Policejní šéf Oldřich Martinů u prezidenta Václava Klause

Policejní šéf Oldřich Martinů u prezidenta Václava Klause | foto: Michal Šula, MAFRA

Martinů stále neví, co s ním bude, s premiérem a ministrem se nesešel

  • 82
Ačkoli ministr vnitra Radek John sliboval, že dnes padne definitivní rozhodnutí ohledně další budoucnosti policejního prezidenta Oldřicha Martinů, týdny trvající spekulace budou pokračovat. Klíčová schůzka Martinů, Johna a premiéra Nečase se totiž odložila na úterý. A policejní prezident podle svých slov stále není rozhodnutý, jak se zachová.

Setkání mezi šesti očima přitom dlouho předem avizoval jak Úřad vlády, tak ministerstvo vnitra. Hlasování o státním rozpočtu a odlet premiéra do Bruselu ale nakonec vše překazily.

"Nic v tom nehledejte, jde opravdu jen o časové důvody," vysvětloval mluvčí vlády Jan Osúch. Premiérův program byl tak nabitý, že dokonce zrušil i jednání s britským ministrem zahraničí.

Když bylo "policejní" setkání oficiálně zrušeno a Martinů po dlouhém a marném čekání odjel ze Sněmovny, povolal ho John zpátky, aby mu vysvětlil "časový plán", tedy to, že schůzka bude až v úterý.

"Zatím v tom stále nemám jasno," řekl Martinů na otázku novinářů, zda už ví, jak bude reagovat na Johnovu výzvu, aby odstoupil.

Boj o policejního prezidenta začal před třemi týdny, kdy ho John vyzval k rezignaci. Ministr tehdy vystoupil před novináři s tvrdou kritikou Martinů, který prý stojí za špatnou situací v policii i průtahy v boji s korupcí.
Právě ten si přitom John vytyčil jako hlavní cíl svého působení na vnitru.

Podle Johna nefungují celorepublikové útvary, jejichž velitelé Martinů nedůvěřují, od policie unikají tajné informace a Martinů není schopný vytvořit přesný harmonogram úspor u policie. Výzva ale bylo to jediné, co mohl John dělat, podle zákona je totiž policejní prezident téměř neodvolatelný a na funkci musí buď sám rezignovat, nebo být obviněn z trestného činu.

Martinů plánoval odchod sám

Vysněné křeslo v Europolu je ale stále obsazené

Svou kritiku John shrnul do devatenácti bodů, které předložil při schůzce na Hradě prezidentu Klausovi. Klaus ale přijal i Martinů, a to dokonce před Johnem. Hra o post policejního prezidenta totiž přerostla z vnitroresortní tahanice do vládního boje.

Hledá se nástupce

Martinů má zastánce uvnitř ODS, hovoří se například o bývalém ministru vnitra Ivanu Langerovi, který ho na post jmenoval. Podle všeho našel podporu i u Klause. Rozhodující kartu pak drží Petr Nečas, který se také s Martinů sešel mezi čtyřma očima. Současná koalice se totiž dohodla, že nového policejního prezidenta musí odsouhlasit premiér a šéf ODS.

Podle informací iDNES.cz ale nyní kolem Martinů panuje stejná situace jako nedávno u Nejvyšší žalobkyně Renaty Vesecké. Problém totiž není v tom, zda Martinů odejde či ne, bez podpory premiéra by ve funkci stejně nevydržel, ale kdo ho nahradí. Do čela policie se totiž zájemci příliš nehrnou. Dlouho se například hovořilo o šéfovi zlínské krajské policejní správy Bedřichu Koutném, který prý ale nabídku nakonec odmítl.

Sám John by podle zdrojů z ministerstva ve funkci viděl rád například Jana Berouna, nyní styčného důstojníka civilní rozvědky v USA. Kdokoli z této služby je ale nyní nepřijatelný pro ODS, která si jméno Beroun spojuje s exšéfem rozvědky Karlem Randákem. Ten podle strany stojí za aférami Savoy nebo Toskánsko.

Martinů měl dlouhodobě zájem o policejní post v zahraničí. Také John několikrát řekl, že by si Martinů dokázal představit v "policejní diplomacii". Podle Martinů se dnes jeho možný budoucí post vůbec neřešil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video