Porota MF DNES Zleva: Kateřina Sirotková, Denisa Mrázková, Radka Pokorná a Hana Potměšilová.

Porota MF DNES Zleva: Kateřina Sirotková, Denisa Mrázková, Radka Pokorná a Hana Potměšilová. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Matky vzkazují politikům: Místo dávek chceme pružné úvazky

  • 321
Zajistěte, aby se u nás jen nemluvilo o práci na kratší úvazek případně s pružnou pracovní dobou, ale aby to skutečně fungovalo. Takový je hlavní vzkaz čtyř matek s dětmi od šesti měsíců do deseti let, které MF DNES oslovila, aby zhodnotily předvolební rodinné plány relevantních politických stran.

"Je jednoduché naslibovat matkám víc peněz, ale každému, kdo se nad tím zamyslí, je jasné, že stát na to nemá," říká personalistka na mateřské a matka půlročního syna Kateřina Sirotková. "Já spíš potřebuju, abych po návratu do práce mohla skloubit rodinu a práci dohromady. A to mi nenabízí prakticky žádná strana," říká.

Úvazky
a školky

5 - jen tolik procent lidí u nás pracuje na zkrácený úvazek. V EU průměrně pracuje na krátký úvazek 15 procent lidí.

10 tisíc dětí se podle odhadu ministerstva práce a sociálních věcí loni po zápisech nedostalo do školky, ač jejich rodiče chtěli.

Naráží například na flexibilní pracovní úvazky, kdy žena chodí do práce nikoliv na určitou hodinu, ale tak, jak jí to vyhovuje, a o to později pak z práce odchází. Nebo má kratší úvazek či se o místo dělí s jinou ženou pracující také na kratší úvazek.

"Jenže na to u nás firmy nejsou připraveny, nikdo je k tomu nemotivuje," posteskla si Radka Pokorná, matka šestiletého Matouše. Zřejmě proto taky u nás zatím kratší úvazky nebo sdílená pracovní místa nikdo nenabízí. Na rozdíl od zahraničí, kde jde o běžnou záležitost.

Zaostáváme za zahraničím

Česko se svými pěti procenty zkrácených úvazků těžce pokulhává třeba za Nizozemskem, kde je takto pracujících žen až 70 procent. V Rakousku, Irsku, Belgii a Německu vede zase sdílení práce, kdy jedno pracovní místo zastávají dva lidé. Ve Finsku je hodně využíván model 6 plus 6, což je rozdělení běžného pracovního dne na dvě šestihodinové směny.

Co pomůže rodičům
s dětmi?

Dávky, nebo pružné pracovní úvazky? Piště na vyjadretese@mfdnes.cz.

V Německu zase ženy využívají práce na zavolání, kdy se pracovník zavazuje vykonávat práci podle aktuálních potřeb zaměstnavatele a do té doby může sedět doma. Pro tento model v Česku není zákon.

"Stejně tak u nás téměř nefunguje zaměstnávání jen na dobu trvání určitého projektu, což by taky mnoho matek uvítalo - pracovat dva tři měsíce a pak léto strávit s dětmi na chalupě," myslí si Radka Pokorná.

"A taky nechápu, proč u nás dodnes nefungují firemní školky. Mluví se o tom dlouho, ale firma, která je chce zavést, narazí na takovou spoustu byrokracie, že zjistí, že je to skoro nemožné," dodává.

Pochvalu tak od poroty MF DNES sklidila ODS za už dlouho (byť zatím marně) prosazovaný plán zjednodušit předpisy a umožnit firmám budovat miniškolky.

V tom má velké štěstí personál pražské Thomayerovy nemocnice, která školku zaměstnancům jako jediná nabízí.

"V práci má školka velký ohlas, dokonce se musela rozšiřovat a zavedlo se noční hlídání dětí pro sestry na nočních službách," popisuje další porotkyně Denisa Mrázková, která v nemocnici pracuje. Něco takového je v Česku ovšem naprostý luxus. Nedostatek míst ve školkách je přitom věc, která ženám ztrpčuje život při návratu do práce.

Politici myslí jen na zaměstnance

Na další věc, kterou strany vůbec neřeší, upozorňuje matka sedmiletého Jakuba Hana Potměšilová.

"Politici vůbec nic nenabízejí matkám, které jsou živnostnice nebo podnikatelky," říká. "Pokud je maminka coby osoba samostatně výdělečně činná na mateřské a otěhotní znovu, nedostane s druhým dítětem mateřskou, pokud si nebude sama po celou dobu platit nemocenskou," popisuje.

Na jedné věci se shodly všechny ženy, ať mají jakkoli staré děti: všem stranám chybí dlouhodobá koncepce. "Vize podpory rodin s dětmi, která by přežila čtyřleté volební období," říká za všechny Denisa Mrázková. I proto se matkám a otcům bude u volebních uren letos zřejmě těžko vybírat.

CO STRANY NABÍZEJÍ RODINÁM S DĚTMI

MF DNES porovnala volební programy politických stran, které mají šanci dostat se do Poslanecké sněmovny, a nechala je okomentovat "porotou" složenou z matek s různě starými dětmi a různými zkušenostmi.

ODS


1. Ženy by si mohly vybrat mateřskou v délce jen 18 týdnů, ale s tím, že by jim zůstal plný plat.
2. Podpora firemních školek slevami na daních a vznik miniškolek.
3. Takzvané sousedské hlídání dětí má být oficiální živnost.
4. Nižší daně pro firmy, které dají práci rodičům předškolních dětí.

Komentář poroty

Příjemné je, že program nezadlužuje budoucí generace. Všechny snahy o podporu firemních školek či miniškolek jsou vítány. Jen je už konečně dovést do konce. Ovšem: volba superkrátké mateřské je k ničemu, týká se jen okrajové skupiny žen a i ty, které se chtějí kvůli kariéře nebo platu vrátit do práce okamžitě, mají většinou tolik peněz, že na mateřskou ani nenastoupí a rovnou si zařídí z platu chůvu.


ČSSD


1. Zvýšení přídavků na děti a odpočtů z daní pro rodiny.
2. Rodiče si budou moci vybírat rodičovskou po kouscích až do sedmi let věku dítěte. Tři roky by s dítětem měl být doma jeden rodič, čtvrtý rok druhý.
3. Rodičovský příspěvek chtějí nechat i rodičům, jejichž dítě mladší tří let chodí do jeslí. 4. Samoživitelům slibuje strana v případě, že nedostanou výživné od partnera, alimenty od státu.
5. Znovuzavedení zvýhodněných novomanželských půjček s odpočty dluhu na každé dítě a společného zdanění manželů.
6. Povinný bezplatný jeden rok předškolní výchovy.

Komentář poroty

Program je pro mnoho voličů jistě zajímavý díky například společnému zdanění či bezplatnému roku ve školce, ale zároveň obsahuje komické návrhy: možnost vybírat rodičovskou po kouscích či střídání rodičů po třech letech. A také: je v současné době vůbec možné tyto sliby zaplatit?


Věci veřejné


1. Povinná týdenní placená otcovská dovolená.
2. Rodiny s více než dvěma dětmi budou platit výrazně méně na sociálním pojištění.
3. Deset miliard korun do školství na prevenci šikany, drog a na psychologa do každé školy.
4. Usnadnění a zkrácení procesu získání dítěte do pěstounské péče.
5. Po prvním stupni ZŠ a po 9. třídě srovnávací zkoušky.

Komentář poroty

Jednoznačně pochvala za záměr zabývat se umisťováním opuštěných dětí do rodin. To je problém, který je nutné řešit a politici se jím zatím nezabývali. Na druhou stranu: je sice dobře, že strana mluví jako málokterá o prevenci drog, či šikany, ale návrh na použití 10 miliard pro děti vypadá spíš jako další černá díra. A stresovat děti na základní škole dalšími zkouškami? Děkujeme, nechceme.


TOP 09


1. Rodič pečující o dítě do deseti (či 12) let si může odečíst od základu daně náklady na hlídání a péči o domácnost (školka, jesle, chůva).
2. Možnost zaměstnat rodiče pečujícího o dítě jen na dobu trvání určitého projektu.
3. Zcela zrušit přídavky na děti a o to víc zvýšit slevu na dani.

Komentář poroty

Dobrý nápad je zrušení přídavků a jejich zohlednění v daních a motivace rodičů k zaměstnání a ne jen životu na dávkách. Jenže ne všichni, obzvlášť dnes, práci najdou, i když se snaží: nebude to tedy na úkor sociálně nejslabších?


KDU-ČSL


1. Zavést ministerstvo pro rodinu a děti.
2. Výrazně větší daňové zvýhodnění rodin s dětmi.
3. Návrat novomanželských půjček a společného zdanění manželů.
4. Daňové zvýhodnění firem, které zaměstnají rodiče na kratší úvazek.
5. Posílit pravomoci úřadů, které kontrolují bezpečnost hraček a výrobků pro děti.
6. Odečítat výdaje na zájmové kroužky od základu daně.
7. Zjednodušit a zkrátit adopce.

Komentář poroty

Tak to je opravdu velkorysý prorodinný program, který však silně zavání zadlužováním budoucí generace. A bonusem je snad vtip - zřídit další ministerstvo.


KSČM


1. Zvýšit a průběžně valorizovat porodné, přídavky na děti, rodičovský příspěvek, sociální příplatek či dávky pěstounské péče.
2. Mladým rodinám poskytovat bezúročné půjčky.
3. Pružná pracovní doba.
4. Sociální dávky se nebudou odvíjet od životního minima, ale od průměrného platu rodiny v ČR.
5. Prodloužení rodičovské dovolené na čtyři roky.

Komentář poroty

Pokusíme-li se hodnotit objektivně, jde o program snů, světlých zítřků a nekonečných dluhů.


Strana Zelených


1. Daňové zvýhodnění firem poskytujících "rodičovské úvazky".
2. Podpora firem, které vybudují firemní školku.
3. Měsíční otcovská dovolená.

Komentář poroty

Slabý program, jsou to jen výkřiky, teze, tak trochu kousek od všeho, o čem se už dlouho mluví.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video