Jedna z nejslavnějších relikvií starověkého Egypta, maska faraona Tutanchamona,...

Jedna z nejslavnějších relikvií starověkého Egypta, maska faraona Tutanchamona, ještě před nepovedenou opravou. | foto: Profimedia.cz

Tutanchamonovi upadly vousy, Egypťané opravu zfušovali

  • 14
Jedna z nejslavnějších památek starověkého Egypta, maska faraona Tutanchamona, se dočkala nepříliš vhodné péče. Při neopatrném čištění totiž masce odpadly modro-zlaté vousy. Zaměstnanci muzea, kde je maska uložena, na její opravu použili nevhodné lepidlo.

Vousy Tutanchamonovi upadly už na sklonku loňského roku, káhirskému muzeu se však nehodu dařilo dlouho tajit a až nyní se jeho jeho vedení doznalo reportérům agentury Reuters.

Zaměstnanci nicméně odmítají, že by s pohřební schránkou špatně zacházeli. Vousy prý odstranili záměrně, protože se už samy uvolňovaly. Ať už je to pravda, či ne, restaurátorům byla nakázána co nejrychlejší oprava. Agentura AP soudí, že  zřejmě i kvůli tomu použili pro připevnění vousů nevhodné lepidlo, píše AP.

Čeští egyptologové našli hrobku dosud neznámé faraonovy ženy

„Epoxidová pryskyřice vykazuje vysokou pojivou schopnost a používá se na kov nebo na dřevo, ale nemyslím si, že byla vhodná pro tak vzácný předmět jakým je Tutanchamonova zlatá maska,“ uvedl jeden z restaurátorů.

Místo spoje je nyní jasně vidět a lepidlo na masce vytváří nepřehlédnutelný nažloutlý pruh. Fotografii z nepovedené opravy najdete například na serveru Egyptian Streets.

Zahlazování nedostatků způsobilo další škody

Posmrtné trápení Tutanchamona tím však neskončilo. Při lepení vousů se jeden z restaurátorů údajně pokusil zbytky zaschlé epoxidové pryskyřice odstranit špachtlí a masku při tom poškrábal. Vedení muzea už se nechalo slyšet, že celý incident podrobně prošetří a vyvodí důsledky.

Archeolog Howard Carter prohlíží sarkofág egyptského faraona Tutanchamona (1923)

Tutanchamon vládl zřejmě v letech 1332 až 1323 před naším letopočtem. Zemřel ve věku 17 nebo 18 let. Byl synem Achnatona, který zavedl kult jediného boha Atona - Slunce. Z Tutanchamona se však Egypt vrátil znovu ke kultu hlavního boha Amona.

Tutanchamonova hrobka byla objevena v roce 1922 britským archeologem Howardem Carterem. Panovník odpočíval ve třech do sebe vložených rakví, z nichž jedna byla ze zlata.

Egypt se snaží oživit cestovní ruch

Vědci mumii v roce 2005 naskenovali, díky čemuž rekonstruovali rysy Tutanchamonova obličeje (na model skutečné tváře Tutanchama se můžete podívat zde). V roce 2013 výzkumníci zjistili, že důvodem popálenin na jeho kůži byla špatně provedená mumifikace (více o tomto zjištění se dočtete zde).

Egyptské muzeum na náměstí Tahrír v centru Káhiry bylo otevřeno v roce 1902. Návštěvníci se zde mohou projít po 107 sálech, které ukrývají na 160 tisíc artefaktů. Maska Tutanchamona patří mezi nejslavnější exponáty.

Cestovní ruch kdysi tvořil stěžejní část egyptské ekonomiky a muzeum starověku v Káhiře bylo jedním z nejnavštěvovanějších míst v zemi. V důsledku politických nepokojů po revoluci v roce 2011 počet zahraničních turistů v zemi výrazně poklesl. Nynější modernizace muzeí a otevírání nových archeologických nalezišť je podle agentury Reuters součástí strategie egyptské vlády na oživení turismu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video