Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diabetologové odmítli elektrovýboje, jejich místopředseda je používá

  6:00aktualizováno  6:00
K pozoruhodné situaci došlo v České diabetologické společnosti. Zatímco odborná společnost se distancuje od používání elektroimpulsů u pacientů s cukrovkou, její místopředseda Milan Kvapil metodu používá ve své soukromé ambulanci. Metoda přitom není levná, 13 sezení vyjde na 9 900 korun.

Profesor Milan Kvapil je přednostou Interní kliniky FN Motol a bývalým dlouholetým předsedou České diabetologické společnosti. | foto: Jakub HněvkovskýMAFRA

Na úvod je třeba říci, že Česká diabetologická společnost není lecjaké zájmové sdružení. Patří do odborných společností sdružených v České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Ta má u nás letitou tradici, je odborným garantem medicínských postupů či partnerem při legislativní činnosti ministerstva zdravotnictví.

Právě tato společnost, která sdružuje i špičky v oboru, se opakovaně vyslovila proti metodě, které se říká MDM (nebo-li mesodiencefalické modulace).

"Výbor České diabetologické společnosti (...) nadále hodnotí  MDM jako metodu bez objektivně prokázané účinnosti v uvedených indikacích," píše se ve stanovisku zveřejněném na stránkách diabetologické společnosti.

"V objektivně dohledatelných zdrojích (...) nelze nalézt odborné publikace, které by doložily racionálnost použití této metody u bolestivé formy diabetické neuropatie či syndromu diabetické nohy," dodává společnost. Podle ní je o metodě k dispozici jedna česká studie, která "dokládá, že efekt metody na bolest i psychický stav nemocných s diabetickou neuropatií je zcela srovnatelný s efektem placeba".

Přesto, že odborná základna diabetologů metodu označila za neúčinnou, její místopředseda Milan Kvapil ji doporučuje a používá. Kvapil je přední kapacita české diabetologie, bývalý předseda odborné společnosti, její současný místopředseda a přednosta interní kliniky v Motole. MDM metodu pacientům provádí jeho soukromá ambulance.

Každý si informace o metodě může vyložit po svém

"Nevidím v tom žádný rozpor," řekl iDNES.cz Kvapil. "Na základě svých studií a seznámení se s touto metodou jsem nabyl dojmu, že v určitých oblastech indikace může pacientům určitě přenášet úlevu," dodal lékař.

"Jsme na úrovni, že máme nějaký soubor informací a každý, kdo se k nim chce vyjádřit, si je vyhodnotí po svém. Přičemž závěr je, že data nejsou úplně jednoznačná, proto se o nich na výboru společnosti hlasovalo. To, že jde o metodu bez prokázané účinnosti je většinový názor, ale názory na ni mohou být různé a já jsem přesvědčen o tom, že účinky metody nejsou jednoznačně prokázány, ale ani vyvráceny," dodal Kvapil.

"Já to nemůžu komentovat, to je jeho názor, ale výbor společnosti opakovaně odhlasovat prohlášení o neúčinnosti metody," řekla iDNES.cz předsedkyně České diabetologické společnosti Terezie Pelikánová.

Žlutá sluchátka naruby

Metoda má podle jejích zastánců stimulovat nervová zakončení a organismus pomocí elektrických výbojů. Při její aplikaci si pacient na hlavu nasadí žlutá sluchátka s elektrodami. Nemá je ovšem na uších, ale má je otočená na čele a temeni hlavy.

Lékař Emil Záhumenský při léčbě diabetiků metodou MDM.

Lékař Emil Záhumenský při aplikaci metody

V Česku je několik míst, kde ji zdravotníci aplikují pacientům s komplikacemi při cukrovce nebo s poruchami erekce.

Zastánci metody tvrdí, že účinná může být jen při 13 sezeních. Proč právě tolika, to nevysvětlují. V soukromé ambulanci Kvapila i na dalších místech tato sezení stojí 9 900 korun.

"Není to nejlevnější, ale z dlouhodobého hlediska na té metodě spíše proděláváme," uvedl Kvapil na otázku, jakou roli v tom, že metodu poskytuje jeho zařízení, hrají peníze.

Metoda získala cenu Bludný balvan vědců-skeptiků

Metoda není nová. V novém světle ji ale ukázal spolek skeptiků nazvaný Sisyfos. Ten udělil v březnu jednomu z center, kde se metoda provozuje, cenu Zlatý Bludný balvan v kategorii družstev.

"Nepřekvapuje nás, že v síti poboček tuto absurdní metodu aplikují za úplatu 'významní odborníci' z řad homeopatů a jiných průkopníků holistické medicíny. Považujeme však za trapné, že metodě, jejíž deklarovaný princip je téměř na 100 procent mylný, uvěřili na základě svých dvou vlastních studií, o jejichž kvalitě lze pochybovat, i dva čeští univerzitní profesoři Zdeněk Zadák a Milan Kvapil a stali se dokonce jejími hlavními garanty," uvedl spolek.

"Toto nařčení je nepravdivé. Neúčastnil jsem se praktického provádění studie, nebyl jsem nijak zainteresován na výsledcích studie, byl jsem pouze v roli nezávislého monitora.  Nejsem a nikdy jsem nebyl  pracovníkem žádného MDM Centra v Hradci Králové ani jinde v České republice. Nejsem tedy ani propagátorem nebo rozšiřovatelem metody," uvedl Zadák prostřednictvím soukromého zařízení MDM centrum, které získalo cenu Bludný balvan.

MDM centrum se proti výtkám rovněž ohradilo s tím, že si za osvědčeností a účinností metody stojí. "Upozornili jsme klub Sisyfos na nepravdivé a neobjektivní informace," uvedla společnost ve stanovisku zaslaném médiím.

Podle firmy metodu používají nikoliv homeopati, ale jen lékař. "Jsou to buď atestovaní diabetologové nebo obvodní lékaři, kteří dnes běžně léčí diabetes," uvedla mluvčí firmy Denisa Ranochová. Firma metodu hájí také dvěma klinickými zkouškami, které provedla pracoviště ve Fakultní nemocnicích v Hradci Králové a Motole.

"Proč se udělení této anticeny děje po provedení lékařské studie, která dokazuje účinnost metody MDM při hojení chronických ran, které běžně končí amputacemi, lze jen spekulovat," píše firma. "I nadále pro nás jsou nejdůležitější pacienti, kterým terapie MDM dokázala pomoci od bolesti tam, kde takzvaná 'klasická' medicína selhala," dodalo soukromé medicínské centrum.Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ústavní soud v Brně nařídil obnovení případu, ve kterém byl odsouzen muž ke...
I ve vazbě má žena po porodu zůstat s dítětem, nakázal Ústavní soud

Ústavní soud předběžným opatřením zasáhl ve prospěch ženy, která ve vazbě porodila a nemohla s dítětem zůstat. Soud nařídil Vězeňské službě, aby přestala...  celý článek

Uvnitř jednoho z krytů.
Chemička je plná nevyužívaných krytů, při havárii je dnes lepší zmizet

Součástí areálu Unipetrolu v Záluží u Litvínova je třináct krytů. Většina jich pochází z druhé světové války, kdy sloužily při náletech. Dva kryty přibyly pro...  celý článek

Stavitel Antonín Zavada v ruinách shořelého dřevěného kostela Božího těla v...
Pojišťovna za zničený kostel vyplatí 20 milionů a pomůže s dalšími náklady

Pojišťovna v případě vypáleného kostela v Třinci-Gutech uhradí zřejmě 20 milionů za zničenou stavbu, i náklady spojené s odstraněním trosek, úklidem požářiště...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.