji za slučitelné s výkonem funkce náměstka vrchního státního zástupce v Praze," uvedl.

Mečl, který v čele Vrchního státního zastupitelství v Praze na začátku listopadu nahradil Vlastimila Rampulu, již odvolal dva žalobce z klíčového odboru závažné hospodářské a finanční kriminality.

Grygárek působil v 80. letech na tehdejší prokuratoře, byl i členem KSČ. Po lednu 1994 a přetvoření prokuratury ve státní zastupitelství se stal náměstkem pražského vrchního státního zástupce a od května 1994 do srpna 1996 pak byl sám vrchním státním zástupcem v Praze.

Tehdejší ministr spravedlnosti Jan Kalvoda zdůvodnil Grygárkovo odvolání tím, že jeho úřad toleroval špatnou personální situaci na pražském městském státním zastupitelství. Do vedení úřadu se Grygárek vrátil v dubnu 2007, kdy byl jmenován náměstkem pro trestní řízení.

Grygárkovo jméno figurovalo také v kauze takzvané justiční mafie. V prosinci 2007 jej tehdejší stínová ministryně spravedlnosti ČSSD Benešová při komentování kauzy Jiřího Čunka jmenovala mezi lidmi, kteří údajně snažili ovládnout justici, aby sloužila vládní garnituře.

Už podle prvoinstančního rozsudku z června 2008 si ale Grygárek zasloužil omluvu a verdikt soud opakoval i o dva roky později. Tedy ještě předtím, než se letos v únoru omluvy dočkali i ostatní nařčení představitelé justice.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video