Matka dostala za udušení dcerky 10 let

  • 32
Matku, která dva týdny po porodu udusila plenkou svou dcerku, poslal pražský soud na 10 let do vězení. Třiadvacetiletá Lucie Rokošová nevydržela v šestinedělí celonoční pláč čtrnáctidenní Elišky. "Dostala 10 let nepodmíněně za vraždu," potvrdil iDNES mluvčí Městského soudu v Praze Luboš Vlasák.

Stejný soud v březnu ženě vyměřil sedmileté vězení. Odvolací senát ale rozsudek zrušil a kauzu vrátil k novému projednání.

"Soud původní rozsudek překvalifikoval z důvodů snížené příčetnosti," doplnil Vlasák.

Matka proto dostala trest na spodní hranicí sazby.

Tragická událost se odehrála loni v listopadu kolem šesté hodiny ráno v pronajatém bytě manželů Lucie a Daniela Rokošových. Šlo o první noc po dvou týdnech od narození Elišky, kterou trávila rodina pohromadě.

Rodina byla doma poprvé sama
Předtím obžalovaná pobývala i s dcerou u své matky, která jí pomáhala zvládnout péči o novorozeně. Ačkoli u ní chtěla setrvat déle, novopečený otec trval na tom, že musí i s dcerou domů. Žena pak kvůli pláči dítěte probděla celou noc.

Ráno vyčerpaná matka podle obžaloby přistoupila k postýlce s úmyslem svou dceru usmrtit. Přeloženou látkovou plenou jí přikryla celý obličej a tři až pět minut ji tlačila oběma rukama na nos a ústa.

Obhájce čtyřiadvacetileté na svobodě stíhané ženy, jež je vyučenou kuchařkou-číšnicí, se proti rozsudku okamžitě odvolal.

Pavel Kavínek nejprve za svou klientku žádal, aby soud zadal psychiatrům a psychologům zpracování revizního znaleckého posudku. Podle něj byla Rokošová v době činu zcela nepříčetná.

Poté, co soud jeho návrh zamítl, žádal zproštění obžaloby. Již dříve uvedl, že obžalovaná nechtěla dítě usmrtit, ale jen umlčet.

Smrt dítěte zavinila matka, řekl soud
Senát Jaroslavy Liškové dal ale už podruhé za pravdu žalobkyni, která si ohledně odvolání ponechala lhůtu na rozmyšlenou.

"Ke smrti dítěte došlo vinou obžalované," prohlásila předsedkyně senátu s tím, že Rokošová jednala v úmyslu nepřímém a ve stavu snížené příčetnosti.

I přes tyto okolnosti ale senát vyměřil nenápadné dlouhovlasé hnědovlásce o tři roky vyšší trest, než v březnu. Musel se totiž držet pokynu odvolacího vrchního soudu, podle kterého nejsou v této kauze splněny podmínky pro uložení trestu pod spodní hranicí trestní sazby.

"Obžalovaná trestného činu lituje a dosud vedla bezúhonný život," zdůvodnila Lišková desetiletý verdikt, tedy trest na samé dolní hranici trestní sazby. "Případ je pro celou rodinu velkou tragédií," dodala.

Rokošová působila při dnešním líčení odevzdaně, po vynesení rozsudku plakala. Stejně jako dřív ji k soudu doprovázela matka.

K dítěti přemluvil ženu manžel
Podle dřívějších výpovědí dítě nechtěla, ale manžel ji prý nakonec přesvědčil. Kvůli zdravotním problémům prožívala těhotenství i porod těžce.

Do porodnice si přitom sanitku musela zavolat sama a odvézt odtud jí musela matka, protože manžel měl porouchané auto.

Když ho po udušení dcery ráno vzbudila, šel si podle obžalované uvařit čaj a dát cigaretu. Žena se po činu zhroutila a byla hospitalizována v bohnické psychiatrické léčebně.

U soudu několikrát opakovala, že nechtěla Elišku zabít, že se chtěla jen chvíli vyspat.

Muž svou ženu deptal
Podle některých svědectví Rokoš svou ženu psychicky deptal, měl výhrady k jejím přátelům a zálibám. Říkal jí, že neumí vařit a že by si ji žádný muž nevzal, protože je líná.

Obžalovaná uvedla, že jí dal jednou facku a hrozil jí železnou tyčí. Údajně ji také vyhrožoval vyhozením z okna.

Muž, pracující jako montér, ale před soudem v březnu všechna obvinění odmítl. "Prádlo jsem ze skříně vyházel, protože bylo špatně poskládané," připustil pouze.

Lékař záchranné služby v březnu uvedl, že když přijel k mrtvé Elišce a ptal se, kde dítě je, Rokoš mu odpověděl: "Asi na stromě".

V době činu měla Rokošová částečně snížené rozpoznávací schopnosti a podstatně snížené ovládací schopnosti. Podle psychiatrů a psychologů jde o nevyzrálou a nevyrovnanou osobnost, na níž se podepsal stres, vyčerpání, nedostatek spánku, obavy z budoucnosti i necitlivý přístup manžela.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video