Stroj, který váží 27 kilogramů, pohánějí motorky z AKU vrtaček.

Stroj, který váží 27 kilogramů, pohánějí motorky z AKU vrtaček. | foto: robots.glit.cz

Maturanti z Litomyšle vyhráli v USA s robotem z merkuru

  • 107
Jako děti si hráli se stavebnicí Merkur. Maturanti z gymnázia v Litomyšli její součásti použili ke stavbě robota, který na dálku umí sbírat malé předměty a natáčet to kamerou. Podle mladých konstruktérů může být použitelný například pro manipulaci s výbušninami nebo jinými nebezpečnými předměty.

Mohl by také pomáhat lidem s tělesným postižením. Studenti se svým vynálezem vyhráli minulý týden v americké Nevadě první místo v konstrukční soutěži.

Na projektu je unikátní zejména to, že gymnazisté použili vlastní konstrukční prvky a sami napsali program, podle kterého robot funguje. Dva ze tří konstruktérů se přitom právě chystají na maturitní zkoušky, třetího čekají za rok.

"O konstruování se zajímáme odmalička a tento náš robot je už druhý. Prvním byl menší kybernetický pavouk a poté, co jsme ho sestrojili, nás napadlo stvořit větší stroj," říká Petr Bubeníček. Stroj spolu s ním stavěl Marek Votroubek jako druhý konstruktér a Jan Král, který vytvořil počítačový program – mozek robota.

Uspěli mezi 1 500 soutěžícími

S robotem, který se jmenuje DTM-FHR 7, oslnili americkou porotu. "Konkurence byla velká, soutěže se zúčastnilo 1 500 soutěžících z 56 zemí světa," říká Bubeníček.

Trojice z Litomyšle vyhrála i přes počáteční zádrhele. "Po příjezdu na místo nás přestala poslouchat technika a odešly dva ze tří notebooků. Potom jsme zjistili, že technické problémy má i robot samotný," líčí Bubeníček.

Studenti však s sebou vezli nezbytné nářadí, a tak se jim stroj podařilo opravit. "Naštěstí se nerozbil notebook, který je mozkem robota. Počítač na prezentace jsme si ale museli půjčit," vypráví Bubeníček.

Jejich práci posuzovalo téměř devět stovek hodnotitelů, kteří nakonec robota zvolili za nejlepší počin v konstruování. "Vyhlašování probíhalo v plném sále pro pět tisíc lidí. Když jsme přišli na pódium, jen těžko jsme hledali slova," popisuje Bubeníček. Vynález, který jim ocenění přinesl, od návratu nevybalili, a to právě kvůli blížící se maturitě.

Stroj, který váží 27 kilogramů, pohánějí motorky z AKU vrtaček.

Sám nalije vodu do sklenice

vítězný robot

Parametry
délka: 880 mm
šířka: 650 mm
výška: 420 mm
dosah ramena: 850 mm
hmotnost: 27 kg
výkon: 400 W

Použité materiály
hliník, ocel, laminát

Co umí?
Pomocí dálkového ovládání sbírá a přesouvá malé předměty, sám dokáže nalít vodu do sklenice.

Stroj, který váží 27 kilogramů, pohánějí motorky z AKU vrtaček. "Jsou dost silné na to, aby mohl překonávat překážky a vyvinout poměrně vysokou rychlost deset kilometrů v hodině," vysvětluje Bubeníček.

Manipulaci s předměty zajišťuje pohyblivé rameno. Je složité, má podobnou konstrukci jako lidská ruka. V jeho spojích použili studenti součástky ze stavebnice Merkur.

Téměř jeden metr dlouhý stroj řídí pomocí dálkového ovládání ze vzdálenosti až sta metrů. Co robot dělá, vidí přes kameru, která je umístěna na dalším rameni. Ta vysílá signál přes bezdrátovou síť wi-fi přímo do počítače.

Stroj už je také částečně automatický, zatím umí přenášet lahev s vodou a tu potom nalít do sklenice. Lahev zaměří pomocí kamery, změří vzdálenost, kterou musí urazit, a sám ji zvedne. Pohybuje se po osmi kolech, čtyři vnitřní jsou poháněna elektromotory, čtyři okrajová slouží k otáčení. 

Podívejte se na další projekt mladých konstruktérů


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video