Letos bude maturovat historicky nejslabší ročník, zkoušky ale lehčí kvůli tomu nebudou. (Ilustrační snímek)

Letos bude maturovat historicky nejslabší ročník, zkoušky ale lehčí kvůli tomu nebudou. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Cihla, MAFRA

Maturantů je letos výrazně méně, lehčí zkoušky je však nečekají

  • 3
Poslední měsíc učení, ponocování a opakování čeká necelých 70 tisíc studentů, kteří by se letos měli připravovat k maturitní zkoušce. I když bude maturovat historicky nejslabší ročník (loni to bylo přes 82 tisíc studentů), neznamená to, že budou zkoušky jednodušší. Ani to, že se každý úspěšný absolvent automaticky dostane i na univerzitu.

Jako úplně první usednou do zkušebních lavic maturanti, kteří si vybrali zkoušku z matematiky – tedy z předmětu, který nahání středoškolákům největší hrůzu. A vcelku oprávněně, jak ukazují dosavadní statistiky Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT).

Například loni na jaře byly příklady nad síly 24 procent maturantů, o rok dřív to bylo dokonce o jednu desetinu horší. Přitom opravné podzimní termíny znamenají pro studenty ještě větší pohromu. V září 2014 pohořelo u maturity z matematiky přes 43 procent středoškoláků.

Příprava za 4 týdny

MF DNES chystá od 7. 4. intenzivní přípravu k maturitě. Ve velkém seriálu najdete kompletní látku z českého jazyka a příklady z matematiky, které dělají největší problémy. Více o seriálu najdete ZDE.

„Velkým problémem je, že jsou na střední školy přijímáni žáci bez přijímacích zkoušek z matematiky a českého jazyka. Ti pak nemají žádnou motivaci, průběžně a systematicky si neopakují znalosti,“ myslí si například Lucie Kristlová, která doučuje studenty před přijímacími zkouškami, reparáty i před maturitními zkouškami.

Příprava k maturitě z matematiky víc „bolí“ - a proto studenti, kteří v ní nevynikají, raději volí cizí jazyk. Spoléhají na to, že přece jen něco napíšou a spíš projdou, než že se jim podaří vypočítat správně matematický příklad.

„Ve třídě je nás jen pět, kteří maturujeme z matematiky. Přitom mi to nakonec přijde jako jednodušší zkouška než jazyky nebo dokonce čeština, kde je velký prostor pro různé osobní hodnocení. Matika, to jsou čísla, fakta, výpočty, kdežto třeba u slohovky pořád rozhoduje, kdo práci čte,“ myslí si devatenáctiletá Monika z Prahy, která se po maturitě chystá na přijímačky na Fakultu mezinárodních vztahů VŠE.

Že by ji v matematickém testu mohla zradit nejednoznačně formulovaná otázka, jako tomu bylo loni, se neobává. „Příklady chystají matematici, kteří nás snad nebudou chtít nachytat, ale vyzkoušet. Záludnější mohou být otázky z češtiny,“ soudí Monika. Vzpomíná tak například na loňskou otázku, která se ptala, kdo nesl přízvisko Iškariotský.

Ti, kteří nakonec najdou odvahu a k maturitě z matematiky se dostaví, začínají v pondělí 2. května přesně v 8:15, konec zkoušky je pro všechny studenty bez zdravotních hendikepů v 10 hodin. Odpoledne po nich je vyhrazeno písemné práci z angličtiny a pak už to jde ráz na ráz. V úterý v 8 hodin začne didaktický test z českého jazyka a literatury, hned po něm od 11:30 písemná práce z češtiny. Středa je čistě jazyková, ve čtvrtek po poledni vystřídá jazyky náročnější Matematika+.

Výsledky všech didaktických testů dostanou maturanti do rukou 16. května, výsledky Matematiky+ uvolní CERMAT 20. května. Jak dopadly písemné práce, se musí středoškoláci dozvědět ještě před začátkem ústní části maturitních zkoušek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue