Maturita se změní už za dva roky

- Už za dva roky budou maturitní zkoušky na středních školách vypadat úplně jinak. "Pokud nenastane nějaký nečekaný zádrhel, skutečně novou maturitu spustíme už ve školním roce 2002," prohlásil na tiskové konferenci ministr školství Eduard Zeman.

Maturitní zkouška se podle záměru ministerstva bude napříště skládat ze dvou částí: externí, která bude společná pro všechny typy škol, a interní, která bude záviset na zaměření dané školy. Obě části budou rovnocenné. To znamená, že student, který bude chtít u maturit uspět, musí úspěšně složit obě dvě," poznamenal ministr.

Nejprve by se měla na školách konat externí část maturit. Ta bude mít podobu testů, přičemž student bude zaškrtávat správnou odpověď. Zkouška bude pro každého povinná z českého a jednoho cizího jazyka (angličtina, němčina, francouzština, španělština, italština a ruština), student si dále bude muset povinně zvolit mezi zkouškou z matematiky a občanským a společensko vědním základem. Jde o předmět, který by měl shrnovat základy toho, co nazýváme občanskými kompetencemi. Skládá se z občanské nauky a základů společenských věd," doplnil Zeman.

U všech těchto předmětů si student může vybrat, zda chce skládat snazší (základní) či obtížnější úroveň. Pokud se student nebude cítit na náročnější verzi, nemusí si ji dávat. Ovšem do budoucna počítáme s tím, že by vysoké školy mohly právě náročnější maturitní zkoušky brát v potaz při přijímacím řízení," prohlásil náměstek ministra Petr Roupec.

Dodal, že každý by si měl uvědomit, jaký předmět má pro jeho další studijní cestu význam: Když budu uvažovat o studiu humanitních oborů na vysoké školy, pak si vyberu obtížnější variantu u českého jazyka a méně obtížnou třeba právě u matematiky," vysvětlil náměstek.

 Každý student si dále bude moci vybrat ze škály zhruba jedenácti předmětů, z nichž bude možné vykonat dobrovolnou zkoušku. Přičemž bude platit, že pokud se rozhodne od zkoušky odstoupit, protože zjistí, že přecenil své síly, nebude mu v tom bráněno a nebude to považováno za neúspěch u maturit," poznamenal Roupec.

Proč tolik volitelných předmětů? Opět je to vstřícný krok vůči vysokým školám. Takto široká nabídka by měla víceméně pokrýt oborovou strukturu vysokých škol. Časem by tak maturity mohly odbourat přijímací řízení na vysoké školy," doufá ředitel Ústavu pro informace ve vzdělávání Pavel Zelený.

Vysoké školy ovšem zatím ještě nemají jasno, jak budou státem garantované maturity brát. Ministerstvo školství jim ovšem nemůže nic nakazovat, neboť podle nového vysokoškolského zákona jsou školy nezávislé a o svém přijímacím řízení rozhodují samy.

Poté, co studenti absolvují externí část maturit, se budou připravovat na školní část. Přitom platí, že výsledky těchto jednotných maturit se ve školách nikdo nedozví dříve, než studenti složí i školní část," poznamenal ministr Zeman.

Školní část

Co může být v testech?

Přečtěte si text a odpovězte na otázky:
"Politický názor, který pramení z touhy uchovat věci, jak jsou. Pokládá je buď za dobré samy o sobě, nebo za lepší než jejich pravděpodobné alternativy, nebo přinejmenším za bezpečné, totiž vzbuzující důvěru a náklonnost."
1. Určete, jaký politický názor popisuje ukázka:

A) liberalismus
B) socialismus
C) konzervatismus
D) enviromentalismus
2. Která z našich politických stran má k uvedenému politickému názoru nejblíže?

A) ČSSD
B) KSČM
C) KDU-ČSL
D) ODS
Poznámka: ukázka pochází z předmětu občanský a společenskovědní základ, konkrétně jde o otázku z politologie; pramen: www.maturita2002.cz
maturitní zkoušky podle něj bude vypadat velmi podobně, jako dnes. Bude se skládat z českého jazyka a literatury (písemně i ústně), cizího jazyka – přičemž žák si musí zvolit tentýž jazyk, z nějž byl zkoušen při externí části maturity, a ze dvou povinně volitelných předmětů. Například na obchodních akademiích jimi jsou ekonomie a účetnictví.

Návrhy maturit jsou na internetu
Středoškolští studenti a jejich učitelé měli v pondělí první šanci zjistit, co všechno budou muset umět u jednotných maturit. Ministerstvo školství, které hodlá tyto státem garantované zkoušky zavést už za dva roky, totiž v pondělí na webových stránkách zveřejnilo první verzi takzvaných katalogů cílových požadavků. Ty vymezují okruh znalostí a dovedností, které by měl každý hotový středoškolák u maturitních předmětů ovládat. "V hrubém jádru je možné tyto katalogy brát jako to, co bude obsahem zkoušení. Ovšem ještě se může mnoho změnit, protože katalogy budeme znovu předkládat do diskuse," uvedla Kateřina Svobodová z Ústavu pro informace ve vzdělávání.

Veřejnost bude mít možnost prohlédnout si katalogy pro třináct maturitních předmětů. Povinn á státní zkouška přitom bude pouze z českého jazyka a cizího jazyka, student si dále bude muset povinně vybrat mezi matematikou a společenskovědním základem.

"Cílové požadavky jsou rozpracovány do konkrétních položek, které jasně stanoví nárok kladený na žáka. Pro tvůrce maturitních testů zas musí být cílové požadavky zřetelným základem pro tvorbu a výběr odpovídajících testových úloh," píše v komentáři ke zveřejněným materiálům vedoucí Sekce vývoje obsahu maturitní zkoušky Pavla Zieleniecová.

Katalogy se budou podle ní měnit v souladu s vývojem výuky na školách. Ministerstvo je ovšem zveřejní nejpozději vždy 24 měsíců před termínem státní maturitní zkoušky, aby se studenti i učitelé mohli včas na jednotlivé požadavky připravit. Student se z katalogu dozví, že například musí umět správně matematicky argumentovat - tedy rozlišit různé typy tvrzení, jako jsou definice a věta, rozumět logické stavbě matematické věty a dokázat ji vytvořit a zdůvodnit. Pak zjistí, která látka konkrétně tyto dovednosti ověřuje.

Na závěr si může zkusit vyřešit modelový příklad. "Katalogy jsou zpracovány v souladu s dokumenty platnými pro vzdělávání na středních školách a je v nich brán ohled i na stav školní praxe," tvrdí Zieleniecová.

Nikdo by jimi tedy neměl být zaskočen. To zatím oslovení zástupci středních škol odmítli komentovat s tím, že ještě neměli šanci si katalogy zevrubně prohlédnout. Autoři dokumentů se ovšem nijak netají obavami z případné kritiky. "Měli jsme na jejich přípravu velmi málo času. Dělali jsme na tom od listopadu, o sobotách, nedělích, o nocích a za pochodu," posteskla si například Hana Vesecká z týmu, který připravoval katalog pro biologii. "Opravdu jsme na to asi neměli takový časový prostor, který by si to zasloužilo," potvrdila její kolegyně, která ovšem pro obavy z nepříjemností nechtěla být jmenována v tisku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video