Nepálci jednou za pět let shromáždí desítky, ba i stovky tisíc zvířat. Pak je

Nepálci jednou za pět let shromáždí desítky, ba i stovky tisíc zvířat. Pak je během dvou dnů rituálně zabijí. | foto: Profimedia.cz

Nepálci chystají masová jatka, bohyně síly žádá statisíce obětí

  • 257
Tisíce volů, ovcí, kuřat, prasat i koz čekají v Nepálu na rituální porážku. Jednou za pět let se tam koná dvoudenní slavnost na počest hinduistické bohyně síly. Spočívá v hromadném pobití všech zvířat, která se věřícím podaří dovést k jejímu chrámu. Minule jich Nepálci obětovali přes čtvrt milionu.

Pátek a sobota patří na jihu Nepálu tradičním slavnostem na počest Gadhimai, hinduistické bohyně síly. Její chrám přiláká jednou za pět let miliony věřících. A spolu s nimi dorazí i zvířata rozličných druhů. Aby se totiž bohyně nenaštvala a zahrnula účastníky bohatstvím, musí se na slavnosti prolévat krev.

Dva dny bujarých oslav, alkoholového opojení a ostře nabroušených mečů stálo podle deníku The Washington Post před pěti lety život přes 250 tisíc zvířat. V Nepálu umírali například holubi a kachny, věřící však nešetřili ani kozy, prasata nebo ovce. Spolu s nimi obětovali také tisíce kusů skotu. Nemalá část věřících přitom do okresu Bara přišla z blízké Indie, kde jsou zvířecí oběti nezákonné a krávy dokonce přímo posvátné.

„Je to šílenství, naprosté šílenství,“ líčí atmosféru blížící se slavnosti ekologický aktivista Nuggehalli Jayasimha. Šéf indické pobočky organizace Humane Society International se rozhodl, že letošní ročník masových jatek stráví přímo na místě.

„Nejsou tady žádné silnice ani infrastruktura, nejezdí sem jediný autobus, není tu hygienické zázemí ani pitná voda. Všude se povalují výkaly. Přišly sem davy lidí a každý přivedl nějaké zvíře k obětování,“ líčí Jayasimha.

Humane Society se dlouhodobě snaží podobné rituály zakázat, v Nepálu však nemá zastání. Právě naopak. Když před pěti lety hrozilo, že se na rituální porážku nesežene dostatek koz, úřady podle britské BBC zahájily mohutnou rozhlasovou kampaň. Nabádali v ní farmáře, aby svá zvířata pořadatelům prodali.

Jak upozorňuje místní server Himalayan Times, proti krutému zacházení se zvířaty letos protestovaly i některé členské země Evropské unie, které správcům chrámu i nepálskému ministerstvu zahraničí zaslaly protestní dopis.

V sousední Indii, odkud kromě mnoha účastníků putuje k chrámu i značná část zvířat, se však členové hnutí dočkali nebývalého úspěchu. Jejich petiční akci podpořil tamní nejvyšší soud, převádění zvířat do Nepálu zakázal a do pohraničí vyslal strážce zákona. Ti dosud zabavili přes 2500 zvířat a zatkli stovku lidí, kteří je na porážku vedli.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video