Marvanová odešla z vedení strany

  • 560
Šéfka US-DEU Hana Marvanová rezignovala. Předsednictvo chce i po její demisi jednání o nové vládě úspěšně dokončit, řekl místopředseda strany Ivan Pilip, jenž je pověřen vedením. Marvanová nesouhlasí s vysokým deficitem rozpočtu, na němž se dohodla Koalice s ČSSD. "Je to zadlužování země, se kterým se nemohu smířit," řekla iDNES. Jako poslankyně ovšem bude vládu podporovat.

Na mimořádném brífinku k rezignaci Hany Marvanové Ivan Pilip oznámil také to, že se nebude ucházet o žádnou ministerskou funkci. V pondělí zahájí debaty uvnitř strany o tom, na kdy svolat její mimořádné republikové shromáždění. Na něm ale Pilip kandidovat na předsedu strany nebude.

Marvanová: V tuto chvíli nemohu unii dál vést

"V úterý jsem na Republikovém výboru neuspěla s návrhem, aby unie nešla do vlády a aby jen ve sněmovně svými hlasy umožnila její ustavení a dál ji podporovala v proevropských krocích," vysvětlila Marvanová.

"Důvodem mého návrhu byla obava, že účastí ve vládě s takovým programem Unie svobody popře většinu svého programu, ztratí či zradí své voliče a bude spoluodpovědná za další zadlužování České republiky. Pro tento svůj návrh jsem bohužel nezískala na Republikovém výboru podporu," píše Marvanová ve svém prohlášení.

ANKETA

Bude vám Hana Marvanová chybět v čele US-DEU?

"Byla jsem rozhodnuta odejít, pokud sociální demokraté v programovém prohlášení vlády neustoupí od svého plánu vysokého zadlužení veřejných rozpočtů. Je to zadlužování země, se kterým se nemohu smířit. Neustoupili a já jsem nechtěla další jednání blokovat. V tuto chvíli nemohu dál vést Unii svobody, která si vybrala tuto cestu, kterou jsem já pro Unii svobody považovala za špatnou, a proto rezignuji," dodala.

Je to nevhodné, míní Svoboda
Předsedovi lidovců Cyrilu Svobodovi připadá rezignace nevhodná. "Především je to gesto naprosto nevhodné, je to ve fázi, kdy pokračuje velmi úspěšně vyjednávání se sociální demokracií, která potom, co volby vyhrála zahájila jednání s Koalicí," řekl Českému rozhlasu.

Podle Svobody předseda strany už nemůže rozhodovat sám za sebe. "Každý jeho krok se dotýká celé strany," dodal. Jednání o budoucí vládě budou pokračovat pod vedením prvního místopředsedy US-DEU Ivana Pilipa.

CO NA TO POLITOLOGOVÉ

Tomáš Lebeda
Za daného stavu bude těžké vládu udržet. Ani sebelepší dohoda to nedokáže vyřešit.

Rudolf Kučera
Bylo přece jasné, že ten program se bude spíš podobat záměrům sociální demokracie, která ty volby zcela zjevně vyhrála. Nedivím se, že nechtěla vést jednání o vládě, s níž se neztotožňuje, to je lidsky celkem pochopitelné.

Pavel Šaradín
Pokud by měla být důsledná, tak by měla odstoupit i ze sněmovny.

Vládu podpořím, říká Marvanová
Hana Marvanová rezignovala den poté, co se sociální demokracie a Koalice shodly na programu společné vlády. Sociální demokraté se rozhodli Koalici přenechat šest míst ve vládě Více čtěte ZDE.

Marvanová je ale vládu Koalice s ČSSD odhodlána podporovat. "Jsem připravena jako poslankyně poslaneckého klubu US-DEU i přes své výhrady k programové části koaliční smlouvy ustavení této vlády podpořit. Není tedy důvod, aby vznikla nejmenší pochybnost, že tato vláda by disponovala 101 hlasem," dodala.

Špidla: Jednání s Koalicí tím nezkrachovala
Předseda sociální demokracie Vladimír Špidla se sešel s lídry KDU-ČSL Cyrilem Svobodou a Unie Svobody-DEU Ivanem Pilipem. "Ke krachu vyjednávání nedošlo, bude se pokračovat," řekl po schůzce Špidla.

Lídr vítězné strany odmítl hovořit o podrobnostech a nechtěl ani přijít mezi novináře, kteří čekali před ministerstvem práce a sociálních věcí, kde se schůzka uskutečnila. Řekl, že o výsledcích rozhovoru s lídry Koalice bude jednat v pátek vedení ČSSD a že se vyjádří potom.

Klaus by vzal Marvanovou zpátky
Šéf ODS Václav Klaus by se nebránil tomu, aby se Marvanová do ODS vrátila. "Je nejvyšší čas, aby se ti, kdo smýšlejí pravicově, dali dohromady," tlumočil Klausův postoj jeho poradce Ladislav Jakl. ODS opustila Marvanová v roce 1998.

Marvanová však vstup do ODS odmítla, a to i kvůli tomu, že Klausova strana je podle ní euroskeptická.

Marvanová byla od roku 1991 nejen členkou ODS, ale po určitou
dobu byla i místopředsedkyní její pražské regionální organizace.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video