Mečiar: Už neznamenám větší zlo

  • 11
Otevírají se dveře. Nepřichází ten svěží muž v oranžové košili, jehož fotografie obletěla Slovensko. Přichází starší unavený pán, bravurní diskutér a politický matador, prostě šéf HZDS Vladimír Mečiar. Nyní se uchází o funkci prezidenta.

Je to už podruhé, před pěti lety ho porazil Rudolf Schuster a na Slovensku se ještě dlouho hovořilo o "volbě menšího zla".

"Dnes je to jiné, už to není o menším či větším zlu. V těchto volbách jde o to, zda se vládě podaří upevnit si svoji pozici, anebo zda veřejnost odmítne jejich reformy a podpoří opozičního kandidáta. Už to není o menším a větším zlu," říká.

Jste optimista? Budete slovenským prezidentem?

Nemohu říci před koncem soutěže, že nechci bojovat o primát. Mé šance, Kukanovy a Schusterovy zůstávají vyrovnané, za každým z nás stojí jiní voliči.

Co tedy nabízíte slovenským voličům?

Vláda se snaží dokázat, že jedinou správnou cestou je tato koalice. Tak to není. Já vládě vyčítám zanedbání přípravy Slovenska před vstupem do EU. Také způsob, jak dělá reformy, neodpovídá demokratickým principům. Vadí mi velký rozdíl mezi Bratislavou a dalšími kraji. Vládní reformy nevedou ke zvyšování počtu míst, lidé odcházejí pracovat do zahraničí. To jsou věci, které chci jako prezident měnit.

Vidíte ve své osobě nějaké slabiny, které budou slovenské společnosti vadit?

Od roku 1990 jsem střídavě působil na politické scéně v přechodných obdobích. Politici v těchto etapách to mají vždy těžké. V ostrých politických bojích se vytvořily obrazy lidí, které nemusí odpovídat realitě. Část lidí, i kdybych udělal nevím co dobrého, mě vždy bude vnímat negativně. Je to syndrom doby, není to polarizace, kterou bych úmyslně vyvolával.

Je dnes něco, co byste udělal jinak?

Otázkou je, zda to byla jiná doba. Měl bych jiné informace? Měl jsem úmysl udělat něco špatně vědomě? Čas se vrátit nedá.

Jak si myslíte, že by na vaše zvolení prezidentem zareagoval Západ?

Demokratický Západ může na demokratickou volbu reagovat jedině demokraticky. My nejsme Orient.

Jste v důchodovém věku, máte na takovou funkci dost síly?

Na důchod se necítím.

Vy jste velmi dlouho s kandidaturou váhal, a nedávno jste dokonce prohlásil, že to bylo nejtěžší rozhodnutí vašeho života...

Kandidovat znamená vzít na sebe všechna negativa i pozitiva politického zápasu. Navíc pro některé politické skupiny se opět stanu tmelícím prvkem, budou mít s kým bojovat. Prezident u nás sice sedí v pěkném křesle, ale je to klícka, jako předseda strany mám větší volnost.

V souvislosti s vaší kandidaturou opět zaznělo, že byste měl vysvětlit, kde jste vzal peníze na koupi a opravu vaší vily Elektra.

To je vysvětlené. Pokud se někdo obává, že mám dluhy, mohu přislíbit, že tyto dluhy v období před složením slibu vypořádám.

Jen za rekonstrukci vily jste zaplatil 40 milionů korun. K tomu je nutné si připočítat peníze na koupi, vybavení. Jde určitě o desítky milionů. Kde najednou vezmete takové peníze?

Až to bude aktuální, vypořádám se s tím. Dohodl jsem se se svými dětmi, že převezmou mé závazky na sebe.

Pokud byste se stal prezidentem, nechal byste si legitimaci HZDS?

Zůstanu členem strany. Zda se vzdám předsednického křesla, se rozhodnu, až když vyhraji.

Když neuspějete, vyvodíte z toho nějaké důsledky?

Ne, pokračuji dále. Se stranou jsem se dohodl, že se pokusím přes prezidentské volby vytáhnout preference strany. A to se daří.

Dokážete si představit, že jako slovenský prezident přijíždíte do Prahy, kde byste se setkal s českým prezidentem Václavem Klausem?

Dokonce si i myslím, že by to byla moje první zahraniční cesta. Umím si to představit velmi dobře.

Považujete ho za svého osobního přítele?

Považuji ho za největší osobnost české politické scény, je to politik světového formátu. Bylo období, kdy dění záviselo na tom, zda si věříme na slovo. Je mi bližší než mnozí politici na Slovensku.

Použil byste slovo přítel?

Náš vztah je možné označit za přátelský. Hledali jsme k sobě cestu velmi dlouho. Zažili jsme těžká jednání, měl jsem ale vždy seriózního a uvážlivého partnera.

Jezdíte do Česka?

Ne, pouze jsem byl před pěti lety v Brně.

Je v tom i nějaký osobní důvod?

Skoro vůbec necestuji. Jsem raději doma.

Pro Čechy stále symbolizujete nacionalismus, touhu po moci, hořké oddělení. Jak se s tím vyrovnáváte?

Proč taková představa existuje? Realizovali jsme závěrečnou fázi rozdělení, předtím ji někdo připravil. Při jednání žádný nacionalismus nebyl. Česká veřejnost to ale přijímá opačně. Řekli jsme si, že spolu vytvoříme model spolužití, které bude předcházet spojené Evropě. A to se podařilo.

Jste už druhé období v opozici. Jak hodnotíte vládu premiéra Mikuláše Dzurindy?

Dochází k nevybíravým útokům mezi jednotlivými stranami vládní koalice. Parlamentní většina se nyní vytváří jakýmkoliv způsobem. Vláda ví, že vstupujeme do Severoatlantické aliance a Evropské unie, ale co dál, netuší.

Nyní se spekuluje o vaší tajné dohodě s Dzurindou o podpoře jeho vládní koalice, která je nyní menšinová.

Vše ukázal čas. Vyslovili jsme v parlamentu nedůvěru ministru financí. Opozice je nejednotná, zůstali jsme osamoceni.

To se však dá vykládat i jinak. Hlasovali jste ve chvíli, kdy nebylo možné podobný návrh v parlamentu prosadit. Navíc jste už několikrát podpořili Dzurindovy zákony.

Pokud je něco rozumné, proč bychom to nepodpořili?

Přijal byste účast v Dzurindově vládě?

Jednali bychom o tom, ale výsledek nemohu zaručit, bylo by to velmi složité. Až nové volby otevřou prostor pro dohody.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video