Mečiar hovoří s novináři

Mečiar hovoří s novináři - Vladimír Mečiar, lídr HZDS, které vyhrálo slovenské volby, hovoří s novináři po setkání s prezidentem Rudolfem Schusterem. (23. září 2002) | foto: ČTK

Mečiar vypadl z formy, ztrácí voliče

  • 11
Pryč jsou doby, kdy hřímal na náměstích, jeho příznivci hravě zaplnili hokejovou halu a své politické protivníky nenechal ani na chvíli vydechnout. Bývalý slovenský premiér a šéf Hnutí za demokratické Slovensko Vladimír Mečiar jako by ztrácel síly.

SPECIÁL:
Kdo kandiduje ve slovenských volbách
Volební příloha serveru Pravda.sk

Vypadá unaveně, novinářům nechce dávat rozhovory, při projevu občas ztratí nit. Zdá se, že vypadl z formy.

"Rozhodně mu docházejí politické nápady," řekl MF DNES slovenský sociolog Pavel Haulík. "Už to není ten starý Mečiar, který držel politickou elitu v šachu, už neudává tón," dodal.

Pryč jsou doby, kdy se preference HZDS šplhaly přes třicet procent a dnes 64letý Mečiar hravě vítězil ve volbách. Podle průzkumů by ho v sobotních parlamentních volbách mohlo podpořit okolo deseti procent Slováků. Hnutí se stalo pouze jednou "z mnoha stran", jak říkají Slováci.

Slovensko je nyní členem Evropské unie a NATO a jen málokdo se bojí, že by se mohlo opakovat "období mečiarismu", doba Mečiarovy zběsilé a neprůhledné privatizace z devadesátých let, kdy tajná služba sledovala novináře i politiky a Slovensko se ocitlo v mezinárodní izolaci.

Posledních osm let strávilo HZDS v opozici. "Mečiar se teď bude chtít dostat do vlády, další čtyři roky v opozici by jeho strana nevydržela. A on to ví," říká Haulík.

Jenže šance, že by šéf HZDS usedl v některém z vládních křesel, je malá. Hnutí figuruje ve dvou z možných povolebních variant: do koalice mohlo vstoupit se Směrem či s nacionalisty.

Kdyby vládu sestavoval současný premiér Mikuláš Dzurinda ze stran dnešní koalice, možná by Mečiara požádal o tichou podporu, pokud by nezískal většinu. Ale politologové těmto povolebním scénářům nepřikládají příliš velkou váhu.

"Nechci jít ani s Mečiarem, ani s Ficem," řekl v rozhovoru pro MF DNES premiér Mikuláš Dzurinda. A tak se Mečiar snaží zachránit, co se dá, a mění rétoriku.

Ještě před pár lety odmítal vstup do Evropské unie a Severoatlantické aliance, dnes je jejich velkým zastáncem. Podobně přehodnotil i svůj pohled na vládu Mikuláše Dzurindy. Mečiar před čtyřmi lety patřil k jeho nejtvrdším kritikům, nyní otočil.

Poslanci HZDS několikrát podpořili klíčové Dzurindovy reformy, když vládní koalice přišla v parlamentu o většinu.

Kdysi levicový politik najednou hovoří pochvalně o rovné dani. "Kdo nesouhlasí s Dzurindovým SDKÚ, je proti reformám," prohlásil například Mečiar na mítinku s voliči v Bratislavě.

Ostrou protimaďarskou politiku přenechal šéfovi nacionalistů Jánu Slotovi, brojí proti korupci a snaží se Západ přesvědčit, že se změnil a stal se proevropským politikem.

Mečiarův sestup
Pád Vladimíra Mečiara začal po volbách před čtyřmi lety. Vyhrál sice volby, ukázalo se však, že nedokáže sestavit vládu. Do koalice s ním nikdo jít nechtěl.

A pak přišla další rána - ze strany, ale především z poslaneckého klubu hnutí odešlo jedenáct zákonodárců. Vadilo jim "nedemokratické" vedení strany.

A odvracet se začali i voliči. Před očima se jim rozpadla strana, viděli, jak Mečiarovi docházejí síly a jak tento opoziční politik lavíruje zleva doprava podle toho, jak se mu to právě hodí.

Přesto Mečiar zůstává nejvýraznější postavou HZDS. Politologové se shodují, že pokud opustí šéfovskou stoličku, hnutí ztratí půdu pod nohama a zřejmě by se i rozpadlo. "Ten proces by byl rychlý," dodává Haulík.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video