Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Maturitní písemka po dvaceti letech: dnešní studenti píší lépe

  3:14aktualizováno  9:18
Práce maturantů v roce 1989 působily jako šroubované zprávy z tehdejší televize. To dnes jsou maturanti kritičtější, mají nadhled a jejich styl psaní je výrazně lidštější. MF DNES jejich práce srovnala. A výsledek? Dnešní studenti píší lépe a textu rozumějí.

Dnešní studenti jsou méně svázaní. Ilustrační foto. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

"Představuji si svou budoucnost. Udělám maturitu, pak vystuduju Vysokou školu zemědělskou, ušetřím peníze a podívám se do NDR." Takhle uvažovala, s trochou nadsázky, ve své maturitní práci z češtiny na jaře roku 1989 Věra, studentka pražského Gymnázia Jana Keplera.

MF DNES porovnala práce Věry a jejích vrstevníků s díly studentů, kteří na stejném gymnáziu maturovali v posledních letech. Dvě věci se ukázaly nad jiné výrazněji – studenti jsou v projevu mnohem uvolněnější. A až na výjimky jsou jejich práce na jazykově mnohem vyšší úrovni ve srovnání s těmi, kdo se snažili své myšlenky formulovat před dvaceti lety. Na jejich práci se hodně projevila doba, v níž vyrostli.

Výrazně se změnil styl psaní, používaný jazyk a samozřejmě i témata.

1989: jen povolená témata

"Dnešní studenti jsou méně svázaní, ale daleko větší vliv vidím v tom, že češtinu učíme jinak než kdysi – nebereme ji chronologicky jako literární historii, ale po žánrech. Studenti pracují s texty, učí se je interpretovat, pořád něco píší," vysvětluje ředitel Keplerova gymnázia Jiří Růžička. Roli jistě hraje i téma, které si studenti mohli zvolit.

1989 Citáty z maturitních prací

"Kdyby každý tvořil ve svém oboru tak kvalitně, jako se Hrabal věnoval své literární činnosti, nebyla by naše společnost v nynějším stavu. Mnoho lidí by si z něho mohlo vzít příklad, jak se aktivně zapojit do vývojových tendencí naší společnosti." Alan, charakteristika výrazné osobnosti

"V současné době, kdy se umírnila hrozba jaderné války, je tu problém druhý a neméně závažný – životní prostředí." Alexandra, odborný článek o životním prostředí

"Podívejte se na výchovu mladých lidí. Vedeme je skutečně dobře?" Dana, úvaha o umění, konkrétně o vážné hudbě

Věra si v roce 1989 vybrala fejeton na téma Člověk by chtěl létat, a zatím... Se stejným tématem se před dvaceti lety musely popasovat tisíce dalších maturantů. Zadání byla centrální – kromě fejetonu tehdy šlo psát charakteristiku nějaké výrazné osobnosti (na "Keplerovi" se psalo o Hrabalovi, ale taky o Gándhím a Gorbačovovi) či úvahu o potřebě umění.

Největším hitem, který si pro svou práci vybrala víc než polovina studentů, však byl citát Karla Havlíčka Borovského o vztahu k vlasti – měl totiž uvést odborný článek do populárně-vědeckého časopisu o stavu životního prostředí. Zazněla kritika pražského ovzduší i zničených krušnohorských lesů.

Věra se však držela lehkého stylu psaní a svého života – nastínila, že po svatbě se vydá na svatební cestu nejvýše do Kladna, protože na víc nebudou peníze.

Věty studentů z roku 1989 jsou šroubované, vyjádření opatrná. "Podívejte se na výchovu mladých lidí. Vedeme je skutečně dobře?" píše studentka Dana.

Nebo: "Naší společnosti chybí Mahátma Gándhí, který by všem lidem názorně otevřel cestu. V sovětské společnosti by tím člověkem mohl být Michail Gorbačov. Naše společnost na takového muže stále čeká. Dočká se?" ptal se Martin. (Redakce má k dispozici celá jména studentů, ale neuvádí je.)

Martinovy spolužáky, maturující ještě za totality, zaujala třeba i Matka Tereza – ovšem s nutnou zmínkou, že jedno z jejích misijních středisek otevřeli i v Moskvě. Pokud něco studenti v roce 1989 kritizují, pak to, co je povoleno: úroveň kultury nebo čistotu ovzduší.

Gorbačova střídá Havel

Ale už v roce 1990, ani ne půl roku po 17. listopadu, je znát, jak se doba změnila. Stačí se podívat na dvě z tehdejších maturitních témat. Zatímco na jaře 1989 jeden ze žánrů – charakteristiku vybraného hrdiny – uvozoval citát arménsko-gruzínského šansoniéra Bulata Okudžavy, v dubnu 1990 mohli studenti mimo jiné psát text na téma citátu prezidenta Kennedyho: "Neptejte se, co může vaše zem udělat pro vás, ptejte se, co můžete udělat pro ni."

Maturanti se věnovali toleranci (podle Venduly je vzorem tolerance Václav Havel a Sokrates), pokoušeli se o reportáž či výklad díla Karla Čapka. Ale nejpopulárnější byl, alespoň mezi studenty Keplerova gymnázia, text skupiny Brontosauři, v němž se zpívá "Co dalo nám do vínku dvacátý století".

Michaela si stýskala, že to jsou drogy a rozvody, Hana se věnovala počítačům: "Člověk žijící v naší společnosti se s ním setkává jen zřídka," napsala.

Někteří studenti se projevili jako vcelku dobří vizionáři – jako Dana, která už v roce 1990 zmínila možné problémy ve vztazích mezi Čechy a Slováky. Prorokoval i Pavel: "Nejtěžší období nás teprve čeká. Po rychlém vzplanutí a euforickém nadšení umíme stejně rychle vychladnout."

Studenti dnes: píší lépe a jsou odvážnější

Nyní, po dvaceti letech, je rozdíl ještě patrnější. Studenti jsou mnohem odvážnější a jazyk, který používají, hezčí. Maturitní práce z roku 2009 zatím do školního archivu nedorazily, ale výmluvné jsou i ty ze školního roku 2007/2008.

2008 Citáty z maturitních prací

"Ó, všemocný Bože, dej, ať hříšníků mezi námi ubývá, ať netrápí nás pečlivě upravované, kteří chtě nechtě občas spatří sebe samé v horoucích peklech." Zuzana, barokní exemplum na téma hřích ve 21. století

"V hloubi duše víme, že jsme zbabělci. Ti, kteří létají, nám ukazují, jak moc jsme přízemní. ... I proto tolik z nás nemá rádo bratry Mašíny... Není větším zločinem to, že jsme pasivitou udržovali režim a sebe navzájem v šachu?" Matouš, úvaha o dějinách a národní povaze

"Leitmotivy dnešní doby jsou ochrana životního prostředí, zdraví a snaha o vylepšení životní situace lidí pod hranicí bídy. Pokud by Ježíš toto zapracoval do svých myšlenek, měl by velkou šanci na úspěch." Ela, komentář na téma Média a etika

Tehdy byla na "Keplerce" jedním z témat postmoderní povídka o nalezení tajného spisu Jana Keplera, v jejímž závěru neváhala studentka Anna psát o řediteli školy jako o vrahovi studentů. Další žánr, barokní exemplum neboli příběh o hříchu, uvozoval citát Vladimíra Holana "Být není lehké... Lehká jsou jen hovna."

Studenti se zadaných témat chopili s lehkostí, podle kantorů jsou mladí lidé odvážnější, a pokud kritizují, tak mnohem konkrétněji. Z prací je navíc vidět, že si dokážou udržet odstup a nadhled.

Na každém gymnáziu je čeština jiná

Osmnáctiletí z konce 80. let se až na výjimky trápili s kostrbatými souvětími, v nichž se to hemžilo slovy jako "společnost" a "výchova", kdežto jejich o dvacet let mladší následovníci z Gymnázia Jana Keplera v Praze v písemkách až na výjimky problémy se slohem neměli.

Jenže v tom mohou být mezi gymnázii velké rozdíly, výrazně po novu se totiž čeština učí jen na části z nich. A platí to i o základních školách, což dokládají i výsledky mezinárodního průzkumu PISA, který se zaměřil mimo jiné na čtenářskou gramotnost osmáků – jde o schopnost porozumění textu a práci s ním.

"Ta je trvale pod průměrem zemí OECD," uvedl Vladimír Tomášek z Ústavu pro informace ve vzdělávání. Navíc v posledním měření z roku 2007 se výsledek ještě o něco zhoršil. "O to více nás budou zajímat výsledky z posledního šetření, ty však budou známy až v prosinci 2010," dodal Tomášek.

Na problémy s klesající čtenářskou gramotností letos upozornila i ministryně školství Miroslava Kopicová.

Výsledky maturantů

Společnost Scio testovala v letech 1998 a 2009 výsledky maturantů z obecných studijních předpokladů, českého jazyka, cizího jazyka a matematiky. Zjistila mimo jiné, že celkové výsledky se za 11 let nezlepšily ani nezhoršily. Nevypovídá to však nic o tom, jak by obstáli v mezinárodním srovnání. Například v češtině se mírně propadly odborné školy a učiliště – zatímco na gymnáziích měli studenti dobře 62 procent úloh v obou letech, na odborných školách klesla úspěšnost ze 46 na 44 procent a na učilištích s maturitou z 42 na 39 procent.

Zdroj: Scio

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Symbol pařížského kabaretu Moulin Rouge v troskách. Lopatky mlýna se zřítily

25. dubna 2024  8:12,  aktualizováno  9:05

V noci na čtvrtek se v Paříži zřítily lopatky větrného mlýnu, který je symbolem kabaretu Moulin...

Vrchní soud rozhodne o odvolání muže, který dostal devět let za týrání družky

25. dubna 2024  8:49

Olomoucký vrchní soud dnes rozhodne o odvolání Tomáše Heráka ze Šumperska, kterému krajský soud za...

Langšádlová končí jako ministryně pro vědu a výzkum, oznámila TOP 09

25. dubna 2024  8:08,  aktualizováno  8:38

Helena Langšádlová z TOP 09 končí ve vládě Petra Fialy. „Předsednictvo TOP 09 děkuje ministryni pro...

KOMENTÁŘ: Český důchodce, pro vládu nepřítel číslo jedna

25. dubna 2024  7:47

Vláda dokola opakuje, že nebude na důchody pro příští generace a zbankrotujeme. Nic takového...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...