Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Děti jen znechutíte, kroutí hlavou odborníci nad maturitou z matematiky

  • 1908
Letošní deváťáci, kteří zamíří na střední školy, budou v roce 2019 povinně maturovat z matematiky. Ministr školství Marcel Chládek to považuje za hotovou věc. Odborníci však z nápadu nadšení nejsou. Někteří namítají, že vynucená zkouška z matematiky její znalosti nezlepší, naopak matematiku dětem dál znechutí.

Matematika, v českých školách jeden z nejneoblíbenějších předmětů, bude už za čtyři roky povinnou složkou maturity na gymnáziích a některých středních odborných školách.

Matura z matiky

Novelu Ministerstvo školství vládě chce předložit příští rok. Účinnost opatření však bude mít odklad na rok 2018 až 2019. Pokud ji parlament schválí, maturanti budou mít povinné tři předměty: češtinu, cizí jazyk a matematiku.

„Ministr Chládek je pevně rozhodnut, protože matematika má významný vliv na vztah studentů k technickým oborům. Z matematiky budou povinně maturovat současní žáci devátých tříd a odpovídajících ročníků gymnázií, tedy na jaře 2019,“ sdělila pro iDNES.cz mluvčí ministerstva školství Klára Bílá závěr středečního kulatého stolu, který Chládek pořádal k otázce povinné maturity z matematiky.

Jednota českých matematiků a fyziků (JČMF) Chládkův plán nadšeně vítá. „Jsem zastánce všeobecného vzdělání na středních školách. Nosnými předměty musí být vždycky český jazyk, cizí jazyk a matematika. To jsou předměty, které se vyučují od první třídy až po maturitu a měly by být proto také maturitními předměty,“ domnívá se předseda JČMF Josef Kubát.

V českých školách podle něho došlo k výraznému úpadku matematiky. „Je třeba zkvalitnit výuku matematiky. Alfa a omega je kantor, aby žáky získal. Je potřeba zkvalitnit také výuku přímo na vysokých školách těch budoucích pedagogů,“ říká Kubát. A v tomto bodě se shoduje s kritiky povinné maturity z matematiky.

Vnucení zkoušky z nenáviděného předmětu znalosti nezlepší

Podle Bohumila Kartouse z obecně prospěšné společnosti Eduin je výuka matematiky na českých školách bídná. Nicméně povinná maturita úroveň znalostí rozhodně nezlepší.

„Současná výuka z matematiky je postavená tak, že se z každého dítěte na základní a střední škole snaží udělat akademického matematika, to je ale nesmysl, protože akademickou matematikou se zabývají promile lidí z populačního ročníku, nikoli většina. Výuka matematiky by se měla soustředit na rozvoj matematické gramotnosti, kterou lze využít v každodenním životě,“ namítá Kartous.

A podotýká, že z mezinárodních šetření PISA vyplývá, že české děti jsou na tom v matematice v porovnání s dalšími evropskými zeměmi výrazně slabší a matematika je jeden z nejméně oblíbených předmětů.

Souhlasíte se zavedením povinné maturity z matematiky?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 9. prosince 2014. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 5353
Ne
Ne 5082

Za pravdu mu dávají výsledky loňských maturit, při nichž matematiku nezvládla čtvrtina středoškoláků, z nich nejvíce žáci z nástavbových oborů. Takto špatných výsledků studenti dosáhli navíc ještě za situace, kdy se pro zkoušku z matematiky mohli rozhodnout dobrovolně.

„Ministr školství staví dům od střechy. Nejprve se musí přistoupit k tomu, že se bude vyučovat tak, aby se pro děti stala zajímavou, aby je motivovala k učení. To je otázka několika let. Potom teprve můžeme uvažovat o tom, jak měřit výsledky,“ domnívá se Kartous. „Pokud budou děti maturovat z matiky z donucení, ke zlepšení znalostí to nepovede.

Důrazně se proti Chládkově plánu postavil také matematik Milan Hejný, jehož tým stojí za známou alternativní metodou výuky tohoto předmětu. Pokud se povinná maturita zavede, znemožní to prý únik od tohoto „teroru“ žákům, kteří se mu dosud vyhýbali, prohlásil Hejný minulý týden. 

Ministerstvo školství mlží a s kritiky se nebaví

Zavedení povinné maturity z matematiky bylo tématem zmíněného kulatého stolu, který ve středu pořádalo Ministerstvo školství a kde debatovali vybraní odborníci. Například organizace Eduin však přizvána nebyla. „Jsme na blacklistu ministra školství z toho důvodu, že si dovolujeme vyjadřovat se kriticky k jeho návrhům,“ tvrdí Kartous.

Z výraznějších kritiků byl přizván pouze profesor Milan Hejný. Přesto ministerstvo závěr kulatého stolu prezentuje jak konsenzus. „Všichni účastníci národního kulatého stolu se záměrem zavést povinnou maturitu z matematiky souhlasili,“ odpověděla na dotaz iDNES.cz mluvčí Ministerstva školství Klára Bílá.

Není to ovšem pravda. Profesor Hejný na jednání šel se záměrem, že se proti povinné maturitě z  matematiky postaví. „Na začátku kulatého stolu bylo oznámeno, že je o maturitě je rozhodnuto, a že se o tom nebude diskutovat. Pan profesor pak už jen vyjádřil, že je škoda, že nebyl přizván k rozhodování,“ shrnul jeho asistent.

Diskuze se kromě profesora Hejného zúčastnil také Josef Kubát z Jednoty českých matematiků a fyziků, místopředseda Asociace ředitelů gymnázií Alfred Dytrt či Jiří Zajíček, předseda organizace Unie školských asociací CZESHA.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video