Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Máš peníze? Soudci z Litoměřic vraceli za úplatek řidičáky i svobodu

  • 22
Vracení řidičských průkazů a zajištění svobody pro odsouzené. Po tom podle informací MF DNES pátrala policie, když odposlouchávala soudce z Litoměřic. Dva jsou už mimo službu, v odposleších ale figurují i další.

Josefu Knotkovi, jednomu z dvojice litoměřických soudců obviněných z korupce, přezdívají kolegové Telefonista. To podle toho, co všechno svěřuje mobilu. Právě to ho nakonec přivedlo až do vazby (více zde).

Případ úplatných soudců

Dva soudce z litoměřického okresního soudu policie podezírá
z přijímání úplatku a zneužití pravomocí.

Jeden soudce, Ladislav Jelínek, je vyšetřován na svobodě, druhý, Josef Knotek, byl vzat do vazby. Kromě nich je stíhána i jedna soudní úřednice. Stíhaným hrozí až osmileté tresty.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil už oba soudce zprostil výkonu funkce. "Obvinění obou soudců jsou natolik závažná, že jsem nemohl postupovat jinak, čímž ale není dotčena presumpce neviny," uvedl ministr Pospíšil.

"Knotek se rád do telefonu chlubil, co dokáže zařídit a komu už pomohl. Vědělo se o tom, a proto jsem mu raději nedal číslo svého mobilu. Nechci figurovat v odposleších," poznamenal krajský soudce, který si nepřál být jmenován.

Právě odposlechy přivedly kriminalisty na stopu korupční kauzy. Knotek a jeho kolega Ladislav Jelínek byli před týdnem obviněni ze zneužití pravomoci a přijetí úplatku, oběma hrozí až osm let za mřížemi (více zde).

Vyšetřovatelé nechtějí sdělovat žádné detaily případu. Mezi soudci se ale mluví o dvou důvodech stíhání Jelínka a Knotka. Podle jejich informací někteří potrestaní řidiči dostali za úplatu zpět zabavené řidičské průkazy dříve, než měli.

Při podmínečném řízení o vrácení průkazu stačilo podle zdrojů MF DNES přepsat datum jeho zadržení na mnohem dřívější datum, kdy řidič přestupek spáchal. Tím se výrazně zkrátila doba, po kterou měl řidič průkaz zabavený.

Státní zástupkyně Lenka Bradáčová věc odmítla jakkoli komentovat. "K tomu se nebudu vyjadřovat," uvedla.

Z vězení na svobodu za necelý soudcovský plat

Dalším důvodem stíhání mají být úplatky za podmínečná propuštění odsouzenců z vězení. "Ani tyto informace nemůžu potvrdit ani vyvrátit," reagovala Bradáčová.

O úplatnosti vybraných soudců se mezi vězni mluví dlouho. "Můj klient přišel s tím, že za 50 tisíc korun by se mohl dostat z vězení na podmínku," uvedl pro MF DNES pod podmínkou anonymity jeden z advokátů.

Jeden z takových případů popsal týdeník Respekt. O prominutí zbytku trestu žádal muž odsouzený za leasingové podvody. Vyřízení jeho případu spěchalo. Polovinu z šestiletého trestu si totiž odseděl ve vazbě, a pokud by s žádostí uspěl, nešel by vůbec do vězení.

Spis dostal k projednání soudce Jelínek. Jeho kolega Knotek za ním podle zjištění MF DNES poslal svou zapisovatelku Jiřinu Šindelářovou s prosbou, aby případ uspíšil. Jelínek jí vyhověl.

"Neřešil jsem, proč to po mně paní Šindelářová chce. Bral jsem to jako upozornění ve věci, v níž bych stejně dříve či později rozhodl," vysvětloval Jelínek.

Zločinec se vzápětí dostal na svobodu. Podle Jelínka proto, že žil spořádaným životem. Podle Respektu dostal Knotek 30 tisíc korun, zapisovatelka pět a Jelínek lahev whisky.

V odposleších figurují i další soudci

Kromě Knotka a Jelínka nebyl dosud nikdo další obviněn. Podle informací MF DNES však figurují v odposleších další litoměřičtí soudci, třeba Josef H. a Štefan L.

"Vím, že můj soukromý telefon je nahráván. To poznáte, když se na mobilu něco objeví. Oba zmíněné soudce, Jelínka a Knotka, znám. Byl jsem s nimi v přátelském vztahu. Poté, kdy byli postaveni mimo službu, se pochopitelně držím zpátky. O případu nic nevím," řekl Štefan L. s tím, že ho nikdo z vyšetřovatelů zatím nekontaktoval.

Litoměřický soud je nyní v tíživé situaci. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil dočasně zbavil Jelínka i Knotka taláru. Kromě toho šla jedna soudkyně na mateřskou dovolenou. Další soudce brzy odejde do důchodu a nedostává proto nové případy. Celý trestní úsek mají nyní na starosti tři soudci a místopředsedkyně, kteří se musí podělit i o práci bývalých kolegů.

"Musíme to zvládnout. Pomohlo by nám, kdyby byly jmenovány dvě uchazečky na místa soudkyň," říká předsedkyně litoměřického soudu Václava Porubiaková. O jmenování rozhodne prezident Václav Klaus.


Video