Europarlament bude příštích pět let hostit 736 europoslanců, mnoho z nich nováčků.

Europarlament bude příštích pět let hostit 736 europoslanců, mnoho z nich nováčků. | foto: Profimedia.cz

Mazáci radí nováčkům aneb Jak přežít Brusel

  • 14
Nový terminál pražského letiště má 28 tisíc metrů čtverečních. Sídlo Evropského parlamentu v Bruselu je dvacetkrát rozsáhlejší. A to je tu ještě Štrasburk. Nováčci, kteří přijdou 14. července poprvé do práce, budou rádi, pokud vůbec najdou cestu ven. Ale měli by se zorientovat dřív, než bude pozdě.

Volby do Evropského parlamentu 2009

ON-LINE REPORTÁŽ ZDE / FOTO+VIDEO ZDE / SČÍTÁNÍ HLASŮ ZDE

Najít si obor, ve kterém se chtějí prosadit, a zajistit si post, ze kterého budou mít alespoň nějaký vliv na tvorbu evropských zákonů. Jinak hrozí, že se příštích pět let jen povezou.

"Jakmile bude známo, kdo má jakou sílu v parlamentu, začne zákulisní jednání," popisuje další vývoj exposlanec Petr Duchoň. Hrát se podle něj bude hlavně o výbory.

Poslanci musí pochopit, že Evropský parlament není jako ten český. Zákony tu nevznikají, poslanci se zabývají jen tím, co se vymyslí v Evropské komisi nebo v Radě Evropy. "Svou vůli mohou projevit jen pozměňovacími návrhy," vysvětluje Duchoň.

Proto je tak důležité sedět ve výboru. Sem totiž doputuje směrnice nejdřív a tady je možné ji předělat. Na plénu už na debatu moc času nezbývá. Podle Duchoně se tu schvalují až stovky návrhů za hodinu.

"Občas hlasujete a ani nevíte o čem"

Jak probíhá takové hlasování, nedávno přiblížila poslankyně Jana Hybášková: "Začíná se ve dvanáct. V deset uvolní frakce hlasovací materiály, což jsou stránky křížků a minusů, a podle toho většinou hlasujete. Občas ani nevíte o čem."

Roli hlasovacího automatu se zpravidla vyhne jen ten, kdo má v parlamentu dost blízkých kolegů, se kterými si rozdělí evropská témata.

"Dělba práce je důležitá. Nás bylo v ODS devět a rozdělili jsme si agendu tak, aby každý kryl něco. Já měl na starosti dopravu a sestavoval jsem stanovisko ODS, které se ne vždy krylo s názorem širší frakce," líčí strategii Duchoň.

Kdo nemá dost početnou politickou stranu, musí spoléhat alespoň na "noty", které mu předepíše širší frakce.

A úplně nezařazeným poslancům nezbývá než proplouvat evropskou legislativou, jak se dá, a čas od času zažádat o dvouminutový projev (na delší nezařazení poslanci nemají nárok), aby měli před voliči alespoň nějaké čárky.

Vyznejte se v množství luxusních restaurací!

Ne všechna dramata se odehrávají v rozsáhlé budově Evropského parlamentu. Poslanec se musí připravit i na další nástrahy Bruselu.

Předně je to podle exposlance Duchoně množství luxusních restaurací, které kombinují "francouzskou kvalitu a německé množství". Poslanci si je díky svým platům mohou v klidu dovolit.

Druhé riziko spočívá ve vzdálenosti, která dělí Brusel od Prahy. "Než člověk odjede, musí si vyřešit rodinné záležitosti," říká Duchoň. On sám je vyřešil tak, že svou manželku zaměstnal v bruselské kanceláři. To už však podle nových pravidel nebude možné.

Desatero nováčka

Aneb jak se zabydlet v europarlamentu

1. Najděte si obor, který vás baví.
2. Získejte funkci, která je vlivná.
3. V sídle parlamentu se orientujte podle šipek.
4. Rozdělte si s kolegy práci, ať víte, o čem hlasujete.
5. Nepořizujte si byt ve Štrasburku.
6. Nic si neslibujte od projevů na plénu, stejně vás    nebudou poslouchat.
7. Jezděte se občas ukázat domů, ať vás zvolí i příště.
8. Nepřejídejte se.
9. Nezanedbávejte rodinu.
10. Nemyslete si, že se o vás v Bruselu bude někdo zajímat.

Zdroj: Exposlanec ODS Petr Duchoň



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video