Maturitu si můžete dodělat i během zaměstnání

Maturitu si můžete dodělat i během zaměstnání | foto: Profimedia.cz

Maturita: dá se zvládnout i dálkově a při zaměstnání

Pokud byste chtěli získat vyšší a lépe placenou pozici, ale chybí vám potřebná kvalifikace, můžete začít studovat. Chodit do práce a zároveň studovat je ale náročné, když vás tedy nad učebnicemi přepadne únava, připomeňte si, že dokončení studia je možná neopakovatelná příležitost do budoucna.

Jana Mojžíšová ze Znojma více než půl roku hledala novou práci, pročítala inzeráty, zaregistrovala se v agentuře, na pracovních serverech, rozeslala svůj životopis, ale její snaha pokaždé ztroskotala na nedostatečné kvalifikaci. Jana totiž nemá maturitu a většina zaměstnavatelů ji na pozici dispečerky nebo manažerky prodeje, o kterou má Jana zájem, vyžaduje.

Přestože má dlouholeté zkušenosti ze zásilkové firmy, kde vedla celé oddělení, a v obchodě pár let i úspěšně podnikala. Nakonec se s vedoucím jedné firmy dohodla na řešení. On ji na základě dobrého doporučení a jejích schopností přijme, ale ona si maturitu večerně dodělá.

"Večerní studium na středních školách už pomalu ustupuje, vzhledem ke každodenní velké vytíženosti zájemců. Školy se spíše přiklánějí k dálkové formě výuky, to znamená, že je velký důraz kladen na domácí přípravu a ve škole strávíte jednou za čtrnáct dnů až tři neděle den či dva, nejčastěji během víkendu," vysvětluje Tereza Viceníková z Národního ústavu odborného vzdělávání, který údaje o možnostech studia na všech středních školách a učilištích v České republice shromažďuje.

Maturita za tři roky
Maturitu můžete získat na státních a soukromých středních školách. Ale pouze na těch, které mají akreditaci k tomu, aby mohly vyučovat dálkovou formu studia. Stejně tak výuční list v určitém oboru.
Délka maturitního studia se liší, pokud má studující ukončený učební obor, nebo pouze základní vzdělání. U učebních oborů je délka distančního studia tři roky. Se základním vzděláním musíte počítat s pěti lety.

Školu si vybírejte nejen podle zaměření, ale myslete i na to, kolik času strávíte dojížděním, zda budete mít v případě dvoudenních konzultací kde přespat nebo jestli vám případné školné u soukromé školy příliš nenaruší rozpočet.

"Byla jsem na mateřské a chtěla jsem si dodělat maturitu. Jednou za čtrnáct dní jsme ve čtvrtek a v sobotu měli výuku," vzpomíná Martina Pešková z Ruseku. "I přes to, že jsem byla na státní škole, platila jsem finanční příspěvek ve výši dvou tisíc za rok."

S e-learningem vysokoškolský diplom nezískáte
Pokud si chcete vylepšit svůj životopis údajem o absolvování vysoké školy, máte také z čeho vybírat. Jestli se dá vámi požadovaný a vybraný obor studovat i kombinovanou nebo distanční formou, najdete na internetových stránkách konkrétní školy. Kombinovaná forma spojuje část společnou, kdy můžete docházet na běžné přednášky i další výuku, a část individuální, která se upravuje podle vašich časových možností.

"Zatímco distanční studium je spíše sebevzděláváním, při kterém vám pomáhají materiály poskytnuté školou," upřesňuje Iva Jedličková, vysokoškolská pedagožka z Univerzity Hradec Králové zabývající se vzděláváním dospělých.

"Realitní společnost, ve které od letoška pracuji, nás poslala na několikaměsíční kurz pro realitní makléře pořádaný v rámci bakalářského studijního programu. Po jeho skončení budu pokračovat ve studiu dál. Ráda bych zvládla celé tři roky, a tím vlastně získám vysokoškolské vzdělání," plánuje Monika Piroháčová z Plzně.

Se zdoláním vysoké školy vám může pomoci i moderní technika. Mnohé školy nabízejí studium přes počítač - e-learning. S pomocí pedagogů si sestavíte a určíte svůj učební plán. Kdy, jak a kolik učiva budete chtít ve svém volném čase zvládnout.

"V žádném případě to není tak, že se sami učíte z počítače. Studium přes e-learning musí podporovat a organizovat škola. Zkoušky ani vysokoškolský diplom jenom přes internet nezískáte," upozorňuje Helena Zlámalová, vedoucí Národního centra distančního vzdělávání.

Ze zdravotní sestry kosmetičkou
Existuje také spousta vzdělávacích seminářů nebo rekvalifikačních kurzů, které doplňují znalosti pouze v určitých specifických oblastech a pomůžou vám získat nové vědomosti, orientovat se v určitém oboru nebo třeba úplně změnit profesi. Pokud určitá práce člověka baví a chtěl by ji dělat profesionálně, pak jsou tyto formy vzdělání právě tím pravým východiskem.

"Práce zdravotní sestry mě bavila a dělala jsem ji ráda, jenže jsem špatně zvládala noční a víkendové směny kvůli malému synovi a dennímu školnímu režimu. Tak jsem si zaplatila rekvalifikační kurz a po půl roce ze mě byla kosmetička s téměř pravidelnou pracovní dobou, kterou si navíc můžu přizpůsobit podle sebe," líčí změnu své profese Kristina Maurerová z Benešova.

"Díky zdravotnímu vzdělání mám k téhle práci dost blízko a u zákaznic to vzbuzuje důvěru. Jsem teď daleko spokojenější a rodina taky."

Kde získat informace:

O STŘEDNÍCH ŠKOLÁCH A UČEBNÍCH OBORECH:
* v pedagogicko-psychologických poradnách
* v informačních střediscích úřadů práce
* www.infoabsolvent.cz (katalog všech středních škol v ČR, v databázi můžete hledat podle oborů, místa, formy studia atd., najdete tam i údaje o uplatnitelnosti absolventů)
* www.stredniskoly.cz 

O  VYSOKÝCH ŠKOLÁCH:
* www.vysokeskoly.cz (přehledy všech vysokých škol v ČR)
* www.studentin.cz (přehledy škol, zkušenosti studentů z přijímacích zkoušek, hodnocení škol)
* www.kampomaturite.cz

O KURZECH A REKVALIFIKACÍCH:
* www.vzdelani.cz
* www.uradprace.cz (informace o možnostech rekvalifikací vám poskytne příslušný úřad práce nebo jeho informační středisko)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video