Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Patnáctiletý Kanaďan objevil ztracené město Mayů. Vedly ho hvězdy

  • 134
Patnáctiletý Kanaďan zřejmě objevil jedno ze ztracených mayských měst. S pomocí satelitních snímků a znalostí mayské astronomie. Chlapcovu teorii zatím nevyvrátili ani historikové a archeologové. Potvrdit unikátní nález však bude kvůli neprostupnému terénu yukatánské džungle velmi obtížné.

William Gadoury z Quebecu přišel s teorií, že Mayové si svá města stavěli podle polohy hvězd na nebi. Mladý objevitel nejprve studoval rozložení 117 známých mayských měst. Ty posléze spojil s mapou souhvězdí. U jednoho souhvězdí, které sestávalo ze tří hvězd, však dokázal na mapách najít pouze dvě odpovídající známá mayská města, píše server The Independent.

Patnáctiletý Kanaďan s pomocí satelitních snímků a znalostí mayské astronomie...

Analýzou mapových a satelitních podkladů se Gadourymu posléze podařilo identifikovat pozůstatky ztraceného města na území dnešního Mexika. Mladý kanadský objevitel již stačil ztracené město pojmenovat. Říká mu K’aak Chi, což lze volně přeložit jako Ohnivá ústa.

Gadoury se o mayské civilizace začal zajímat v roce 2012, kdy média plnily bájné mayské předpovědi o konci světa (více zde). „Nemohl jsem pochopit, proč Mayové stavěli svá města daleko od řek, na odlehlých místech a v horách. Říkal jsem si, že pro to museli mít nějaký důvod. Uvědomil jsem si, že uctívali hvězdy a v tu chvíli mě to napadlo,“ svěřil se o původu svého objevu serveru Journal de Montreal.

10.května 2016 v 12:37, příspěvek archivován: 10.května 2016 v 13:07

William Gadoury fait le tour du monde parce qu'il a découvert une ancienne cité maya #Québec https://t.co/FuO9r2MOlh pic.twitter.com/ZYjTYOfqeZ

Daniel De Lisle z Kanadské kosmické agentury uvádí, že pozemní i satelitní průzkum oblasti je kvůli husté vegetaci velmi obtížný. Ze satelitních prvků je však patrné, že pod hustým porostem se nachází pozůstatky stavby, uvádí CBC News.

„Co dělá Williamův výzkum tak neobyčejným, je jeho hloubka. Spojit pozice hvězd se ztraceným městem za pomoci satelitních snímků a identifikovat tak pozůstatky staveb pod hustou vegetací je něco výjimečného,“ dodal De Lisle.

Další možné objevy

Doktor Armand La Rocque z univerzity v New Brunswicku tvrdí, že na satelitních snímcích lze rozpoznat síť ulic a větší náměstí, který by mohlo být ve skutečnosti mayskou pyramidou. „Čtvercové útvary v přírodě jen tak neuvidíme. Většinou za nimi stojí člověk,“ vysvětluje a dodává, že teorie Gadouryho může přispět k dalším podobným objevům.

S pomocí Kanadské kosmické agentury nyní Gadoury chystá své závěry publikovat ve vědeckých magazínech. Jeho práci ocenila také NASA. V příštím roce by měl vystoupit v Brazílii na uznávané konferenci MILSET Expo-Sciences International.

Mayové jsou původními obyvateli jižního Mexika a severní části Střední Ameriky. Termín maya označuje obyvatele regionu, kteří si uchovávají určité podobné kulturní a jazykové tradice. Označuje se tak mnoho rozličných populací a komunit i etnických skupin v regionu, píše server National Geographic. Každá z nich má svou vlastní, částečně odlišnou tradici, kulturu či historickou identitu.

Počátkem 21. století v oblasti žilo okolo šesti milionů potomků Mayů. Někteří se téměř integrovali do moderní kultury, která je obklopuje, jiní pokračují ve svých tradicích a často mají jako mateřštinu jeden z mayských jazyků.

Podívejte se na dokument National Geographic o mayské civilizaci:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video