Mayové znali kakao i čokoládu

  • 5
Chuť čokolády si lidstvo vychutnává už 2600 let. Podle amerických vědců, kteří zkoumali středoamerickou mayskou keramiku, sahá historie čokolády o tisíciletí dál, než se původně myslelo. Badatelé, jejichž práci zveřejnil vědecký časopis Nature, objevili stopy kakaa v nádobách z hrobů na nalezišti Colha na severu Belize.

Citlivé přístroje odhalily stopy teobrominu, což je složka, kterou lze najít pouze v kakaovníku (Theobroma cacao). Theobroma v latině znamená "pokrm bohů".

Zkoumaná keramika je z období od 6. století před naším letopočtem až do roku 250 našeho letopočtu. Přítomnost kakaa v nádobách dosvědčuje, že se používalo o tisíciletí dříve, než zatím mohli badatelé dokázat.

Mayové byli v době dobývání Ameriky známí jako velcí milovníci čokolády, kterou konzumovali nejen jako nápoj, ale přidávali ji také do mnoha jídel. Čokoládovou pěnu Mayové a Aztékové považovali za nejlepší část "pokrmu bohů".

Kakao také v různých poměrech míchali s dalšími ingrediencemi - vodou, kukuřičnou moukou, kořením nebo medem.

Na počátku šestnáctého století dobyvatel Hernán Cortés poslal první dodávku čokolády španělskému králi Karlovi V., který jí byl unesen. V roce 1615 španělská infantka a manželka Ludvíka XIII. Anna Rakouská rychle naučila své čokoládové vášni celý francouzský královský dvůr.

Američtí vědci ve stejném časopise uveřejnili v roce 1996 objev, že černá čokoláda obsahuje molekuly, jež vyvolávají podobný efekt jako marihuana. Právě tyto látky prý násobí příjemné pocity "čokoholiků".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video