Mečiarovi hrozí deset let vězení

Policie ukončila vyšetřování případu nezákonného vyplácení odměn členům bývalé slovenské vlády a vznesla v této souvislosti obvinění proti expremiérovi Vladimíru Mečiarovi. Podle šéfa slovenských vyšetřovatelů Jaroslava Ivora měl Mečiar členům svého kabinetu vyplatit odměny ve výši 13,7 milionu korun. Pokud soud uzná šéfa opozičního Hnutí za demokratické Slovensko vinným, hrozí mu za zneužití pravomoci veřejného činitele až desetiletý nepodmíněný trest.

Policie uvažuje o zákazu činnosti HZDS
Jestliže soud potvrdí zjištění vyšetřovatelů o nezákonných aktivitách bývalé Slovenské informační služby, kterou vedl Ivan Lexa, a prokáže se součinnost tajné služby s předsedou hnutí HZDS Vladimírem Mečiarem, bude ministerstvo vnitra podle svého šéfa Ladislava Pittnera iniciovat zrušení a zákaz Mečiarovy strany.

Slovenský zákon o sdružování v politických stranách a politických hnutích totiž zakazuje strany a hnutí, které porušují ústavy a zákony nebo jejichž cílem je odstranění demokratických základů státu. Strany nesmějí ani ohrožovat mravnost, veřejný pořádek či svobodu občanů.

Hnutí za demokratické Slovensko považuje vyjádření slovenského ministra vnitra za pokračování procesu likvidace demokracie na Slovensku. "Všechno směřuje k vytvoření policejního státu," řekl mluvčí HZDS Igor Žvach.

Mečiar vyplatil od roku 1993 do roku 1998 odměny celkem jedenáctkrát. Podle Tvira přitom věděl, že jedná protizákonně. "Bývalý premiér tak způsobil škodu státu a zajistil jiným osobám neoprávněný prospěch," řekl vyšetřovatel.

Mečiarův kabinet se snažil své odměny legalizovat
Podle Ivora se Mečiar snažil o legalizaci svého kroku usnesením kabinetu z roku 1995. "Pokud ale něco neumožňuje zákon, nemůže to umožňovat usnesení vlády," upozornil.

Na nezákonnost vyplácení odměn byl navíc Mečiar v květnu roku 1996 písemně upozorněn šéfem Nejvyššího kontrolního úřadu.

To, že je vyplácení odměn protiprávní, si prý v té době uvědomovali všichni, protože parlament na to, aby svému předsedovi a místopředsedovi mohl udělit odměny, musel novelizovat zákon.

V současnosti probíhá obeznamování poškozených stran, tedy úřadu vlády a jednotlivých ministerstev, se spisem. Mečiar a jeho obhájce si spis mohou prostudovat 18. prosince.

Policie podezírala z nezákonného vyplácení odměn i Dzurindu
Z nezákonného vyplácení 3,7 milionu korun odměn policie podezírala i současného premiéra Mikuláše Dzurindu, nebyl však prý prokázán jeho úmysl jednat protizákonně, a proto vyšetřovatel zastavil trestní stíhání.

Všichni členové současného kabinetu navíc odměny vrátili - na rozdíl od některých svých předchůdců.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video