Matematika utopená v krvi

Ráno třicátého května 1831 se na poli u Paříže odehrál souboj, ve kterém prohrála matematika. Smutným hrdinou tohoto příběhu byl Evariste Galois. Ten pocházel z malé vesnice u Paříže a díky tomu, že otec byl zvolen starostou, měl blízko i k politice. V šestnácti se zapsal do svého prvního matematického kurzu - a ten dosud svědomitého žáka rázem proměnil v noční můru učitelů.

"Ovládá ho matematické šílenství. Myslím, že by pro něho bylo nejlepší, kdyby mu rodiče dovolili, aby nestudoval nic dalšího," prozrazuje jeho "žákovská knížka". V sedmnácti publikoval první vědecký článek a přihlásil se na polytechniku.

U přijímaček však neměl trpělivost vysvětlovat profesorům matematiky své postupy řešení, pročež byl odmítnut. Při stejné příležitosti o rok později dokonce mrštil po examinátorovi houbou...

Ve stejné době předložil francouzské Akademii věd dvě práce z algebry. Recenzent doporučil, aby je autor přihlásil do soutěže o Velkou cenu Akademie v matematice. Stalo se. Jenže příspěvek, podle většiny matematiků jasný favorit, nejenže se neumístil, ale ani nebyl zařazen do soutěže, ba vůbec se nenašel!

Vznětlivý Galois, přesvědčen o spiknutí monarchistických akademiků proti němu - republikánovi, nechal počtů a věnoval se republikaření. To mu vyneslo vyloučení z další vysoké školy.

"Mladý muž (Galois) pozdvihl svou sklenku a v téže ruce držel nůž... Jediné, co jsem mohl v hluku pochytit, byly jakési výhrůžky a jméno nového krále Ludvíka Filipa..." napsal Alexandre Dumas po návštěvě jedné republikánské restaurace.

Po propuštění z žaláře v březnu 1832 se Evariste zamiloval do zadané dívky. Uražený snoubenec, jeden z nejlepších střelců v Paříži, vyzval Galoise na souboj pistolemi. Ten věděl, co to znamená. Celou noc horečně psal a výsledek okamžitě poslal bratrovi.

Vše proběhlo stylem "jestřáb kontra hrdlička" - matematik minul, střelec ho rozmyslně trefil do žaludku. Pak i se sekundantem spokojeně odešel. Evariste duel tajil, proto přišel - a nyní i zůstal - sám. Našli ho až po několika hodinách v louži krve. Nazítří ani ne jedenadvacetiletý zemřel na zánět pobřišnice.

Po patnácti letech se "noční závěť" dostala k matematiku Liouvillovi, který ji několik měsíců luštil a pak ji očištěnou od četných výkřiků typu "Stéphanie!" a "Nemám čas!" otiskl.

Vzbudila senzaci. Galois v ní totiž nejen podal kompletní postup řešení rovnic s neznámou v páté mocnině, ale rozvinul k tomu účelu základy celého nového odvětví moderní matematiky - teorie grup. Bez té se dnes neobejde žádná exaktní věda.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue