Mečiar se opět pokusí dostat k moci

Po parlamentních volbách na podzim 1998 a prezidentských volbách na jaře 1999 je sobotní referendum o předčasných volbách za dva roky třetím pokusem, kterým se Vladimír Mečiar pokouší zvrátit nynější prozápadní trend Slovenska. "První pokus mu nevyšel, poněvadž společnost byla jeho vládou v letech 1994 až 1998 příliš unavena a znechucena. Druhý pokus mu nevyšel, protože téměř jakýkoli jiný kandidát na hlavu státu byl pro většinu občanů přijatelnější než předseda Hnutí za demokratické Slovensko," míní slovenský deník Sme.
Jak může referendum dopadnout?

Jestli se hlasování nezúčastní více než polovina ze všech voličů, pokus HZDS o pád vlády ztroskotá.

Podle dosavadních průzkumů jsou rozhodnuty hlasovat jen dvě pětiny voličů, v nejlepším případě 43 procent, což by ke zdaru referenda nestačilo.

Jestli referendum uspěje, Mečiar počítá s volbami v květnu a se vznikem nové vlády svého Hnutí za demokratické Slovensko a novou stranou Směr, momentálně druhou nejpopulárnější.

A jestli referendová komise v neděli dopoledne oznámí, že se hlasování nezúčastnila potřebná nadpoloviční většina voličů? "Půjdu prostě na oběd, to je vše," řekl Mečiar.

"Dnes je tady Mečiar zase," připomíná deník. Mečiar se před sobotním plebiscitem představuje jako přijatelná alternativa nejen pro své příznivce, ale i pro občany, kteří jsou zklamáni dosavadním vládnutím nynější koalice.

Koaliční strany se v kampani nespojily
Nejčtenější slovenský list Nový čas připomíná, že ačkoli se koaliční strany dohodly na společném postupu v kampani před referendem, k viditelnějším společným akcím se nezmobilizovaly.

"Každý vedl kampaň raději po svém. Snad nejúčinnější kampaň nebo spíše 'kampaň' však vedla koalice tak, že ustavičně prezentovala vnitřní nejednotnost a podněcovala u svých voličů obavu, že se může dříve nebo později rozpadnout sama," míní deník.

Kampaň před lidovým hlasováním skončila
Od sedmé hodiny ranní platí podle deníku Sme zákaz přesvědčovat slovenské voliče v médiích.

Ve středu totiž skončila oficiální část kampaně politických stran v televizi a rozhlase.

HZDS: Některé organizace a lázně chtějí narušit referendum
HZDS ovšem již v úterý upozornilo, že se některé organizace chystají svolat akce přímo na den konání referenda. Cílem těchto akcí je podle Mečiarovců komplikovat účast v referendu.

Strana Vladimíra Mečiara obvinila také některé lázně, které údajně upírají lidem možnost účasti ve volbách tak, že přesunuly nástupní den z obvyklé soboty na pátek. Referendum se přitom koná v sobotu.

HZDS ovšem odmítlo zveřejnit, které organizace či lázně chtějí takto narušit referendum.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video