Vladimír Mečiar a Miloš Zeman

Vladimír Mečiar a Miloš Zeman | foto: iDNES.cz

KOMENTÁŘ: Zeman se nemá proč zlobit. S Mečiarem má mnoho společného

  • 1420
Miloš Zeman se nemá proč urážet na slovenská média a nedávat jim rozhovory. Komentátor deníku SME Peter Morvay má totiž pravdu a jeho komentář, který tak rozčílil jednoho ze dvou finalistů boje o post českého prezidenta, prostě sedí. Doba Zemanovy (a Klausovy) opoziční smlouvy měla v mnoha ohledech k mečiarismu blízko.

Každé srovnání kulhá, ale Petr Morvay ve slovenském deníku SME nedává mezi Zemana a Mečiara rovnítko. Jen porovnává doby jejich vládnutí. 

Svoji pravdu má i Miloš Zeman, když říká, že to byl on, kdo proti Mečiarovi společně s Václavem Havlem a na rozdíl od Václava Klause vystupoval. A byl to Miloš Zeman, kdo po vítězství demokratické koalice na Slovensku jednoznačně podpořil Mikuláše Dzurindu a jeho vládu a pomohl Slovensku, jak jen to bylo možné.

Jenže Morvay nepíše, že by se Zeman a Mečiar kamarádili. Píše, že pokud mělo Česko někdy nakročeno k mečiarismu, tak to bylo právě v době opoziční smlouvy. A v tom má pravdu.

Morvay píše o mocenském kartelu, který měl Českou republiku v rukou podobně pevně, jako Mečiar a jeho souputníci ovládali Slovensko v době jeho druhé vlády v letech 1994-1998.

Vedle Morvayem připomenutých afér (Bamberg, objednání vraždy novinářky Sabiny Slonkové, aféry Olovo nebo Štiřín) a neúspěšné snahy o změnu volebního systému, která by umenšila sílu nedominantních stran, je třeba připomenout i Zemanův pohled na sdělovací prostředky. A snahu o mocenské ovládnutí České televize (dosazením Jany Bobošíkové!).

Vedle možná až trochu démonizovaného Miroslava Šloufa je třeba ještě hlasitěji Zemanovi připomenout Stanislava Grosse. To až se zase bude navážet do Karla Schwarzenberga kvůli Miroslavu Kalouskovi. Kalousek má totiž na rozdíl od Grosse byt nikoli na Floridě, ale v Bechyni. A pokud bych měl vsadit, kdo si na něj netransparentně vydělal, tak Zemanův bývalý chráněnec Gross vysoko vede.

Jeden se objímá se stromy, druhý s medvědy

Prosrbská a proruská politika, na níž se Zeman shodl s Klausem a kterou prosazuje dodnes, i jeho protiněmecké výpady (tak podobné těm Mečiarovým protimaďarským), jsou další spojnicí mezi světem Mečiara a Miloše Zemana.

Chtěl bych věřit, že sám Miloš Zeman Vladimíra Mečiara osobně nesnáší a že Vladimír Mečiar nesnáší Zemana, nebo to alespoň tak vypadá. Jenže takto to před uzavřením opoziční smlouvy mezi Klausem a Zemanem vypadalo také. A jací jsou to dnes kamarádi. Ostatně i záliby mají Mečiar a Zeman podobné. Jeden objímá na Vysočině stromy a druhý v Malé Fatře chodí po prohraných volbách, jak sám říká, objímat medvědy.

Na druhé straně měly samozřejmě mečiarismus a doby opoziční smlouvy mnohé odlišnosti, většinou ku prospěchu české strany. Ale pokud bych já sám chtěl Slovákům dobu vládnutí Miloše Zemana v Česku přiblížit slovenským čtenářům, lépe než Peter Morvay bych to nedokázal.

A pokud jde o ten Zemanův bojkot slovenských médií a deníku Sme obzvlášť, tak to slovenští novináři důvěrně znají. Z dob vlády Vladimíra Mečiara.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video