Theresa Mayová během závěrečného proslovu na konferenci Konzervativní strany...

Theresa Mayová během závěrečného proslovu na konferenci Konzervativní strany (5. října 2016) | foto: Reuters

Brexit je tichou revolucí Británie, prohlásila premiérka Mayová

  • 83
Britská premiérka Theresa Mayová chce bojovat za uchování Spojeného království a chce v rozdělené britské společnosti vytvářet mosty. Prohlásila to na závěr konference vládnoucích konzervativců. V proslovu se zmínila o své vizi nové a spravedlivé Británie, která zůstane významným světovým hráčem a dobrým sousedem Evropy.

Mayová zatím nechce hovořit o podobě budoucích vztahů mezi Londýnem a Bruselem, neboť to bude výsledkem vyjednávání. Chce ale, aby britské firmy nadále obchodovaly s evropskými společnostmi, zároveň se ovšem odmítá vzdát kontroly nad přistěhovalectvím.

„Staneme se nezávislou zemí,“ prohlásila Mayová, zároveň však připustila, že v rozhovorech s EU půjde o kompromisy.

Mayová zahájí odchod z EU do konce března. Chce zabránit rozpadu Británie

Referendum, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod z EU (více o bexitu čtěte zde), označila premiérka za tichou revoluci a za protest proti tomu, jak svět pracuje pro několik málo privilegovaných a ne pro všechny. A právě rozdíly, které podle ní trápí i britskou společnost, chce Mayová smazat.

Británie je podle Mayové rozdělena nejen mezi staré či mladé obyvatele, ale i na Londýn a ostatní části Spojeného království nebo na bohaté a chudé. Ve svém úsilí přitom očekává i pomoc firem a občanů, kteří mají rovněž své povinnosti. Firmy podle ní musí školit mladé pracovníky a lidé musí platit daně, a to spravedlivým dílem. Ti, kteří se daním vyhýbají, čeká postih.

„Příliš mnoho lidí na vlivných postech se chová, jako by měli více společného s mezinárodními elitami než s lidmi, které potkávají na ulicích,“ řekla Mayová. Ostře se v této souvislosti vyjádřila vůči těm, kteří od společností přijímají peníze, ačkoli vědí, že důchodový systém dané firmy krachuje. „Upozorňuji vás, přicházejí změny,“ řekla.

Budoucí Británii vidí nadále jako jednotné království a přislíbila, že bude bojovat proti snahám nacionalistů zemi roztrhat. Zachovat chce i silnou armádu, v této věci nehodlá ustoupit aktivistům či různým levicovým obhájcům lidských práv.

Kontroverzní rozhodnutí

Upozornila, že vládu čeká řada velkých a kontroverzních rozhodnutí, které jsou pro rozvoj hospodářství zásadní. Zmínila například plány vysokorychlostní železnice či rozvoj letišť.

„Brzy oznámíme rozhodnutí o rozšíření kapacity britských letišť,“ řekla. Očekáván je především verdikt, které z letišť obsluhující Londýn bude moci vystavět novou ranvej. Podle Reuters bude jasno možná již tento měsíc.

Chce rovněž skoncovat s moderním otroctvím, ratifikovat pařížskou klimatickou dohodu či vždy podporovat volný obchod.

Každý podle Mayové musí mít přístup k dobrému vzdělání. „Čeká nás dlouhá cesta,“ řekla s tím, že školy, které nejsou dost dobré, navštěvuje 1,25 milionu dětí. Možnost zlepšení vidí i v tom, že univerzity budou zakládat své školy, že soukromé školy budou více pomáhat těm státním nebo že vzniknou nové církevní školy.

V závěru projevu Mayová prohlásila, že chce Británii, kde v cestě k úspěchu nebude záležet na původu, na barvě kůže či sexuální orientaci, ale na tom, jak tvrdě a odhodlaně chce člověk pracovat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video