Konflikt na Šrí Lance skončil před třemi lety. Na archivním snímku Tamilští tygři.

Konflikt na Šrí Lance skončil před třemi lety. Na archivním snímku Tamilští tygři. | foto: Profimedia.cz

Během masakrů na Šrí Lance jsme selhali, přiznává v tajné zprávě OSN

  • 5
V úterý do světa unikla interní zpráva OSN, kde organizace viní sebe samu z nezvládnutí situace během občanské války na Šrí Lance. Čtvrt století trvající boje mezi vládními jednotkami a separatisty z organizace Tamilských tygrů si vyžádaly více než třicet tisíc obětí mezi civilisty.

Vleklá občanská válka skončila před třemi lety, kdy se armádě podařilo rozprášit zbytky rebelů na severu země. Podle mezinárodních pozorovatelů je za smrt většiny civilistů odpovědná právě šrílanská armáda. Během bojů prý často ostřelovala oblasti, kde se jen několik tamilských bojovníků mísilo s davy uprchlíků.

Dokument OSN, který britská BBC získala den před jeho odevzdáním do rukou generálního tajemníka, odkrývá, že mezinárodní organizace na Šrí Lance opakovaně selhávala. Jednak kvůli nedostatku zkušeností, jednak kvůli zastrašování ze strany vlády. "OSN měla mnohem důsledněji chránit obyvatelstvo a naplňovat zde své povinnosti," stojí ve zprávě, jak ji cituje britský deník The Guardian.

Tamilští tygři a sinhálský lev

Konflikt mezi dvěma velkými etniky Šrí Lanky oficiálně vypukl roku 1983. Tamilové vyznávající hinduismus požadovali po většinových Sinhálcích (buddhisté) samostatnost v rámci ostrovního státu. Po letech útlaku a sérii pogromů, který má kořeny hluboko v britské koloniální éře, vytvořili Tamilové odbojovou skupinu LTTE (Tygři osvobození tamilského Ílamu) a začali vést nejen ozbrojený konflikt s převážně sinhálskou vládou, ale i páchat atentáty na civilisty a umírněné Tamily. Začátkem devadesátých let se boje rozhořely s největší brutalitou. Tamilští tygři byli po sérii atentátů na politiky i civilisty zařazeni mezi teroristické organizace a postupně ztratili ve světě veškerou podporu. Finální ofenzivu zahájila vláda v roce 2006 a po třech letech definitivně dobyla nejsevernější výspy povstalců zmítaných vnitřními spory.

Tehdejší představitelé OSN zodpovědní za misi na ostrově se hájí, že museli činit těžká rozhodnutí pod obrovským tlakem. Zpráva jim vyčítá, že nebyli schopni zveřejnit opravdové počty obětí občanské války. Zmocněnci OSN dále několikrát odvolali své pracovníky z míst, která vláda označila za klidná a kde poté často docházelo k masakrům.

Více než pětadvacetiletá válka, která uvrhla ostrov do chaosu a nejistoty, si vyžádala na na sto tisíc životů. Tamilští tygři (LTTE) nesou zodpovědnost za mnohonásobné porušení základních lidských práv.

Mimo jiné se nechvalně proslavili i verbováním mladistvých do armády a rozvinutím taktiky sebevražedných atentátníků.

Novinářům vstup zakázán

Šrílanská vláda, ve které jsou zastoupeni především většinoví Sinhálci, se v posledních letech hnala za rozprášením separatistů doslova přes mrtvoly a doufala, že řev umírajících civilistů přehluší celkové vítězství.

Kolombo proto poslední měsíce války úspěšně bránilo diplomatům, novinářům a nejrůznějším aktivistům proniknout do válečných zón a podat zprávu o stavu obyvatelstva.

Mluvčí OSN uvedl, že oficiální komentář k uniklé zprávě bude zveřejněn několik dní po jejím oficiálním představení. Šrílanská vláda se ke zprávě zatím nevyjádřila.

Ačkoli hrubý domácí produkt během loňského roku na ostrově stoupl o osm procent a oživený turismus přinesl více než miliardu amerických dolarů, obliba šrílanského prezidenta Mahindy Radžapaksy klesá. Ani historický úspěch nad Tamilskými tygry mu zřejmě v následujících volbách znovu do úřadu nepomůže.

Dosavadní podobu názvu státu Srí Lanka, jak ji uvádějí starší slovníky, nahradila publikace Jména států a jejich územních částí podobou Šrí Lanka.

Dosavadní podobu názvu státu Srí Lanka, jak ji uvádějí starší slovníky, nahradila publikace Jména států a jejich územních částí podobou Šrí Lanka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video