Marvanová: Sami bychom byli jen nevýznamnou silou

  • 18
Proč jdete do voleb? Před čtyřmi lety jste přece z politiky odešla. Šéfka Unie svobody Hana Marvanová odpovídá: "Jsem člověk, který se nevzdává, a jsem připravena usilovat o něco třeba desetiletí. Spousta věcí se mi nelíbí a chci je změnit. Poté, co jsem odešla z parlamentu, jsem do toho nahlédla ještě mnohem lépe jako advokátka. V zákonech a ve společnosti by se toho mělo hodně změnit. A politika je podle mne sféra, kde se to dá změnit. Proto jdu znovu do toho. Usiluji o kapitalismus s pravidly, ne o kapitalismus bez pravidel."

Má to pro vás smysl i za cenu velkých kompromisů, které musíte dělat už teď v Koalici?

Kompromisy jsou v politice nutné dnes a denně. Člověk si musí stále hlídat, kam až může zajít. Jako individuální politik však neprosadíte vůbec nic. Už vstup do politické strany je kompromis. Prosadíte třeba jen sedmdesát procent svých návrhů. 

K jakému kompromisu ve vládě jste ochotna?

Kompromis nemůže být v tom, když před volbami říkáte A a po volbách B. Když před volbami říkáme, že se mají snížit daně a po volbách bychom souhlasili se zvyšováním. Tak to samozřejmě není kompromis, to je obrat o 180 stupňů.

ČSSD má ve svém programu zvýšení daní. Mohli byste vládnout společně?

Chtějí zvýšit přímé daně a snížit nepřímé. Kdyby na tom trvali, tak to si neumím ten kompromis představit. To by zhoršilo situaci podnikatelů. To jsme však vytrhli jednotlivost, je tam spousta jiných věcí.

Cyril Svoboda říká jednoznačně: Chceme vládnout s ČSSD. Jaká je vaše preference? ČSSD, nebo ODS?

Nevybrala bych si ani jednu z opozičněsmluvních stran, a to z jednoho prostého důvodu. Jim kladu za vinu věci, které kritizujeme. Obě strany jsou za to odpovědné, za korupci, za to, že se neinvestovalo do vzdělání, za rostoucí zadlužení, za to, že se nezahájila důchodová reforma. Jsou odpovědné za to, že si ministři mohou dělat téměř cokoli.

A když si budete muset vybrat mezi ODS a ČSSD?

Rozhodně výhrady jsou zhruba stejné síly. Ale budu respektovat výsledky voleb, a proto jsme připraveni na spolupráci s demokratickou stranou. V tomto směru neupřednostňuji ani ODS, ani ČSSD. Vždy jsem však upřednostňovala vládu s pravicovým nebo středopravicovým programem, která by kopírovala naše priority.

ODS nabízí pravicový program, ale ona ho nedělala, neprivatizovala, nesnižovala daně. ČSSD nabízí levicový program, ale privatizovala banky a za její vlády se o něco snížily daně.

Pro voliče není Koalice zcela čitelná. Z některých pasáží vašeho programu jsou cítit rozpory. Zavedete školné? Skoncujete s regulací nájemného? To jsou věci, kde se s lidovci neshodujete.

Chceme uvolnit nájemné, ale zároveň bude přijat systém skutečně adresných příspěvků na bydlení. Ten bude vycházet z toho, jaké skutečné příjmy má rodina, a ne z nějakých průměrných čísel za celou zemi. Vždycky se musíme snažit, aby rodina se středními a nižšími příjmy neplatila za bydlení víc, než je únosné. To je u nákladů za bydlení třicet procent příjmu a patnáct procent připadá na čisté nájemné.

A co školné?

Pokud jde o školné, neshodli jsme se na tom, jak má vypadat. Takže to školné v programu není. Ale dohoda o podobě školného není ani v Unii svobody.

S jakým výsledkem voleb budete spokojena?

Chtěla bych, aby Koalice uspěla maximálně. Buď abychom vyhráli volby, nebo abychom uspěli tak, že se nám podaří zabránit pokračování systému, který tu existuje. Denně přesvědčuji každého voliče, ať jsem kdekoli. Musíme získat hlasy těch dosud nerozhodnutých, těch je dost. A Koalice má šanci získat jich maximum.

U lídrů ostatních parlamentních stran je jasné, že chtějí stát v čele příští vlády. Chcete i vy stát v čele vlády?

Tím, co bych chtěla po volbách, se nezabývám. V Koalici jsme se dohodli takto: v případě, že vyhrajeme volby, tak bude jeden z našich čelných představitelů tím, kdo bude nominován jako premiér.

Kdo to má být?

To nechceme říkat předem. Jsme na tom dohodnuti, jak to bude. Není vkusné si funkce rozdělovat před volbami. Koalici je jasné, kdo přichází v úvahu na jaké funkce. O to se vůbec nepřeme. Říkat dva měsíce dopředu, jak si rozdělíme funkce, to by určitě v lidech vyvolalo dojem, že nám nejde o program a o to, co pro ně uděláme, ale o funkce.

Připouštíte si, že jako koalice dvou stran bez jednoho lídra jste oproti ostatním v nevýhodě?

To, že jsme koalicí, má jisté výhody. Je to větší síla než jedna strana, větší silou můžeme prosadit to, na čem se dohodneme. Má to však i své nevýhody. Jednou z nich je to, na co se ptáte.

Můžete voličům slíbit, že se Koalice po volbách nerozpadne?

Můžu garantovat voličům, že Koalice se nerozpadne. Že slib, který jsem podepsala, dodržím.

Před časem jste podepsali slib, že vydrží Čtyřkoalice, rozpadla se. Věříte, že se to Koalici po volbách nestane?

Věřím tomu. Spojenými silami jsme schopni prosadit velkou část našeho programu. Rozděleně se nám to nepodaří. Byli bychom bezvýznamnou silou v parlamentu. Slibuji, že společně s lidovci budeme čtyři roky ve sněmovně prosazovat program Koalice na jedné straně barikády - ať už ve vládě, nebo v opozici.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video