Matka čtyř dětí vykrvácela po porodu

  • 74
V havířovské nemocnici vykrvácela 37letá žena. V neděli tam porodila čtvrté dítě. Po vypuzení placenty ale začala silně krvácet. Lékařům se krvácení nepodařilo zastavit. Trpěla totiž poruchou srážlivosti krve. Péči lékařů prověřuje policie.

Ředitel nemocnice Juraj Chomič sdělil jen to, že žena zemřela na poporodní komplikace. "Rodičce jsme po celou dobu hospitalizace poskytli veškerou zdravotní péči," ujistil.

Personálem havířovské nemocnice smrt pacientky otřásla. "Je to první úmrtí rodičky v našem zařízení za více než třicet let jeho existence," uvedl primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení Jiří Burša.

Žena začala masivně krvácet po vypuzení placenty. Lékaři ji operovali, nicméně zastavit krvácení se jim nepodařilo.

"Pacientka trpěla poruchou krevní srážlivosti. Při operaci dostala třicet transfuzí krve a krevních derivátů včetně plazmy, desetihodinová léčba stála přes milion korun," řekl primář Burša.

Zaměstnanci patologického oddělení nemocnice oznámili úmrtí policii. "Nařídili jsme soudní pitvu, ale výsledky zatím neznáme," uvedl mluvčí policie Stanislav Sobol.

"Po úmrtí rodiček vždy následuje pitva. Dohodli jsme se s vedením, že bude lepší, když případ předáme policii a pitvu provedou kolegové v jiném zařízení. Budeme tak moci jasně dokázat, že naši lékaři neudělali žádnou chybu. Šlo o nešťastnou událost, jaké se stávají," řekl primář havířovské patologie Jiří Haferník.

Porod se občas změní v tragédii

Čtyři děti přišly o mámu, když v noci z neděle na pondělí zemřela v havířovské nemocnici sedmatřicetiletá žena. Pacientka začala silně krvácet zanedlouho poté, co porodila svého posledního potomka. Lékaři zjistili u ženy poruchu srážlivosti krve a nedokázali zabránit úmrtí.

"Takové případy se stávají. Specializujeme se na rizikové porody, míváme asi deset žen ročně, jejichž stav je kvůli poruchám srážlivosti krve vážný. Většinu se podaří zachránit, ale vždy to není v silách lékařů," řekl přednosta gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice v Ostravě Peter Koliba.

Ročně zemře až 20 rodiček
Krajský perinatolog Jiří Bošota řekl, že ročně umírá v celé zemi nejvýše dvacet rodiček, z toho však asi jen sedm v přímé souvislosti s těhotenstvím či porodem.

Příčiny úmrtí se totiž dělí ještě do dalších dvou skupin. Do jedné z nich patří těhotné ženy, které zemřou například na následky otravy nebo dopravní nehody, zkrátka způsobem, který nijak nesouvisí s těhotenstvím. Do druhé skupiny patří rodičky, které umírají v souvislosti s nemocí, kterou trpěly před otěhotněním, případně na komplikace související s těhotenstvím.

"Úmrtí rodičky v přímé souvislosti s těhotenstvím či porodem je hodně vzácné, v našem kraji ho nepamatuji už několik let," uvedl Bošota.

V minulosti bývala podle něj nejčastější příčinou úmrtí rodiček při nebo těsně po porodu plicní embolie, v současnosti jsou to právě stavy, kdy žena vykrvácí. "Lékaři mohou udělat lecos, aby zabránili nebo alespoň zmírnili komplikace, ale někdy prostě úmrtí zabránit nemohou," dodal Bošota.

Nemocnice sama zavolala policii
Havířovští lékaři tvrdí, že udělali pro záchranu ženy vše. Jejich slova by mělo potvrdit, případně vyvrátit, vyšetřování policie, která zatím čeká na závěry soudní pitvy.

"Sami jsme se obrátili na policii, abychom docílili toho, že pitvu provedou kolegové v jiném zařízení," řekl primář patologie havířovské nemocnice Jiří Haferník. "Alespoň tak bude jasno, že naši lékaři neudělali chybu a jméno nemocnice zůstane čisté," míní primář.

V minulosti se totiž v jiných porodnicích na území Moravskoslezského kraje staly případy, kdy rodička nebo dítě zemřeli vinou selhání či nedbalosti zdravotníků.

K nejtragičtějším patří omyl personálu nemocnice v Bílovci v květnu roku 1988. Pětadvacetileté ženě po porodu druhé dcery někdo omylem vpravil do žíly látku, která způsobila ochrnutí dýchacích svalů. Rodička upadla do kómatu, ze kterého se už nikdy neprobrala. Asi po čtyřech letech zemřela. Soud za to nakonec potrestal anesteziologa - podmínečným trestem. 

,

Video