Matka žaluje lékaře za synovu smrt

  • 1
Zábřeh - Trestní oznámení pro zanedbání lékařské péče podala matka Petra Vařeky z Loštic. Muž zemřel loni v červenci při převozu ze zábřežské nemocnice Interna s. r. o. do nemocnice v Šumperku. Rodina je přesvědčena, že jeho smrt zavinili lékaři nevhodnou léčbou. K trestnímu oznámení pro zanedbání lékařské péče se připojila také vdova po sedmadvacetiletém muži. Podala žalobou na ochranu osobnosti a žádá náhradu 1,5 milionu korun.

Muže převezla záchranná služba do zábřežské nemocnice 13. července se zápalem plic. O den později při převozu na plicní oddělení šumperské nemocnice zemřel.

Žaloba se opírá o svědectví přítelkyně Vařekových Dagmar Švábové. „Pana Vařeku navštívila na jednotce intenzivní péče v Zábřehu. Jako zdravotní sestra poznala, že dochází k závážným projevům signalizujícím zhoršení stavu, například k modrání kůže. Žádala převoz na ARO do šumperské nemocnice,“ sdělila advokátka rodiny Jana Hamplová.

Uvedla, že Švábová podala stížnost, kterou se zabývala krajská znalecká komise České lékařské komory. Ze zprávy komise vyplývá, že lékaři nepostupovali v souladu s tím, co vyžadoval zdravotní stav pacienta. „Podle znalců včas neodhadli nutnost nasadit řízenou plicní ventilaci a endotracheální intubaci, kterou může poskytnout právě jen ARO,“ vysvětluje Hamplová.

Zpráva komise však neprokázala jasnou a prokazatelnou souvislost mezi léčebným režimem a smrtí pacienta. „Takové onemocnění může vést k úmrtí i při dodržení všech léčebných postupů i u jinak zdravého člověka,“ uvádí zpráva. Podle mínění odborníků však byl zdravotní stav Petra Vařeky už narušený. Pitva jako příčinu smrti určila selhání srdce a plic. Pacient měl zároveň silně zúžené srdeční tepny a poškozená játra.

Rodina dlouhou dobu neuvažovala o žalobě, rozhodla se teprve na základě názoru komise. „Petra nám nikdo nevrátí. Jeho žena však zůstala sama se dvěma dětmi a potřebuje každou korunu,“ uvedla matka Bedřiška Vařeková.

Soukromá nemocnice Interna s. r. o. už dnes neposkytuje interní služby, provozuje takzvaná lůžka následné péče pro dlouhodobě nemocné a ambulantní léčbu. Šéfem zařízení však zůstal Jiří Černý. Ten je přesvědčen, že lékaři loni postupovali v souladu s tím, co vyžadoval stav pacienta.

„Ošetřující lékař tehdy nařídil rentgen plic, vyšetření krve a nasadil antibiotika a kyslíkovou terapii. Pacient byl okamžitě uložen na jednotce intenzivní péče,“ uvedl Černý. Po dílčím zlepšení se zdravotní stav Petra Vařeky další den zhoršil a ošetřující lékařka žádala o převezení na ARO šumperské nemocnice.

ARO však bylo plné, takže pacient putoval na plicní oddělení. Jenže při převozu zemřel. „Posádka záchranné služby, ve které byl i lékař, nezavedla intubaci ani řízenou ventilaci plic,“ zdůraznil Černý.

Podle advokátky Jany Hamplové je třeba prošetřit, zda nebyla zanedbána péče už před převozem do zábřežské Interny a během převozu ze Zábřeha do Šumperka.


Video